“İstikrarlı bir ortam için bu hükümet bir fırsat olacak”

KKTC’nin yeni Başbakanı  UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya 41. Hükümetin Bakanlar Kurulu listesini sunmasının ardından ilk röportajını A Haber’e Verdi. Didem Gürses’in sorularını yanıtlayan  Başbakan Tatar, uyum içinde çalışabilecek olan bu hükümetten halkımız  bir umut beklemektedir. Hem Kıbrıs konusu bağlamında, hem ekonomik anlamda halkımızın refaha ermesi huzurlu ve istikrarlı bir ortam  için bu hükmet bir fırsat olacaktır dedi. 

“İstikrarlı bir ortam  için bu hükümet bir fırsat olacak”
banner23

KKTC’nin yeni Başbakanı  UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya 41. Hükümetin Bakanlar Kurulu listesini sunmasının ardından ilk röportajını A Haber’e Verdi. Didem Gürses’in sorularını yanıtlayan  Başbakan Tatar, uyum içinde çalışabilecek olan bu hükümetten halkımız  bir umut beklemektedir. Hem Kıbrıs konusu bağlamında, hem ekonomik anlamda halkımızın refaha ermesi huzurlu ve istikrarlı bir ortam  için bu hükmet bir fırsat olacaktır dedi. 
Başbakan Tatar, Sn Özersay çok daha etkili bir Dış İşleri Bakanlığı dönemi geçirecektir. UBP ve HP hükümeti olarak hem kendi Dış İşleri bakanımızın elini güçlendirmiş oluyoruz hem de Dış İşleri bakanımıza bundan böyle git görüş arkandayız diyebilecek bir pozisyondayız ifadesinde bulunarak şunları kaydetti;  
“İstikrarlı bir ortam  için bu hükmet bir fırsat olacak” 
KKTC’de bir hükümet boşluğu yaşanmıştı. Görüşmelerin ardından kabineyi Cumhurbaşkanına sunduk. KKTC için hayırlısı olmasını temenni ediyorum. Ülkemiz sıkıntılı bir dönemden geçmiştir. Uyum içinde çalışabilecek olan bu hükümetten halkımız  bir umut beklemektedir. Hem Kıbrıs konusu bağlamında hem ekonomik meselelerde halkımızın refaha ermesi, huzurlu ve istikrarlı bir ortam  için bu hükmet bir fırsat olacaktır. 
Sn Özersay’a çok etkili bir Dış İşleri Bakanlığı dönemi geçireceğini söyledim. Kendisi de benim iyi bir maliyeci, iyi bir ekonomist olduğumu belirtmiştir. Dolayısı ile birbirimizi tamamlayıcı özelliklerimiz bulunmaktadır. Günün sonunda KKTC ‘yi yönetecek bir hükümet modeli ortaya çıkmıştır. 

Bugün Başbakanlığı devralıyorum bu benim için bir onur meselesidir. Siyasette adım adım gidersiniz benimde bu yolculuğum uzun bir yolculuk olmuştur. UBP tabanına, partililerimize, Milletvekillerine, bana güvenen herkese teşekkür eder,kucaklarım. Medya mensupları da  bu dönemde süreci hem ülkede hem yurt dışında takip etmiştir ayrıca teşekkür ediyorum. 
“Yeni hükümet Türkiye ile ilişkilerini en iyi şekilde götürme düşüncesindedir”
KKTC istikrarlı ve güven ortamında bölgede aynı zamanda kritik bir noktadadır.  Anavatanımız Türkiye’nin şu anda sondaj faaliyetleri devam etmektedir. Bizim de savunduğumuz Türkiye Cumhuriyeti , mavi vatan ve KKTC üçlüsünün doğu akdenizdeki gelişmeler dikkate alındığında birlikte çok daha güçlüyüz. Denizlerdeki haklarımız ve çıkarlarımızı daha etkin koruyabilme durumundayız. 
Şu anda uyum içinde çalışacak olan hükümet Türkiye ile ilişkilerini en iyi şekilde götürme düşüncesindedir. Hükümet programında da bu vardır. Bölgede istikrar ve Türkiye ile güzel işilkiler vardır. Nüfusumuz bellidir ancak fevkalede önemli bir noktadayız. Dolayısı ile KKTC’nin iyi yönetilmesi gerkmektedir. Türkiye ile olan ilişkilere önem veriyoruz. 
“Geçmiş tecrübelerle ekomideki sorunları aşacak reçeteleri biliyiyoruz, bu konuda iddialıyız”
Geçen dönem mali protokol hayata geçemedi ve ekonomik sıkıntılar oldu. Bu dönemde geçmiş tecrübelerle ekomideki sorunları aşacak reçeteleri biliyiyoruz. Bu konuda iddialıyız. Bu sorunlar çözülecek ve KKTC ‘de bir kalkınma hamlesi olacaktır. 

“Federasyon süreci tükenmiştir masada alternatif bir model olması konusunda görüşbirliğimiz var”

UBP, ulusal davayı yakından izleyen hassasiyeti olan bir parti.  Türkiye  ile istişare içinde politkalarımızı gözden geçirmekteyiz. Federasyon süreci tükenmiştir. Diplomatik alanda fedrasyon masada olsun, fakat müzekereler tekrar devam edecekse masada alternatif bir model olması konusunda görüşbirliğimiz var. 
Bu görüşü Halkın Partisi de paylaşıyor. Dolayisi ile uyum içinde çalışacak bir hükümet son derece önemlidir. Bir önceki hükümet sol kanadı temsil eden CTP ve TDP daha çok Cumhurbaşkanı Akıncı’nın politikalarını izleyen ona yakın bir duruş sergilemiş ve federasyondan başka bir modele hazır olmadıklarını belirtmişterdir. 
“Dış İşleri bakanımıza git görüş arkandayız diyebilecek bir pozisyondayız”

Biz alternatiflerden de bahsediyoruz o anlada Türkiye Cumhuriyeti ile daha yakın bir düşüncedeyiz. UBP ve HP hükümeti olarak hem kendi Dış İşleri Bakanımızın elini güçlendirmiş oluyoruz hem de Dış İşleri bakanımıza git görüş arkandayız diyebilecek bir pozisyondayız. 
Meclisten de bu yönde istediğimiz kararı çıkartabiliriz. Halbuki bir önceki dönemde Özersay Kıbrıs’ta rumlarla bir ortaklık süreci tükendi dendiğinde hemen çatlak sesler çıkıyordu. Bu dönemde Kudret bey görevini en etkili bir şekilde yapabilir. Bu hükümetin Türkiye ile  çok daha uyumlu çalışması söz konusudur. Hem Kıbrıs meselesi hem de ekonomik bağlamda çok daha uyumlu bir döneme gireceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18