İkincilik için 3 aday yarışıyor

İkincilik için 3 aday yarışıyor
banner23

11 Ekim'de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar kıyasıya yarışıyorlar.

Yapılan son ankete göre Akıncı ilk sırayı alırken Erhürman, Tatar ve Denktaş'ın oy farklarının birbirlerine çok yakın olduğu görülüyor.

Erhürman, Tatar ve Denktaş ikinci tur için kıyasıya yarışıyorlar.

1050 KİŞİ NE DEDİ?

13 Eylül 2020 ile 23 Eylül 2020 tarihleri arasında yüzde 51’i erkek, Yüzde 49’u kadın olan 1050 kişi ile rastgele örneklem yoluyla 6 ilçede yüz yüze yaptırılan siyasi eğilim yoklamasında ‘Bugün Cumhurbaşkanlığı Seçimi olsa kime oy vereceksiniz?’ şeklinde yöneltilen soruya, ankete katılanların yüzde 22.3’ü Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yanıtını verdi. Ankete katılanların yüzde 16.2’sinin Cumhuriyetçi Türk Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman’dan yana tercih kullandığı araştırmada, Ulusal Birlik Partisi Adayı Ersin Tatar yüzde 15.3 ile üçüncü sırada görünüyor. Erhürman ile Tatar arasındaki farkın yüzde 1’in altında görüldüğü araştırma sonuçlarına göre Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş 14.1 ile dördüncü sırada ve Erhürman ile arasında yüzde 2.1, Tatar ile arasında yüzde 1.2’lik bir fark görünüyor.

AKINCI İKİNCİ TURDA

Mustafa Akıncı’nın ikinci tura kalmayı büyük ölçüde garantilediği anket sonuçlarına göre ikinci tur için Tufan Erhürman, Ersin Tatar ve Serdar Denktaş arasında yüzde 1’ler 2’ler seviyesinde sıkı bir yarış olduğu gözlemleniyor. Kararsızım diyen ya da cevap vermeyen deneklerin toplamının yüzde 20.4 olduğu araştırma sonuçlarına göre Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay yüzde 6.4 görünürken, Yeniden Doğuş Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Erhan Arıklı 3.9 oranında araştırmaya katılanların tercihi aldığı görüldü. Diğer adayların ise toplamda 1,4 seviyelerinde olduğu görüldü. Kararsızım ve yanıt vermek istemeyenlerin seçim sonucu ciddi şekilde etkileyebilecek büyüklükte olması ise seçim sonuçlarının sürprizlerle dolu olmasının beklendiği de görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18