'Kadınlar obje gibi alınıp satılıyor'

'Kadınlar obje gibi alınıp satılıyor'

Canaltay: Kulüp denetimleri sıkılaştırılmalı


Başel: Gece kulübüne gitmek acizliktir


Candan MERT


Alayköy’de önceki gece faaliyet gösteren bir gece kulübünde çalışan Belarus uyruklu Volha Viarbouskaya adlı kadının ölümü ile ilgili olarak dün Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde otopsi yapıldı.Ölüm sebebinin tespiti için doku ve kan örneklerinin alındığı, kesin ölüm sebebinin yapılacak tetkikler sonucu belli olacağı açıklandı. Konu bağlamında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay ile Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, gazetemize yaptıkları özel açıklamalarında KKTC’de son zamanlarda artan kadın cinayetleri ve gece kulüpleri konuları çerçevesinde açıklamalarda bulundu.

Canaltay: Kulüp denetimleri sıkılaştırılmalı

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay, gazetemize yaptığı özel açıklamasında gece kulübünde ölü bulunan kadın için otopsi sonucunun çıkmasının önemli olduğunu kaydederken, sonuca göre yorum yapmanın en doğru karar olacağını dile getirdi. Bir gazetecinin yapmış olduğu araştırma sonuçlarında gece kulübünde çalışan kadınların bu işi meslek olarak görerek başka ülkelerden geldiklerinin belirtildiğini söyleyen Canaltay, kulüp denetimlerinin bu bağlamda sıkılaştırılarak kadınların doğruyu söyleyip söylemedikleri konusunun netleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Kendi düşüncesine göre bu kadınların ‘işçi kadınlar’ olduklarını ve bedenleri ile para kazandıklarını söyleyen Resmiye Canaltay, bu kadınların gönüllü olarak ailelerine para göndermek için çalıştıklarının da bir gerçek olarak önümüzde durduğunu aktardı.

“Olaya ‘insan cinayeti’ olarak bakıyorum”

Kadın cinayetleri bağlamında KKTC’de son yıllarda kadın cinayetlerinde gözle görülür bir artış olduğunu belirten UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, cinayetlerin geçmiş yıllarda da olduğunu ancak günümüzde sosyal medya gibi iletişim araçları vesilesiyle daha fazla görülmeye başlandığını ve insanların bu konuda daha duyarlı olmaya başladıklarını vurguladı. Konu kadın olunca daha da duyarlı olunduğunu kaydeden Canaltay, konuya ‘kadın-erkek’ değil, ‘insan cinayeti’ olarak baktığını dile getirirken, “İnsanların birbirini öldürmesi ne kadar kötüyse, kadınların da cinayete kurban gitmesi o kadar kötüdür” ifadelerini kullandı. Kadın cinayetlerinin temeline bakıldığında sebeplerin içinin tamamen boş olduğunu belirten Resmiye Canaltay, kadının boşanmak istemesinin bile cinayet için yeterli olduğunu ve bu durumun üzücü olduğunu söyledi.

“Kadınlar bilinçlendirilmeli”

Kadın cinayetlerinin özünde yatan faktörlerin eğitim sistemi, televizyon dizileri gibi durumlar olduğunu ve bunların önüne geçilemeyeceğini aktaran UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, “Biz ne kadar eğitim verirsek verelim, ülkeye dıştan gelen insanların eğitim düzeyi ne kadar; onlara da bakmak lazım ve bu insanların tümü nasıl kontrol edilebilir?” diye sorguladı. Kadınların ekonomik olarak güçlü olmasının önemli olduğunu savunan Resmiye Canaltay, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi taraftarı olduğunu ifade ederken, eşinden ayrılan bir kadının çocuğu ile sokakta kalmışsa devletin sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Bunların hepsinin ‘sosyal devlet’ anlayışında bulunan durumlar olduğunu kaydeden Canaltay, devletin UBP döneminde ‘panik butonu’ gibi çalışmalar yaptığını belirtirken, bu durumun eğitim seviyesi ile ilgili bir durum olduğunun ve kadınların da bu gibi konularda bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ülkede kadın konusu, insan sorunudur” dedi.

Başel: Kadınlar obje gibi alınıp satılıyor

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, gazetemize yaptığı özel açıklamasında, gece kulüplerinin yüksek düzeyde hassasiyet gösterilmesi gereken bir alan olduğunu vurgularken, görünür olma şekline bakıldığında genelde cinayetler veya şiddet olayları ile karşımıza çıktığını ifade etti. Geçmişte, başka hükümetler döneminde bununla ilgili benzer durum olduğu zaman birçok sivil toplum örgütünün yürüyüş düzenleyerek eylemler yaptıklarını anımsatan Barış Başel, bu sefer insanların sessiz kaldığının görüldüğünü ve bunun böyle olmaması gerektiğini aktardı. Konunun üzerine gidilmesi gereken bir konu olduğunu savunan Uzman Başel, gece kulüplerindeki kadınların birer obje gibi alınıp satılmasını hazmeden bir toplum yapısına ulaştığımıza dikkat çekerken, bu yerlere olan talebin düşürülmesi yönünde çalışmaların yapılabileceğini belirtti.


“Gece kulübüne gitmek acizliktir”


Gece kulübüne gitmenin acizlik olduğunu dile getiren Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, kulüplerde para karşılığında tecavüz ve ‘cinsel şiddet’ denilen durumun gerçekleştiğinin altını çizerken, bu bağlamda karşıdaki kadının gönüllülüğünün söz konusu olmadığını vurguladı. Kadınların para karşılığında karşısındaki erkeğin yüzüne baktığını ve bunun bir sektör olduğunu söyleyen Barış Başel, erkeklerin gece kulübüne gitmeyi abartılı bir olaymış gibi övünerek anlatabildiklerini ancak bunun ‘Benim karşı cins ile iletişim becerilerim sıfır, günlük yaşam becerilerim içerisinde bir kadınla sağlıklı iletişim kurarak kendimi gösteremiyorum’ demek olduğunu kaydetti. Bu tarz mekanlara gidilmenin ‘ihtiyaçtır’ bakış açısıyla normal gösterilmeye çalışıldığını aktaran Barış Başel, fuhuş sektörünün ‘kara para’ demek olduğunu ve sektörün uyuşturucu, kaçakçılık sektörünü de içerisinde barındırdığının altını çizdi.

“Kölelik KKTC’de devam ediyor”

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, insan ticaretinin yapıldığını ve bunun ‘modern seks köleliği’ olduğunu aktarırken, “Kölelik dünyanın birçok yerinde bitmiş olabilir ama KKTC’ye bakıldığında hala bitmemiş konumda” ifadelerini kullandı. Toplumun bir kısmında ‘Gönüllü ve kendi istekleri ile gelip çalışıyorlar’ düşüncesinin hakim olduğunu belirten Barış Başel, aralarında öyle olanların bulunduğunu ancak bir insanın gönüllü gelmesi halinde bile müşterinin uç talepleri olduğu zaman kadının reddettiği takdirde gece kulübüne döndüğü zaman kırbaç veya aç bırakılmaya kadar cezalandırma yöntemlerinin bulunduğunu söyledi. Bunların yanında kadının akşamki gelirinden keserek ‘ekonomik şiddet’in de uygulandığını vurgulayan Uzman Başel, “Bunlar insani koşullarda gerçekleşmediği için üzerinde durulması gereken önemli konulardır” dedi.

“Devlet korumasına alınmalı”

Kulüplerin kapatılması veya açık bırakılması hususunda tartışmaların bulunduğunu söyleyen Barış Başel, başta kadın hakları ile ilgili mücadelelerin toplum örgütleri olmak üzere toplumdaki genel kanıya uygun bir yapılanmaya gidilmesi ya da kadınların aracısız kendi kendilerinin patronu olabilmesi ve devlete gerekli vergilerini vermesi gibi düzenlemelere gidilmesi gerektiğini savunurken, insan ticareti yapanların işkence ve kötü muamelelerine karşılık kadınları malzeme etmeden devletin koruması altına alınmaları gerektiğini kaydetti.

“Sendikal örgütlenme olmalı”

Tüm özel sektör çalışanlarının hakkı olması gerekliliğini savundukları gibi bu durum çerçevesinde de sendikal bir örgütlenme içerisinde olunması gerekliliğini vurgulayan Uzman Başel, bu tarz şiddet veya istenmeyen farklı durumlar yaşandığı zaman onların da işçi-çalışan olarak kendi yaşam döngüleri içerisindeki sosyal haklara kavuşması gerektiğini dile getirdi. Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, durum bu şekilde düzeltildiğinde yasadışı çıkar sağlayan gruplar ile devlet arasında kadınların çıkarlarını korumak üzere tampon vazifesi göreceğinin altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18