banner38

'İngiliz Üsleri kullanılabilir'

banner32

'İngiliz Üsleri kullanılabilir'
banner41
banner37
banner23
“Çok kutuplu dünya düzenine geçiş”

“Gerginliklerden dolayı rotalar bile değişiyor”

Candan MERT

Akdeniz’de sular ısınıyor. Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki Duma’da yaşanan kimyasal saldırının ardından Suriye rejimine yönelik ABD’nin planladığı saldırıya İngiltere’nin destek verebileceğinin belirtilmesinin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye konusunu görüşmek için kabinesini toplama kararı aldı.

İngiltere’nin, savaş uçaklarının vurulması ihtimaline karşın saldırıyı Kıbrıs’tan gerçekleştireceği iddia edildi. Bunların yanında Güney Kıbrıs' ta bulunan Akrotiri Hava Üssü'ne çok sayıda İngiliz savaş uçağının indiği belirtildi.

Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Enver Gülseven, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında ABD’nin planladığı saldırıların Kıbrıs’a etkisini değerlendirirken, adanın jeopolitik konumunun dış ülkeler tarafından önemi bağlamında açıklamalarda bulundu.

“Çok kutuplu dünya düzenine geçiş”

Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Enver Gülseven, mevcut konumda yaşanan gerginliğin Rusya, Çin, ABD ve İngiltere arasında yaşanıyormuş gibi göründüğünü kaydederken, durumun aslının ‘çok kutuplu bir dünya düzeyine geçişin ilk sinyalleri’ olduğunu ifade etti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Amerika’nın tek süper güç olarak ortada kaldığını belirten Bölüm Başkanı Enver Gülseven, 90’lar boyunca Rusya’nın da bunu kabul etmiş gibi göründüğünü ancak sonrasında Putin dönemi ile birlikte Rusya’nın yeniden ‘revizyonist’ biçimde hareket ettiğini aktardı. Bu bağlamda Şangay iş birliği teşkilatı çerçevesinde Rusya, yanına Çin’i de almış gibi göründüğünü söyleyen Başkan Enver Gülseven, “Süper güçler birbirleri ile doğrudan çatışma yaşamazlar, üçüncü ülkeler üzerinden birbirleri ile atışırlar; bu durumun şu anki örneği de Suriye olarak karşımızda duruyor” dedi.

“Gerginliklerden dolayı rotalar bile değişiyor”

Geçmişte de Irak operasyonlarında İngiliz üslerinin kullanıldığını dile getiren Bölüm Başkanı Enver Gülseven, olası bir durumda İngiliz üslerinden kalkacak uçakların kullanılmasının muhtemel olduğunu söyledi. Orta Doğu Havayolları(Middle East Airlines)’nın Beyrut’tan, Kuzey Irak’ın başkenti olan Erbil’e giderken rotasını değiştirdiğini kaydeden Enver Gülseven, “Mevcut konumda yaşanan gerginliklerden dolayı havayollarının rotalarının bile değiştiğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Rusya’da olası bir 3’üncü Dünya Savaşı’nın çıkması halinde insanların sığınaklara ne alması gerektiği ile ilgili programların yayınlandığını ifade eden Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Enver Gülseven, bu tip öngörülerde bulunmak için çok erken olduğunu ancak durumun ‘tek kutupluluktan çok kutuplu uluslararası sisteme geçiş sinyalleri’ olarak gördüğünü kaydetti.

“Jeopolitik önem olmasaydı, ‘Kıbrıs sorunu’ olmazdı”

Adanın jeopolitik konumu bağlamında açıklamalarda bulunan Bölüm Başkanı Enver Gülseven, İngilizlerin Süveyş Kanalı’nın açılmasının ardından petrolün keşfi ile birlikte adanın hiçbir zaman jeopolitik önemini kaybetmediğini belirtirken, “Adanın ‘jeopolitik önemi’ olmasaydı, ‘Kıbrıs sorunu’ diye bir şey de olmazdı” ifadelerini kullandı. Bu bağlamda Doğu Akdeniz bölgesindeki istikrarsızlığın Kıbrıs’ın önemini daha da arttırdığını dile getiren Başkan Enver Gülseven, bunun sebebini ‘Kıbrıs’ın her yeri kontrol edebilecek bir noktada olması’ olarak açıklarken, aynı sebepten dolayı Kıbrıs’ın Batı ittifakı için de daha önemli bir hale geldiğini de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3