banner38

KABLO İLE ELEKTRİĞE ŞARTLI EVET

banner32

KABLO İLE ELEKTRİĞE ŞARTLI EVET
banner41
banner37
banner23
Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Görkem Çelik, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesine yeşil ışık yaktı, ancak çekincelerini de beraberinde sıraladı. Kablo ile gelecek olan elektriğin uluslararası benzeri bir anlaşma ile garanti altına alınmasını isteyen Görkem Çelik bu şekilde Kıbrıs Türk Halkı’nında geleceği ipotek altına alınmamış olur dedi. Haberal Kıbrıslı gazetesine konuşan Çelik, kablo ile gelecek elektriğin başta güneş enerjisi üretmek olmak üzere bir çok alanda yenilik getireceğini belirtti.Görkem Çelik Enterkkonnekte bağlantının mümkün olan tüm ülkeler ile yapılması teknik olarak en sağlıklı olanıdır diye konuştu.

SÜREKLİ VE UCUZA ELEKTRİK ALMAK HALKIN EN TEMEL HAKKI
En ucuz maliyet ile sürekli şekilde elektrik enerjisi kullanabilmek halkın en temel haklarından birisidir.Bunun içinde üretim maliyetinin düşürülmesi gerekmektedir. Ayrıca altyapınızın da eksiksiz olması gerekir. Dünya standartı olan yılda bir hanenin 14 saatten fazla elektriksiz kalmaması hedeflenmelidir.
Bu konuda Kıb-Tek ciddi yatırımlar yapmaktadır. Özellikle Güzelyurt gibi altyapı ve trafo eksikliği olan bölgeler daha fazla kesintilerden etkilenmektedir.

KABLO İLE ELEKTRİĞE ŞARTLI EVET

Türkiye’den kablo ile elektrik getirmek hayati önem taşımaktadır. Ülkemizdeki santrallerde arıtma filtresi yok bu da çevreye büyük zarar vermektedir. Gerçi filtre olsa dahi çıkacak olan yaklaşık 20 kamyon balçık atık ne yapılacaktır, o da ayrı bir sorun olarak duruyor. Kablo ile elektriğin faydalarından biride güneş enerjisinden elektrik üretmeyi kolaylaştıracak olmasıdır, bundan dolayı biz getirilmesine sıcak bakıyoruz.

FİYAT VE NE ZAMAN GETİRİLECEĞİ AÇIKLANMALI

Kablo ile gelecek elektriğin 1 kWh fiyatı belirlenmeli ve ne zaman KKTC’ye ulaştırılacağı şimdiden açıklanmalıdır. Ülkemiz günden güne büyüyor ve Aksa ile yapılan anlaşma 2024 yılında sona eriyor. Gelecekte enerji açığı yaşanmaması için bu sürecin iyi yönetilmesi gerekiyor. Kıb-Tek bu bağlamda yatırımlarına devam etmeli ve enerji üretimine katkı koymalıdır.

MAHSUPLAŞMA ŞART

Biz anlaşmada mahsuplaşma olmasından tarafız. Elektrik alırken gelecekte Türkiye’ye enerji de satabilmeliyiz.Şahıs ya da şirketler ile alım garantisi olmayan bir uluslararası sözleşme istiyoruz. Kıbrıs Türk halkının mutsuz olacağı bir süreç yaşanmasına karşıyız. Ayrıca bizim gelecekte üreteceğimiz enerjiyi de Türkiye’ye satabilmeliyiz ve bu şekilde mahsuplaşma yapabilmeliyiz. Bize göre en uygun olanı da budur. Ayrıca projenin finansmanı Türkiye tarafından karşılanmalıdır. Bizim finansman giderini uzun vadede geri ödememiz ekonomik verimliliğimiz adına çok önemlidir.

ENERJİ ÜS KURULU OLUŞTURULMALI

Enerji yönetimi hükümet ve bakanlıktan ziyade devlet politikası olmalıdır. Kurulacak olan bir enerji üst kurulu ile işinde uzmanlar tarafından yönetilmelidir.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3