'Hükümet bugün itibarıyla görevde'

'Hükümet bugün itibarıyla görevde'
banner23

Erhürman "Hükümet Programı üzerindeki çalışmalar başladı.. Yarın Bakanlarla bir araya gelip çalışmayı birlikte yürüteceğiz"


“Bakanlık göreviyle özel temsilcilik görevinin birlikte yürütülmesi mümkün değil, dolayısıyla Nami bakanlık görevini yürütecek"


CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP-HP-TDP-DP Koalisyon hükümeti programı üzerindeki çalışmaların başladığını, yarın bakanlarla bir araya gelip çalışmayı birlikte yürüteceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu listesini sunan ve onay alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman çıkışta açıklama yaptı.

Yeni hükümetin halka ve ülkeye hayırlı olması temennisinde de bulunan Erhürman, 4 parti olarak sürdürdükleri koalisyon çalışmalarının hükümetin kurulmasıyla sonuçlandığını ifade etti.

Erhürman

CTP Genel Bakanı Tufan Erhürman Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesi sonrasında basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunduğunu ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da listeyi onayladığını bildirdiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu listesini kamuoyuyla paylaşan Erhürman, 4 parti olarak sürdürdükleri koalisyon çalışmalarının bugün Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da onayı ile hükümetin kurulmasıyla sonuçlandığını vurguladı.

Bugün programda bir değişiklik olmazsa saat 13.00’te Meclis’te Bakanlar Kurulu listesinin okunacağını belirten Erhürman, eğer programda bir aksama olmazsa öğleden sonra da bakanlıklarda devir teslim törenleri yapılacağını kaydetti.

Hükümet bugün itibarıyla görevde...

Hükümetin bugün itibarıyla göreve başlayacağını belirten Erhürman, Anayasa’daki prosedüre göre bir hafta içerisinde hükümet programını Meclis’te okumaları gerektiğini, hükümet programının da büyük ihtimalle Cuma günü Meclis’te okunacağını belirtti.

Hükümet Programı’nın Meclis’te okunması ardından 24 ve 48 saatlik süreler içinde güven oylamasının yapılacağını anlatan Tufan Erhürman, bakanların bugün itibarıyla hukuken görevlerini almış olacaklarını vurguladı.

Halka ve ülkeye hayırlı olsun

Erhürman, yeni hükümetin halka ve ülkeye hayırlı olması temennisinde de bulundu.
Konuşması sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tufan Erhürman, Özdil Nami’nin müzakerecilik görevinin devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, Cumhurbaşkanı Akıncı ile bu konuyu uzun bir süre istişare ettiklerini, Nami’nin bu görevine devam etmeyeceğini söyledi.

Müzakerecilik görevine birini atayıp atamayacağı, yoksa sürecin gelişmesini bekleyip beklemeyeceğinin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın takdiri olduğunu söyleyen Erhürman, bakanlık göreviyle özel temsilcilik görevinin birlikte yürütülmesinin mümkün olmadığını, dolayısıyla Nami’nin bakanlık görevini yürüteceğini kaydetti.
HÜKÜMET PROGRAMI
Hükümet programının ne kadarının tamamlandığının sorulması üzerine ise Erhürman, hükümet programı üzerindeki çalışmaların başladığını, yarın itibarıyla bakanları bir araya getirerek, hükümet programı çalışmasını birlikte yürüteceklerini belirtti.

Bunun bir Bakanlar Kurulu toplantısı olmayacağına dikkat çeken Erhürman, bakanlık yapacak kişilerin hükümet programına katkılarının önemli olduğunu, o yüzden çalışmaları hızlandırmak için bakanların tam olarak netleşmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Yeni Kabine

Yeni kabine şu isimlerden oluşuyor; Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit (TDP), Maliye Bakanı: Serdar Denktaş (DP), İçişleri Bakanı: Ayşegül Baybars Kadri (HP),Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP), Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami (CTP), Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali (CTP), Sağlık Bakanı Filiz Besim (CTP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler (TDP).

Bakanların Özgeçmişleri:

Tufan Erhürman (Başbakan)

1970’te Lefkoşa’da doğdu. 1988’de Türk Maarif Koleji’nden, 1992’den Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1995-2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ’de dersler verdi. 1999 ve 2004 yılları arasında TC Adalet Bakanlığı tarafından kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu Kanun Tasarısı Taslağı Hazırlama Komisyonları’nda üye olarak görev yaptı. “İdarenin Yargı Dışı Denetimi ve Ombudsman” konulu teziyle 2001 yılında hukuk doktoru oldu. DAÜ Hukuk Fakültesi’nde, YDÜ Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. DAÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde görev yaptı. 2013 milletvekilliği genel seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili olarak Cumhuriyet Meclisi’ne girdi. 2014 yılında hukuk doçenti oldu. 2015 – 2016 yılları arasında CTP Genel Sekreterliği görevini üstlendi. CTP 26. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığına seçildi.

Kudret Özersay

1973’te Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. 1974 yılında henüz altı aylıkken babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’nın kuzeyine göç etti. Buradaki ilk, orta ve lise öğreniminin ardından yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye’de) Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti ve 1995’te mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998’de yüksek lisansını; 2002’de doktorasını tamamladı. İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. 2008’de İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde burslu misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı. 1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde akademisyen (araştırma görevlisi) olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi-akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem bu bölümün başkanlığını da yürüttü.

2002’de Kıbrıs’a döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, BM Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak, Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre'nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı. 2010’da 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini 8 Haziran 2012 tarihine kadar sürdürdü. Bu dönemde Toparlanıyoruz Hareketi’nin öncülüğünü yapması ve sistemi eleştiriyor olması gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaşadığı fikir uyuşmazlığı sonucunda görevinden istifa etti. 2014’te yeniden başlayan müzakerelerde Şubat 2014’te Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak atandı ve aynı dönemde Toparlanıyoruz Hareketindeki çalışmalarına da devam etti.

12 yıllık müzakere görevi sırasında tüm KKTC Cumhurbaşkanları, dört farklı Kıbrıslı Rum lider (Klerides; Papadopulos, Hristofyas ve Anastasiades) ve iki farklı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban Ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında birçok ülkede Kıbrıslı Türkler adına diplomatik girişimler yaptı ve Kıbrıs Türk tarafını temsil etti.

Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı’nın ve “Toparlanıyoruz Hareketi” (Temiz Toplum Derneği) kurucu üyesi olan Özersay, Derneğin 2012-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı.

Nisan 2015’te KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan Özersay yüzde 21’in üzerinde oy aldı.

Serdar Denktaş

1959 yılında Lefkoşa’da doğdu. İngiltere’de LondonCollege of Printing’de matbaacılık eğitimini bitirdikten sonra University of Cardiff’te ekonomi eğitimi gördü. 1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 1990-1992 arasında İçişleri Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı. 1992’de İçişleri Bakanlığından istifa ederek daha sonra Dokuzlar Hareketi’ne dönüşen parti içi muhalefetin başını çekti ve arkadaşları ile birlikte partiden ihraç edildikten sonra Demokrat Parti’nin kuruluşunda yer aldı. 1993 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve 1994-1995 arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. 1996’da DP Genel Başkanlığı’na seçildi. 16 Ağustos 1996’da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 2000’de DP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti ve 2001-2003 yılları arasında Turizm ve Çevre Bakanlığı görevini yürüttü. 2002 Aralık ayından itibaren yeniden Demokrat Parti Genel Başkanlığına seçildi.

6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde DP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler -Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde DP Lefkoşa Milletvekili seçildi. 28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler – Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den ve 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti Ulusal Güçler’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.

31 Ağustos 2013 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler – Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümeti’nde Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm,  Kültür ve Spor Bakanı olarak görev aldı. 29 Mayıs 2015 tarihinde Bakanlık görevinden istifa etti.

16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev aldı.

İngilizce ve Almanca bilen Serdar Denktaş evli ve üç çocuk babasıdır.

Cemal Gürsel Özyiğit

1960’ta Dağyolu’nda (Fota) doğdu. Öğretmen Koleji’nden mezunu olduktan sonra Yılmazköy, Gönyeli ve Gelibolu ilkokullarında öğretmenlik yaptı. Eğitim yönetimi alanında master yaptı. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) her kademesinde çalıştıktan sonra, 1994-97 döneminde genel sekreterlik yaptı. Daha sonra sırasıyla Tatlısu, Balıkesir, Meriç ve Atatürk İlkokullarında müdürlük yaptı. Çeşitli spor kulüplerinde yöneticilik yaptı. Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda 3 yıl uygulanan OGEM Projesi’nin mimarı ve uygulayıcısıdır. UBP Hükümeti tarafından proje iptal edilince emekli oldu ve 1980’den beridir birlikte hareket ettiği arkadaşlarıyla birlikte mücadeleyi yükseltmek için TDP’ye resmen üye oldu. 2011’de Lefkoşa İlçe Başkanlığı, Şubat 2012’den, Kasım 2013’e kadar Parti Genel Sekreteri olarak görev yaptı. 17 Kasım 2013’teki TDP 4. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığa seçildi ve halen bu görevi yürütüyor. İngilizce bilen Özyiğit evli ve iki çocuk babasıdır.

Ayşegül Baybars Kadri

16 Kasım 1981’deMağusa’da doğdu. Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nin ardından
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2002 yılında mezun oldu ve Marmara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans yaptı.

2005 yılında Kıbrıs’a gelerek stajının ardından avukat olarak çalışmaya ve ardından kendi hukuk bürosunda avukatlık mesleğini icra etmeye başladı. Evli ve 1 çocuk annesidir.

Tolga Atakan

24 Temmuz 1974 yılında Ankara’da dünyaya gelen Atakan, ilköğrenimini Lefkoşa Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda, ortaöğretimini ise Türk Maarif Koleji’nde tamamladı.

Bilkent Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alan Atakan, Yakın Doğu Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans programına devam etti.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra aile şirketinde direktörlük yapan Atakan, Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü, Temiz Toplum Derneği ve KKTC Galatasaraylılar Derneği’nde yöneticilik yaptı. Atakan evli ve bir çocuk babası.

Özdil Nami

1967’de Londra’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans, University of California Berkeley’de yüksek lisansını tamamladı. Üniversitelerde eğitim görevlisi ve 1. Cumhurbaşkanının Siyasi Analiz Görevlisi olarak hizmet verdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve KKTC İşadamları Derneği Başkanlığı yaptı. 2003’te CTP-BG‘den Lefkoşa Milletvekili seçildi. Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanlığı, AB Uyum Ad-Hoc Komitesi Başkan Yardımcılığı, AKPA Heyeti Başkanlığı, CTP AB Sosyalist Grup Gözlemci Üyeliği, CTP MYK Üyeliği ve Dış İlişkiler Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2013-2015 yıllarında Dışişleri Bakanlığı yaptı. 2. ve 4. Cumhurbaşkanları dönemlerinde Kıbrıs Türk tarafı Müzakerecisi oldu. Evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Fikri Ataoğlu

1964 yılında Avtepe’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gazimağusa’da tamamladı. İşletme mezunudur. Bazı şirketlerin direktörlüğünü yapan Ataoğlu, 1992’den itibaren DP’de çeşitli görevlerde yer aldı. 2006’dan itibaren Gazimağusa İlçe Başkanlığınıda yürüten Ataoğlu, 2013’tea DP Gazimağusa Milletvekili oldu ve 2016’da Turizm ve Çevre Bakanı olarak göreve yaptı. Evli ve 3 çocuk babası olan Ataoğlu, Rumca ve İngilizce biliyor.

Erkut Şahali

1973’te Limasol’dadoğdu. Türk Maarif Koleji ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunudur. Marmara Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler, İstanbul Üniversitesi’nde Avrupa Birliği, Manchester Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda lisansüstü eğitim aldı. Üniversite Temsilciler Konseyi’nde (ÜTK) Yürütme Kurulu üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Kıbrıslı Genç Liderler programında oluşturucu üye olarak yer aldı. ABD ve Fransa Dışişleri Bakanlıkları’nın Uluslararası Liderlik Programları’nda davetliolarak üst düzey temaslarda bulundu. CTP Gençlik Örgütü’nün 3.Genel Başkanıdır. Gazimağusa Belediyesi’nde 15 yıl müdür muavini olarak çalıştı. 2013-2016 döneminde Mağusa İlçe Başkanlığı yaptı. 2013’te milletvekili seçildi. 2015-2016 Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı olarak kabinede görev aldı. Merkezi Yönetim Kurulu’nda (MYK) halen Örgüt Sekreteri olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.İngilizce ve Fransızca biliyor.

Filiz Besim

1965 Aydın (Ayyanni) Baf doğumludur. 1987’de Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde Ağız, Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi ihtisasını tamamladı. Halen Lefkoşa’da kendi kliniğinde Diş Hekimi- Çene Cerrahı olarak çalışmaktadır. 2000-2004 yılları arasında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreterliği ve 2000-2006 yılları arasında Balkan Diş Hekimleri Kuzey Kıbrıs Temsilciliği görevlerini üstlendi. 2004-2006 yılları arasında Kıbrıs Türk Diş Hekimleri Oda Başkanlığı’nı, 2006-2008 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Golf Federasyonu Başkanlığı’nı, 2013-2016 yılları arasında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı’nı yaptı. “Kendi El Yazımla-Dilden Dile Kıbrıs”, “Gezgin Ruhumun Duygu Sokaklarında”, “Tarihe Sözüm Var”, ‘’Dr. Aydın Sennaroğlu-Kıbrıslı Türklerin İlk Kadın Hekimi’’ adlı dört kitabı ve DAÜ’nün “Bir Dönemin ve Bir Yaşamın Öyküsü Onay Fadıl Demirciler” ve ‘’Dr. Kaya - Kıbrıs Tıbbına Adanan Yaşamlar’’ adlı Ahmet Tolgay’la ortak iki kitabı vardır. Bir çocuk annesidir.

Zeki Çeler

4 Mart 1981 yılında Girne’de doğdu. 2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü’nden mezun oldu. Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi üzerine eğitim aldı. Yurt dışında özellikle Avustralya’da Genel ve Yerel Yönetimler üzerine araştırmalar yaptı. Halk dansları alanında birçok yurtdışı etkinliklerde ülkeyi ve kültürünü temsil etti.  2011 yılından itibaren Toplumcu Demokrasi Partisi Girne İlçe başkanlığı, 2013 Erken Genel Seçimlerinden itibaren de TDP Girne Milletvekilliği görevini yürüten Çeler, çok iyi derecede İngilizce biliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18