Hükümet Oluşumunda Son Perde

Hükümet Oluşumunda Son Perde
banner23

Ülkenin büyük bir kesiminin istemi doğrultusunda yaklaşık 2 haftadır sürdürülen koalisyon hükümeti oluşturma çabalarında son perdenin bugün inmesi bekleniyor.

Seçimlerin ardından kilit konuma gelerek Meclise girmeyi başaran tüm siyasi partilerle koalisyon görüşmeleri yapan, bu sayede tüm kesimlerin oklarını üzerine çeken Demokrat Parti bugün saat 18.00’de Parti Meclisi’ni toplayarak gelen tüm somut teklifleri masaya yatırarak nasıl bir koalisyon hükümetine destek verebileceğinin kararını alacak.

Seçimi hiç de beklemediği bir yerde  3 milletvekili ile 4 – 5 . sırada bitiren DP, nerde hata yaptığının muhasebesini bile yapamadan ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına kilit parti sıfatıyla kendini “ günah keçisi ” konumuna iterek hem 3 parti CTP-HP ve TDP ile 4’lü koalisyon görüşmesi başlatmış hem de UBP’den gelen teklifi geri çevirmemişti. Tüm bu teklifler bu akşam DP Parti Meclisi üyelerinin önüne gelerek buradan ülke ve parti adına sağlıklı bir sonuç çıkarılamaya çalışılacak.

Sessizliği bozan UBP’nin teklifi ses getirecek mi?

4 partili koalisyon görüşmelerini uzun bir süre sessiz kalarak izleyen ve “yeni bir erken genel seçim” istencini koruyan UBP birdenbire fikir değiştirerek Demokrat Parti’ye ciddi bir istençle yaklaşıp önemli bir teklifle gelmişti. Kamuoyunda da yankı bulan bu teklif somut olarak UBP yetkililerince açıklanmasa da içi desteklenmiş 2 veya 3 bakanlık, yaklaşan Yerel Seçimlerde ortak aday veya işbirliği ve Serdar Denktaş’ın açık yüreklilikle şimdiden dile getirdiği Cumhurbaşkanlığına aday olma fikrine destek olarak özetlenebiliyor. 2 Bakanlığın DP’nin halen elinde tuttuğu bakanlıklar olduğu 3. Konuşulan bakanlığın Eğitim de yoğunlaştığı söyleniyor.

YDP’nin Durumu

Erken seçimin ülkeye kazandırdığı Yeniden Doğuş Partisi elindeki 2 milletvekili ile ülkenin içindeki iç ve dış gelişmelere de bakarak seçim sonrası açıkladığı “ yeni bir erken genel seçim” istencinde UBP gibi ısrarlı olmaktan vazgeçerek 3’lü koalisyon içinde yer alabileceğini bildirdi. YDP parti kurmaylarının sağda bir birliktelik adına temel ilkelerden taviz vermeden ancak fazla detaycı da olmadan koalisyon için yeşil ışık yaktıkları öğrenildi. YDP tabandan gelen istemleri de dikkate alarak Tarım Bakanlığı üzerinde ısrarcı bir konumda dururken diğer paylaşımları DP ve UBP’nin konumlarını netleştirmelerine bırakmış durumda.

DP parti meclisi beklendiği şekilde bu akşam tavrını UBP-DP-YDP ortaklık hükümetinde netleştirirse bu takdirde UBP daha önceden de Genel Sekreter Dursun Oğuz tarafından açıklandığı şekilde YDP’nin kapısını çalacak ve son teklifler bu görüşmelerde netleştirilecek.

Kısaca bugün ülke adına iz düşülecek önemli bir güne tanıklık edebilir. Bunun için öncelikle DP sonrasında 4’lü koalisyonun diğer 3 ortağı CTP-HP-TDP den net kararların gelmesi gerekiyor…

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18