İş dünyası protokole kilitlendi!

İş dünyası ekonomik protokole kilitlenmiş durumda. Protokolün imzalanmadığı her gün ülkenin hemen hemen tüm kesimlerine olumsuz yansıyor. Haberal Kıbrıslı Gazetesi bu durumu ülkede 3 önemli birliğe sordu.

İş dünyası protokole kilitlendi!

İş dünyası ekonomik protokole kilitlenmiş durumda. Protokolün imzalanmadığı her gün ülkenin hemen hemen tüm kesimlerine olumsuz yansıyor. Haberal Kıbrıslı Gazetesi bu durumu ülkede 3 önemli birliğe sordu. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, Mayıs’ta imzalanmazsa protokol o zaman vay halimize dedi. Esnaf ve Zanaatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu ise ekonomik program imzalanmazsa doların alıp başını gittiği bu dönemde iflaslar da beraberinde gelecektir” şeklinde konuştu. Turizmin bugünkü gidişatı da ciddi bir sekteye uğramaya başladı. Otelciler Birliği Eski Başkan Fethi Özboğaç da bu ülke turizm ülkesi, yani bu turizmi de beceremezsek bu ülkede neyi becereceğiz? “ ifadelerini kullandı.

“İflasları Beraberinde Getirir”

Esnaf ve Zanaatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu “esnafın hali perişan, bizlerde ekonomik protokolü bekliyoruz. Neticede ekonomik program imzalandığı zaman iş hayatına aktarılacak paradan esnafta hakkını alacak ve ekonomiye canlılık gelecektir. Bir an önce bu ekonomik programın imzalanmasını bekliyoruz. İmzalanmadığı için ekonomik hayat durdu. İş adamı, sanayici, müteahhit alacağını tam alamadığı takdirde bu durum esnafı da etkiliyor. Ekonomik protokolde yapılacak olan projelerden esnafa katkı mutlaka  olacaktır. Neredeyse 8 ay oldu protokol imzalanmayalı. Böyle giderse de tamamen piyasalar kilitlenecek. Tahmin ediyorum bu süreç imzalanmadan geçecektir. Ekonomik program imzalanmazsa doların alıp başını gittiği dönemde iflasları da beraberinde getirecektir” şeklinde konuştu.

“Vay Halimize”

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları da “ekonomik protokolün içeriği çok önemlidir ve herkesi etkilemektedir. Maliyede para yoktur diye hayvancı ödemeleri zamanında alamamaktadır.  Daha önceden de kasa da para yoktur diye ödemediler. Ekonomik protokol çözülmezse Türkiye, KKTC’ye gerekli kaynağı aktarmayacaktır. Türkiye’de gerekli para yollamadığı zaman hayvancı her türlü sıkıntıya girecektir. Gerekli yatırımlar zaten yapılmıyor ve bütçe sıkıntılı durumda. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay diyor ki ekonomik protokol yok, Başbakan da geniş kapsamlı bir ekonomik protokol yapacağız Mayıs’ta bu imzalanacak ifadelerini kullanıyor. Bize göre ekonomik protokolün çoktan imzalanması gerekirdi. Türkiye’de seçimler vardı diye ötelediler, şimdi Mayıs’ta imzalanacak deniyor. Türkiye’de tarım ve hayvancılığa ciddi destek veriliyor. Hibe programları hazırlanarak Türkiye’de üretime girsin diye bir çok  gence ciddi destekler veriliyor. Bizde böyle bir şey yok. Eğer bu ekonomik protokole bağlıysa ve geciktiği için bunlar yapılmıyorsa ciddi anlamda sıkıntı olacaktır. Mayıs’ta imzalanmazsa da hükümet bozulur, hiçbir ödeme de olamaz o zaman da “vah halimize”. Benim de çok umudum yok hükümetten, halk da bunu söylüyorsa, yarının ne olacağı belli değil demektir” diye konuştu.

“Turizmi De Beceremezsek Bu Ülkede Neyi Becereceğiz?

Otelciler Birliği Eski Başkan Fethi Özboğaç da “ülkenin önünü görebilmesi için bir an önce bu tür sorunların çözülmesi lazım. Turizm beklemez. Yani, bugün bizim acentelerimiz 2020’yi ve 2021’i soruyor. Bu protokol imzalanmadan hiçbir şey netleşmiş değil. Onun için ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Yani acenteler, gelecek yıl, 2020 yılında, pazarlamakta ciddi zorluk çekeceklerini çoktan bildirdiler. Çünkü bizden cevap alamıyorlar. Yani neticede memlekette, bu çanağın içerisinde, Akdeniz çanağında, hemen hemen bütün ülkelerin turizmini belirli bir miktarda hükümetleri destekliyor. Teşvik gerçekten, bu ülkenin turizmi için çok önemli bir yerdedir. Çünkü biz sıkıntıları olan handikapları olan bir ülkeyiz. Yani Bizim bugün Rum tarafıyla mücadele edebilmemiz için, Mısır ile mücadele edebilmemiz için, Malta ile mücadele edebilmemiz için bir destek gereklidir. Şimdi biz bakıyoruz ki bugün bu, 2020 yılı için netleşmiş değil ama ne zaman netleşecek? Turizm, 3 yıllık 5 yıllık önceden planları yapılan bir sektördür. Şimdi biz 6 ay sonrası için sıkıntı yaşıyoruz. Onun için bir an önce protokolün çözülmesi, ülkenin önünü görebilmesi ve en önemli gelirimizin olduğu turizm sektörünün darbe yememesi lazım. Bu gerçekten önümüzdeki günlerde çok daha büyük sıkıntılar karşımıza çıkaracaktır. Bilhassa turizm konusu çok hassas bir konudur ve dediğim gibi eğer biz bu ülkede turizm yapmak istiyorsak önümüzü görmemiz lazım. Bu tür protokollerin imzalanmaması, bizim önümüzü görmemizi engelliyor. Önümüzü göremezsek de gerçekten önümüzdeki yıllarda büyük sıkıntılar yaşayacağımız ortada zaten. Turizmin bugünkü gidişatı da ciddi bir sekteye uğramaya başladı. Bu ülke turizm ülkesi, yani bu turizmi de beceremezsek bu ülkede neyi becereceğiz? “ ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18