İşte belgeler ve çek!

Bugün yayınladığımız “Skandal Rüşvet İddiası” başlıklı haberimiz büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise iddiaların gerçek olmadığı açıklamalarının üzerine haberimizi belgeleriyle tekrar yayınlıyoruz!

İşte belgeler ve çek!
banner23

Sabah saatlerinde yayınladığımız “Skandal Rüşvet İddiası” başlıklı haberimizde Maliye Bakanı Serdar Denktaş tarafından önce Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına daha sonra ise Binboğa Yem Fabrikası ile Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Hasan Tosunoğlu, Ercan Devlet Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı’dan Maliye Bakanlığı’ndaki sıkıntıların aşılması için 750 bin dolar talep ettiğini duyurmuştuk. Gün içerisinde gelen tepkiler ve iddiaların gerçek dışı olduğu açıklamaları üzerine Haberal Kıbrıslı olarak yapılan sözleşmenin belgelerini ve Hasan Tosunoğlu’na ödenen 950 bin Türk Liralık çeki yayınlıyoruz.

Haberimiz vatandaşlar tarafından büyük tepki alırken gün içerisinde Maliye Bakanı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş yaptığı açıklamayla Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiğini belirtmişti. Ortaya çıkan bu belgelerin ardından hükümet ortaklarının nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu oldu.

İşte o haber!

Sabah saatlerinde yayınladığımız “Skandal Rüşvet İddiası!” başlıklı haberimizin ayrıntıları ise şu şekildeydi:

SKANDAL RÜŞVET İDDİASI

Maliye Bakanlığındaki sıkıntıların aşılması için Turanlı’dan para talep ettiler

TURANLI’DAN DANIŞMANLIK ADI ALTINDA RÜŞVET TALEP EDİLDİ İDDİASI

Maliye Bakanı Serdar Denktaş tarafından önce Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına daha sonra ise Binboğa Yem Fabrikası ile Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Hasan Tosunoğlu, Ercan Devlet Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı’dan Maliye Bakanlığı’ndaki sıkıntıların aşılması için 750 bin dolar talep etti.

Tosunoğlu Turanlı’dan Maliye Bakanlığında karşılaştığı sıkıntıların aşılmasında yardımcı olmak için avans olarak da  250 bin dolar aldı..

TOSUNOĞLU DENKTAŞ’A YAKINLIĞI İLE BİLİNİYORDU

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a yakınlığı ile bilinen, DP’nin Merkez Yürütme Kurulunda görev alıp, bir dönem DP milletvekili adayı olarak gösterilen ve Demokrat Parti’de hatırı sayılır bir süre mali işleri de yürüten Hasan Tosunoğlu’nun Ercan Devlet Havalimanı işletmesini yapan Taş-Yapı Direktörü  Emrullah Turanlı’dan Maliye Bakanlığında iş takibi yapmak üzere avans olarak 250 bin dolar karşılığı 950 bin Türk Lirası aldığı ortaya çıktı.

OLAY NASIL GELİŞTİ

Tosunoğlu’nun, dörtlü koalisyon hükümeti döneminde 2018 yılı Şubat ayında İş insanı Emrullah Turanlı ile Ercan Havaalanının yapım ve işletmesinde Maliye bakanlığı ile yaşadığı sorunlarının aşılmasına yardımcı olma vaadiyle görüştüğü ortaya çıktı.

TOSUNOĞLU TURANLI  GÖRÜŞMESİNİN PERDE ARKASI

Uzun bir süre Ercan Havaalanı’nın inşaatının yapım ve işletmesinde Maliye Bakanlığı ile yaşadığı zorluklardan bunalan ve iş akışı sekteye uğrayan iş insanı T&T Direktörü Emrullah Turanlı’nın 2018 yılında bu gelişmeleri Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bilgisine getirdiği öğrenildi.

Bakan Denktaş’ın da Hasan Tosunoğlu’na güvenebileceğini Emrullah Turanlı’ya söyleyerek Tosunoğlu ile çalışması için kendisini teşvik ettiği belirtildi.. Bu gelişmenin ardından Tosunoğlu, Turanlı’dan toplamda 750 bin dolar talep etti ve avans olarak da 250 bin dolar aldı.


Turanlı ile KKTC Maliye Bakanlığı’ndan KDV alacağının ödenmesi, CAS Ltd’den kira alacağının tahsil edilmesi ve Askeri yolculara ilişkin olarak Havayolu şirketlerinden ve idareden alacaklarının verilmesi konularında Maliye Bakanlığında yaşanan tıkanıklıkların aşılması konusunda yardımcı olmak üzere anlaşan Tosunoğlu, Emrullah Turanlı’ya bunun danışmanlık hizmetleri adı altında yapılacağını söyledi.

Yapacağı tüm bu işler için Tosunoğlu Turanlı’dan toplamda 750 bin dolar alacaktı.

TOSUNOĞLU DENKTAŞ TARAFINDAN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA ATANMIŞTI!

Tosunoğlu Turanlı ile bu görüşmeyi gerçekleştirdiği günlerde Binboğa Yem Fabrikası ile Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı idi. Hakkında birçok iddianın gündemde olmasına rağmen Tosunoğlu Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın isteği ile bu göreve atanmıştı. Tosunoğlu bu göreve atanmadan önce büyük sorunlar yaşanmasına neden olduğu Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

TOSUNOĞLU BANKAYI BATIRIYORDU

Tosunoğlu bu göreve getirilmesi öncesinde Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı iken Bankanın usulsüz ve batık krediler verdiği ve aşırı personel istihdamı ile Bankayı batırma tehlikesine soktuğu yönünde Merkez Bankasının raporu sonrasında kamuoyundan gelen baskılar üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
okuz
okuz - 2 yıl Önce

gene denktas gene dolandiricilik mal varligini arastirilsin bu mahlukatin tum ailesinin

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18