Hükümet ortakları Ankara'ya gidiyor

Hükümetin üç ortağı bu hafta Ankara’ya bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor. Ziyaret, alışılagelmişin dışında, Türkiye’deki yeni kabinenin oluşumundan 2 ay sonra yapılabiliyor…

Hükümet ortakları Ankara'ya gidiyor

Hükümet yetkilileri, bir seremoni halini alan; Ankara’daki kabine değişiminin hemen ardından yapılan ziyaretin bu denli geç gerçekleşmesine ilişkin; gerek Türkiye’de yaşanan sistem değişikliği ve de gerekse Ankara ile Washington arasındaki gerginlik nedeniyle yaşadığı meşguliyet gerekçesini öne sürmüştü.

Öte yandan, randevu tarihinin bu denli gecikmesine ilişkin, ortaya konulan mazeretlerin dışında, bazı iddialar da ortaya atılmıştı. Bu iddiaların odak noktası ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın uyguladığı bazı kararlar olduğu ileri sürülmüştü.

Bu yaptırımlardan biri, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde yaşanan diploma krizi olurken, bir diğeri ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin, zorunlu ders klasmanından çıkarılarak, seçmeli ders halini alması olduğu ifade edilmişti.

Kulislerde, Başbakan Erhürman’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşamadığı, bu nedenle de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile sürekli iletişim içinde olduğu konuşuluyordu.

Randevu gecikmesine ilişkin, geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunan Başbakan Erhürman, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Kurban Bayramı sırasında telefonla görüştüğünü ve randevu için tarih belirlediklerini açıklamıştı.

Açıklamanın ardından, ziyaret haberleri peş peşe geldi

Başbakan’ın, Ankara’dan randevu alındığına dair söylemlerinin hemen ardından, koalisyon ortaklarının ziyaret haberleri peş peşe açıklanmaya başlandı.

Özersay-Çvuşoğlu görüşmesi Pazartesi

İlk ziyareti, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak yarın gerçekleştiriyor…

Özersay ile Çavuşoğlu arasında yapılacak görüşmede, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesi, bölgedeki hareketlilik, enerji konusunda iki ülkenin işbirliği içerisinde atacakları adımlar, bölgesel güvenlik ve Kıbrıs sorununa ve Doğu Akdeniz Bölgesi’ne ilişkin son gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Özyiğit-Selçuk görüşmesi Salı

Hükümetle Ankara arasında yaşandığı öne sürülen krizin ‘etken ismi’ olarak nitelendirilen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de, yarın geç saatlerde Ankara’ya uçuşunu gerçekleştirecek…

Bakan Özyiğit’in, Salı günü Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüşmesi bekleniyor. Özyiğit, gerçekleştireceği görüşme sonrası, Salı gecesi adaya dönecek.

Erhürman-Erdoğan görüşmesi Çarşamba

Başbakan Tufan Erhürman ise Ankara ziyareti için Salı günü adadan ayrılıyor. Başbakan Erhürman’ın, Çarşamba günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceği öğrenildi.  

Görüşmenin gündemine ilişkin kulislerde, ek bütçe talebi, ekonomik krizin KKTC üzerindeki etkileri ve güncel konuların görüşüleceği konuşuluyor.

Öte yandan, koalisyonun bir diğer ortağı Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise Ankara’da herhangi bir ziyaret gerçekleştirmeyecek.

Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18