İmamoğlu ve Akıncı Görüşmesi Tesadüf Değil

Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geldi. Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından gayet sıcak bir ortamda kabul edilen İmamoğlu’nun bu ziyareti adanın Kuzey’inde ve Türkiye’de çok konuşuldu.

İmamoğlu ve Akıncı Görüşmesi Tesadüf Değil
banner23

Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geldi. Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından gayet sıcak bir ortamda kabul edilen İmamoğlu’nun bu ziyareti adanın Kuzey’inde ve Türkiye’de çok konuşuldu. Bu ziyareti Haberal Kıbrıslı Gazetesi için yorumlayan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç.Dr. Hüseyin Işıksal, “İmamoğlu’nun  yaptığı ilk açıklama ve hemen arkasından Akıncı’nın daveti, Kıbrıs’a gelişi ve Akıncı ile görüşmesi, kesinlikle rastlantı değildir. Burada siyasi bir duruş vardır diye düşünüyorum.  Akıncı herhalde Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir propaganda çalışması yapıyor” dedi.

“İmamoğlu’nun Açıklaması Talihsiz”

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç.Dr. Hüseyin Işıksal, “Sayın İmamoğlu’nun Kıbrıs’a gelişinin tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Bunun öncesinde de İmamoğlu’nun yaptığı bir açıklama vardı Kıbrıs’ta keşke barış olsaydı, keşke hiç savaş olmasaydı diye. Ben şahsen bu açıklamayı çok doğru bulmuyorum. Çünkü Kıbrıs’ta bir kere barışı bozan Türkler değil Rumlardır. İkinci olarak da insan sadece kendi yaptığı bir şey için keşke der. Bu açıdan talihsiz bir açıklamadır. Çünkü Türkiye Mutlu Barış Harekâtı ile adaya, barış getirmek dışında bir şey yapmadı. Bu nedenle bu yapılan açıklama talihsizliktir diye konuştu.

“Görüşme Rastlantı Değil”

Doç.Dr. Hüseyin Işıksal, İmamoğlu’nun  yaptığı ilk açıklama ve hemen arkasından Akıncı’nın daveti, Kıbrıs’a gelişi ve Akıncı ile görüşmesi, kesinlikle rastlantı değildir. Burada siyasi bir duruş vardır diye düşünüyorum ben. Burada Akıncı herhalde Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir propaganda çalışması yapıyor diye düşünüyorum. Şu anda İmamoğlu oldukça popüler, gerek Kıbrıs’ta gerek Türkiye’de. Hem bu popülerliği kullanmak hem de Kıbrıs’taki sol seçmenin gönlünü yapmak için bir hamle olarak görüyorum ben” ifadelerini kullandı.

“Ak Parti’nin Büyükşehirleri Kaybetmesini  Akıncı Kullanmak İstiyor”

“Ak Parti’nin yerel seçimlerde başarısız oluşu, Sayın Akıncı tarafından bir şekilde kullanılmak isteniyor tabii ki, bu öyle anlaşılıyor” diye konuşan Doç.Dr. Hüseyin Işıksal,  “Kıbrıs’ta da biliyorsunuz bir tepki var. Her ne kadar Türkiye’deki seçimlerin bizimle bence hiçbir alakası olmasa da, bizim siyasetimize doğrudan bir etkisi olmasa da, ama belli ki burada başka amaçlar var, başka siyasi manevralar var. Burada da AKP’ye karşı olan kesimlerin de bu tepkiyi bir şekilde Akıncı kendi yanına çekmek istiyor diye düşünüyorum. Yani sonuçta Kıbrıs Türkiye’nin devlet politikasıdır,  hükümet politikası değildir. Bu açıdan baktığımızda bu kadar, yani gereğinden fazla önem verecek bir durum yoktur.. Ancak Ak Parti’ye olan tepkiyi Akıncı bir şekilde yanına çekmek istiyor” dedi.

“Akıncı’ya Fayda Sağlamaz”

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç.Dr. Hüseyin Işıksal, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu planı tutmaz. Çünkü dediğim gibi bir devlet adamına yakışmaz bence bu tür oyunlar. Çünkü sonuçta bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin bir Cumhurbaşkanı var, seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var ve KKTC’nin devlet politikası yürütüldüğünde yine bunun başında Türkiyeli bir Cumhurbaşkanı var. Yani sonuçta Başkanlık Sistemi ile yönetilen Türkiye’den bahsediyoruz. Ve Kuzey Kıbrıs’ın bu kadar dar boğazdan geçerken, bu kadar Türkiye’nin hem diplomatik alanda hem ekonomik alanda yardımına ihtiyacı varken, böyle bir hamle yapmak bence son derece yanlıştır. Sayın Akıncı’ya bu davranışının bir fayda sağlayacağını ben düşünmüyorum açıkçası” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18