İşte istihdam kıyağının belgesi!

İstifa etmiş hükümetin CTP kanadına ait olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Gazimağusa Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü’ne apar topar istihdam yapılması için düğmeye basıldı.

İşte istihdam kıyağının belgesi!
İstifa etmiş hükümetin CTP kanadına ait olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Gazimağusa Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü’ne apar topar istihdam yapılması için düğmeye basıldı.
Bir süre önce açılan istihdama yapılan başvurulara rağmen bu konuda bütçe yetersizliği gerekçesiyle herhangi bir adım atılmazken hükümetin istifasının hemen sonrasında işe alım için alelacele sınav tertiplendiği öğrenildi.
Alınan bilgilere göre 7 geçici işçi statüsü için bir süre önce Gazimağusa Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü Yönetimi Kurulu tarafından alınan karar çerçevesinde münhal ilan edilerek müracaatlar alınır.
Ancak bütçe yetersizliği nedeniyle işe alım bir türlü gerçekleşmez.
İşte tam bu sırada yaşanan gelişmeler neticesinde hükümetin sonu gelince olanlar oluyor ve aniden sınav için düğmeye basılıyor.
İstifa etmiş hükümetin, yetersiz bütçesiyle apar topar istihdam yapmaya kalkışması skandalın bir boyutu.
Ama esas skandalın yapılacak olan sınava ilişkin.
DAÜ bünyesinde yapılacağı söylenen sınav için CTP’li Aybike Yektaoğlu’na hazırlatılan soruların CTP’li isimlere el altından dağıtıldığı söylentisiyle Mağusa kulisleri çalkalanmakta.
Yeni hükümet kurulmadan halledilmek istenen istihdamın Serbest Liman Yasası’nın 26. maddesi gereği ilgili bakanın onayından geçmesi de gerekiyor.
İstifa etmiş hükümetin bakanının bu istihdamları imzalayıp imzalamayacağını da merak edilen bir diğer konu.
Skandallar bununla da bitmiyor.
Söz konusu münhal de başlı başına bir skandal.
Toplam 89 kişinin başvurduğu münhal yasa gereği 15 gün süre ile her gün gazete yolu ile duyurulması ve münhalde sınav tarihi ve yerinin duyurulması gerekirken bu da yapılmamış.
Münhal sadece 2 gün duyurulurken, sınav yeri ve tarihi olmadan münhal açılmış.
Baştan aşağı yasa ve etik dışı olan bu münhale ilişkin olarak her fırsatta hukuka saygılı olduğunu dile getiren istifa etmiş Başbakan Tufan Erhürman nasıl bir tavır izleyeceği merak ediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gulay yinal
Gulay yinal - 4 ay Önce

Yayinlandi iyi bakin genclerin.gelecegiyle oynamayin

Gülay besim
Gülay besim - 4 ay Önce

YUH SİZİN GAZETECİLİGİNİZE.

Biray Hamzaoğulları
Biray Hamzaoğulları - 4 ay Önce

Birinci sırada UBP örgüt başkanının oğlu da varmış...SİZ nasıl gazetecisiniz be gavole

KEMAL
KEMAL - 4 ay Önce

hepiniz kktc yi kendinizle birlikte garagözün perdesine benzettiniz.. yazıklar olsun hepinize .. belki tc bir vali yollarda herşey düzelir .....

MKKS
MKKS - 4 ay Önce

Tufan hoca bunu onaylamışsa yazıklar olsun.Ama Onu dürüst bir hukukçu biliriz.

SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18