Hükümet sınıfta kaldı!

Hükümet iktidardaki 1 yılını geçtiğimiz günlerde doldurdu. Şeffaf ve hesap verilebilir bir iktidar olacaklarını belirterek yola çıkan hükümet bu süre zarfında bir çok alanda sınıfta kaldı.

Hükümet sınıfta kaldı!

Hükümet iktidardaki 1 yılını geçtiğimiz günlerde doldurdu. Şeffaf ve hesap verilebilir bir iktidar olacaklarını belirterek yola çıkan hükümet bu süre zarfında bir çok alanda sınıfta kaldı.

CAS Çalışanları Mağdur Oldu

Hükümetin en büyük sınavlarından biri CAS oldu. Şirketin tasfiye edilmesiyle birlikte 168 kişi işsiz kaldı. Başbakanlık ve Ercan Havalimanı’nda eylemler yapıldı, hükümet tarafından çalışanlara sözler verildi. 

Kıyı Emniyetinde 11 Genç İşsiz Kaldı

Bir başka personel problemi de Kıyı Emniyeti’nde yaşandı. Burada çalışan 11 kişi ödenek olmadığı gerekçesi ile işsiz bırakıldı. Kıyı emniyeti gemileri başka limanlarda atıl kaldı. Kalan personelin 360 saat ayda zorla anayasaya aykırı çalıştırıldığı iddia edildi.

Posta Dairesi Zor Durumda

Elden evrak dağıtım ağının merkezi konumunda olan posta dairelerinde personel eksikliği hat safhaya ulaştı. Sendikalar posta dairesi önünde eylem yaptı, eksikliğe dikkat çekti.

Kamu Yasası Geçmedi

Kamu Reformu Yasası bir türlü geçmedi. Hantal olan kamu yönetimi tamamen kaosa sürüklendi. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da konuyu Meclis’in gündemine getirdi. Hükümet yasayı geçirmek istemiyor dedi.

Asgari Ücretten Vergi Kesildi

Tarihte ilk defa asgari ücretten vergi kesildi. Muafiyetler ile oynanarak çalışan kesimin maaşından kırpıldı.

Elektrik, Akaryakıt ve Tüp Gaza Zam Rekor 

2018 içerisinde elektriğe % 50’ye varan zam yapılırken, akaryakıtta bundan nasibini aldı. Tüp gaza yapılan şok zam vatandaşın belini bükerken, hükümet akaryakıtta ve tüpte indirime giderek belirli periyotlarda vatandaşı ekonomik olarak rahatlatmaya çalıştı. Ancak elektrikte indirime gidilmedi.

Dome Hotel Sorunu Ortada Kaldı

Hükümetin en büyük başını ağrıtan konulardan biri de Dome Hotel oldu. Kira sözleşmesi biten Dome Hotel’in yeniden içerisindeki kiracısına verilmesini hükümet kanadı desteklerken muhalefet bu duruma sert tepki gösterdi. Bu konuda Başbakan Tufan Erhürman, Dome Hotel konusunda adalete uygun bir sonuca ulaşmaya çalıştıklarını belirterek sözleşmenin uzatılmasından yana olduklarını söyledi.

Kıb-Tek’te Bilinmezlik Sürüyor

Bir yıl içerisinde Kıb-Tek konusunda da bir çok soru gündeme geldi. Muhalefet kanadı Kıb-Tek’in açtığı hurda ihalesini kamuoyunun önüne getirdi. YDP milletvekili Bertan Zaroğlu Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada  Batma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerleyen KIB-TEK’te, yapılan yanlış işler, ard arda gelmeye devam ediyor... Malumunuz olduğu üzere, bir süre önce, Kurumun Hurda İhalesi yapılmıştır..Yine bilindiği üzere; İhaleye 4 ayrı firma teklif vermiştir.. İhaleye en iyi teklifi veren yani ilk sırada yer alan firma, verdiği teklifi yerine getiremeyeceğini söyleyip, kazandığı ihaleden çekilmiştir... İhale komisyonu da, en iyi teklifi veren firmanın çekilmesine binaen, İHALEYİ ANLAŞILAMAZ bir karar sonucu, en kötü teklifi veren, yani 4. olan firmaya vermiştir..

Soru 1: Anılan ihale de, 

1. GELEN FİRMA KİMİN ZORLAMASI İLE İHALE DEN ÇEKİLMİŞ, 

2. ve 3. gelen firmalar NEDEN ATLANARAK, ihale 4. gelen firmaya verilmiştir ?

Soru 2- ihale de sonuncu olmasına rağmen, ihaleyi alan firmanın, CTP’li danışmanı kimdir?

Soru 3 : Şayet Ctp li olmak gibi BİR ÖN ŞART YOK İSE, VERİLEN TEKLİFİN EN KÖTÜSÜNE SAHİP BU FİRMANIN, BAŞKA NE TÜRLÜ BİR İMTİYAZI VARDIR Kİ, DAHA İYİ TEKLİF VERENLER GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR dedi. Ancak hükümetten bu konuda da net  bir açıklama gelmedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18