'İkinci KTHY vakası!'

'İkinci KTHY vakası!'
banner23

“Üniversitede partizanlık oluşacak”


Candan MERT

Başbakan Yardımcısı ve Dış işleri Bakanı Kudret Özersay’ın, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamasında Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ) akademik personel ve yönetimine ilişkin siyaset yasağının kaldırılacağı yönündeki ifadelerinin ardından, Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Dr. Özdemir Berova üniversitedeki rektör gibi yüksek makamda bulunan şahısların siyasete girmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını ve bu yaklaşımın üniversite içerisinde partizanlığa yol açacağını savundu.

Bu sıkıntılara hükümetin ciddi anlamda el atmaması halinde DAÜ’nün ikinci bir Kıbrıs Türk Hava Yolları(KTHY) vakasına dönebilme ihtimalinin bulunduğunu belirten Özdemir Berova, “Bu ihtimal beni siyasi kimliğimden ziyade vatandaş olarak büyük kaygı içerisinde tutuyor” dedi.

“Partili bir rektör fayda sağlayacak mı?”

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Dr. Özdemir Berova, gazetemize yaptığı özel açıklamasında tasarısı hazırlanıp mecliste bulunan DAÜ ile ilgili yasa çerçevesinde de akademik personele siyaset yapabilme olasılığının önünü açan maddelerin bulunduğunu kaydederken, yasa içeriğinde bulunmayıp dün hükümetin yaptığı tüzük değişikliği ile hayata geçen unsurun idari kadronun da siyasi partilere üye olabileceği yönünde olduğunu ifade etti. Bu değişiklik yapılırken ardından neler gelebileceğinin düşünülüp düşünülmediği hususunda bir fikrinin olmadığını belirten Dr. Özdemir Berova, bu kararın ‘DAÜ’nün rektörü veya dekanının da partili olabileceğini’ anlattığını dile getirdi. Berova, devletle iç içe bulunup, devlet üniversitesi olan DAÜ’de herhangi bir partiden bir dekan veya rektörün bulunmasının üniversiteye ne gibi bir fayda sağlayabileceğinin büyük bir soru işareti olarak önümüzde durduğunu kaydetti.

“Üniversitede partizanlık oluşacak”

Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ)’de oluşan herhangi bir senatoda bulunan öğretim üyelerinin partilerine göre gruplaşma yapacağını dile getiren UBP Milletvekili Özdemir Berova, bu durumun üniversite içerisinde partizanlığa yol açacağını aktarırken, bu yaklaşımın doğru bir yaklaşım olmadığını savundu. Yaklaşımın tamamen yanlış ve sakıncalı bir durum olduğunun altını çizen Dr. Özdemir Berova, DAÜ’yü ‘ülkenin yüz akı’ olarak tanınan bir üniversite olmasının yanında, son dönemlerde de sıkıntı yaşayan bir üniversite olduğunu ifade etti.

“İkinci KTHY vakası!”

Bu sıkıntılara hükümetin ciddi anlamda el atmaması halinde DAÜ’nün ikinci bir Kıbrıs Türk Hava Yolları(KTHY) vakasına dönebilme ihtimalinin bulunduğunu belirten Özdemir Berova, “Bu ihtimal beni siyasi kimliğimden ziyade vatandaş olarak büyük kaygı içerisinde tutuyor” dedi. Hükümetin, ülkenin görünür durumu içerisinde en önemli konu buymuş gibi ilk icraat olarak bu durumun ele aldığını kaydeden Özdemir Berova, yapılan icraatta da DAÜ’nün rektör veya dekanlarının partili olunmasının sağlandığını ve bunun kesinlikle yanlış olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18