İguanalar için vatandaşa sorumluluk çağrısı

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Basat, ülkeye yasa dışı yollardan sokulan iguanalarla ilgili vatandaşları sorumlu olmaya davet etti.

İguanalar için vatandaşa sorumluluk çağrısı
banner23

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, son dönemde sahiplenilmesinde hızlı bir artış yaşanan iguanalar hakkında vatandaşlara uyarılarda bulundu.

İthalatı yasak olan ve yasa dışı yollardan ülkeye sokulan iguanaların yetişkinlikte 2 metre boyuna ulaşabildiğine dikkat çeken Basat, bununla birlikte bu hayvanların iklim şartları ve uygun olmayan koşullar nedeniyle sadece üçte birinin erişkin yaşa ulaşabildiğini kaydetti.

Vatandaşları sorumlu olmaya davet eden Basat, “bencil istekler” için bu hayvanların sahiplenilmemesi mesajı verdi.

Basat, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

“Petshoplardan bir hevesle satın aldığınız iguanaların büyüdüğünde 2 metrelik dev bir ejderhaya dönüşeceğinin farkında mısınız? Bu hayvanların ülkeye girişinin yasa dışı olduğunu biliyor musunuz?

Yaklaşık 20 yıl ömrü olan ve dünyada bazı ülkelerde ‘pet’ olarak beslenen bu hayvanlar ne yazık ki stres, uygun olmayan beslenme, yanlış ışık ve sıcaklıktan dolayı sadece üçte birlik bir oranı erişkin yaşa ulaşabilmektedir.

Bu oranlar KKTC için çok daha kötüdür. KKTC’de ithalatı yasak olan bu hayvanların bugüne kadar yüzlercesinin ülkemize kaçak olarak girdiği tahmin edilmektedir.

Tropikal iklimde yaşamaya alışmış bu hayvanların çok büyük bir çoğunluğu uygun olmayan koşullardan dolayı ilk yaşını bile görememektedir.

Ne istediğini iyi araştır, ne verebileceğini iyi analiz et, kendi bencil isteklerin için masum hayvanları canından etme…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18