'İnsanca yaşamanın bedeli 4 bin 200 TL!'

'İnsanca yaşamanın bedeli 4 bin 200 TL!'

Bıçaklı: Asgari ücret, Kıbrıs meselesini geçti


Işık: Biri kaymağını yerken, diğeri eziliyor


Candan MERT


2018'in ilk asgari ücretinin kısa sürede belirlenmesi bekleniyor.


Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu(TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ile KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, gazetemize yaptıkları özel açıklamasında asgari ücretin 4 kişilik bir aileye yeterli gelip gelmeyeceği hususunu değerlendirirken, mevcut asgari ücretin bir an önce belirlenmesi gerektiğini vurguladı.


Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu(TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, gazetemize yaptığı özel açıklamasında asgari ücretin brüt olarak 2 bin 175 TL olduğunu dile getirirken, 4 kişilik bir ailenin geçinme sınırı, mutfak masrafı bağlamında ve ‘insanın insanca yaşaması için’ asgari ücretin 4 bin 200 TL olması gerektiğinin altını çizdi.


KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık ise ,milletvekillerinden bakanlara, üst kalem yöneticilerinden çeşitli yöneticilere kadar asgari ücretten faydalanan kişilerin ‘işin kaymağını yediklerini’ dile getirirken, diğer tarafta hayat pahalılığı artışları karşısında asgari ücretli işçilerin ezildiklerini ifade etti.


Bıçaklı: İnsanca yaşamak için 4 bin 200 TL!


Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu(TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, gazetemize yaptığı özel açıklamasında asgari ücretin brüt olarak 2 bin 175 TL olduğunu dile getirirken, 4 kişilik bir ailenin geçinme sınırı, mutfak masrafı bağlamında ve ‘insanın insanca yaşaması için’ asgari ücretin 4 bin 200 TL olması gerektiğinin altını çizdi. Asgari ücretin ayarlanması bağlamında birilerinin düşünceleri çerçevesinde hareket etmenin doğru olmayacağını belirten Arslan Bıçaklı, ülkede bir devletin, devleti yöneten hükümetin bulunduğunu kaydederken, devletin binlerce uzmanı, 20-30 müessesenin olduğunu aktardı. İnsanın yaşamını ‘insanca’ sürdürebilmesi için gıda, eğitim, elektrik-su gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek masrafların uzmanlar tarafından araştırılıp, 4 kişilik bir aile için 4 ile çarpılması gerektiğini söyleyen Genel Başkan Arslan Bıçaklı, “Devlette kamu çalışanına yapılan her 6 ayda bir, ki bu 2 ayda bir olmalıdır, hayat pahalılığı oranında da artış verilip, her yıl sonunda da düzeltilmesi gerek” ifadelerini kullandı.


“Asgari ücret, Kıbrıs meselesini geçti”


Ülke içerisinde asgari ücreti belirleme ve yapmanın Kıbrıs meselesini geçtiğini söyleyen TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, konunun tartışılacak konu olmaktan çıktığını dile getirdi. Bir bireyin, günde 3 öğün simit-çay içmesi ve simit-çayın 5TL olduğunun varsayılması halinde, günde 15 TL olacağını ve bunun 4 kişilik aile olarak düşünüldüğünde 60 TL olacağını söyleyen Genel Başkan Arslan Bıçaklı, “Günlük simit ve çay içen 4 kişilik bir ailenin 60 TL olan sadece gıda giderini aylığa vurduğumuzda 1800 TL oluyor. Şimdi net olarak asgari ücret 1890 TL’dir, o yüzden bu konu tartışılacak bir konu değildir” dedi.


Başkan Bıçaklı, 15 bin TL maaş alan siyasilerin 1 Ocak’tan itibaren hayat pahalılığından dolayı yüzde 7 artış aldığını kaydederken, günde 13-14 saat köle gibi çalışarak 1890 TL asgari ücret alan şahsın asgari ücretinde artış yapılmadığını ve Mart’tan sonra yapılacağına dikkat çekerek, bunun nedenini sorguladı. Gıda, eğitim gibi alanlarda uzman olan kişilerin toplanarak 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi açısından gerekli giderler ile birlikte ne kadar paraya ihtiyacı olduğunun belirlenmesinin önemine değinen Başkan Arslan Bıçaklı, bu belirlemeler çerçevesinde yasal olarak düzenlemelerin yapılması gerektiğinin altını çizdi.


Işık: Biri kaymağını yerken, diğeri eziliyor


KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, gazetemize yaptığı özel açıklamasında brüt olarak belirlenen asgari ücretin 4 kişilik bir aile için yeterli olmayacağını ifade ederken, ev içerisinde 2 asgari ücretin olması halinde bu miktarın yetebileceğini dile getirdi. Bu noktada sorgulanması gereken noktanın ‘siyasi soygun’ olduğunu kaydeden Hasan Yılmaz Işık, devlette veya herhangi bir yerde asgari ücret maaşı 10 bin TL olan miktarın, normal bir vatandaşta hayat pahalılığı artışı ile 1000(Bin) TL olduğunu aktarırken, asgari ücretin yüzde 10’unun vergilere gittiğini belirtti.


Bu bağlamda adaletin nerede olduğunu sorgulayan Dernek Başkanı Işık, milletvekillerinden bakanlara, üst kalem yöneticilerinden çeşitli yöneticilere kadar asgari ücretten faydalanan kişilerin ‘işin kaymağını yediklerini’ dile getirirken, diğer tarafta hayat pahalılığı artışları karşısında asgari ücretli işçilerin ezildiklerini ifade etti.


“Hayat herkese aynı oranda pahalı”


Hayat pahalılığının herkes için aynı oranda olduğunu kaydeden Tüketiciler Derneği Başkanı Işık, ücretlerde yapılan artışların sabit oranda, cep oranı olarak herkese uygulanması için işlemlerin başlatılması gerektiğini dile getirdi. Her konuda olunması gerektiği gibi, bu konuda da adil olunmasının önemine değinen Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Tüketiciler Derneği’nin de içerisinde bulunacağı bir komite ile yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi halde olduğunda sendikaların durumunun da görüldüğünü belirten Başkan Işık, bu durumda mağdur olan kişilerin haklarının aranması gerektiğini aktardı. Hasan Yılmaz Işık, döviz artışları karşısında asgari ücretin geçmesi halinde de mağduriyetlerin had safhada olacağını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18