'Hedefimiz bireysel değil, topluma hizmet'

'Hedefimiz bireysel değil, topluma hizmet'
Sorakın: Bütçe en kısa sürede geçirilmeli

Atakan: Yolsuzlukla mücadele koalisyonda da sürecek

İdris: Vaatler, hükümet programında vücut bulacak

Özcafer: Bekletilen yasalar oy birliği ile geçirilecek

Candan MERT

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP), Halkın Partisi(HP), Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) ve Demokrat Parti(DP)’nin oluşturduğu ve  Şubat Cuma günü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından onaylanan Tufan Erhürman başkanlığındaki partili koalisyon, 22 maddelik öncelikli icraatlarını koalisyon protokolleri ile belirledi.

Partilerin hükümete girmeden önce vermiş olduğu  yolsuzlukların üzerine gitme bağlamındaki birtakım sözleri ve  imza attıkları 22 maddelik öneride hangi maddelere öncelik verecekleri ile ilgili görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Halkın Partisi(HP) Genel Sekreteri Tolga Atakan, Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) Genel Sekreteri Asım İdris ve Demokrat Parti(DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, bahse konu durumlar çerçevesinde gazetemize açıklamalarda bulundu.

Sorakın: Bütçe en kısa sürede geçirilmeli

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, 22 maddelik öneri çerçevesinde en önemli maddenin 3’lü karar sisteminin değişmesi olduğunu vurgularken, bunun ardından bütçenin en kısa sürede geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Kamu reformu, yolsuzlukların araştırılması bağlamında da yapılacak öncelikli çalışmaların olduğunu belirten CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, tüm bunların yanında yurttaşlık yasası ve yasa ile ilgili uygulamaların da öncelikli meseleler arasında yer aldığını dile getirdi.

“Programda öncelikli politikalara yer verilecek”

Vatandaşın beklentilerine ciddi anlamda cevap vermenin önemli olduğunu aktaran Erdoğan Sorakın, kamuda vatandaşların işlerini kolaylaştırıcı hususlara da dikkat edilmesi gerektiğini savundu.Hükümet programının Cuma günü mecliste okunacağını ve mevcut konumda programın çalışmalarının yapıldığını belirten Genel Sekreter Sorakın, hükümet programı içerisinde öncelikli hedef ve politikalara yer verileceğini ifade etti.

Atakan: Önceliğimiz ‘trafik güvenliği’ konusu olacak

Halkın Partisi(HP) Genel Sekreteri Tolga Atakan, sorumluluğunu aldığı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nun kapsam olarak birçok konuya değindiğini dile getirirken, öncelikli hedef olarak ‘trafik güvenliği’ konusunu ele alacaklarını belirtti. Trafik ve bu alanda yaşanan sorunların halkın gündelik yaşamında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan HP Genel Sekreteri ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, bu çerçevede öncelik verecekleri ilk konunun trafik güvenliği konusu olacağının altını çizdi.

“Yolsuzlukla mücadele koalisyonda da sürecek”

Yolsuzluklara mücadele bağlamında açıklamalarda bulunan HP Genel Sekreteri Tolga Atakan, bu konudaki kararlılıklarını koalisyon yapısında da sürdüreceklerini dile getirdi. Bu alanda diğer koalisyon ortaklarının da aynı hassasiyeti paylaştığını kaydeden Tolga Atakan, protokol çerçevesinde en fazla önemsediği konunun ‘kamu reformu çerçevesinde atılacak adımlar’ olduğunu söyledi.

İdris: Hükümet, usulsüzlüklereortak tavır alacaktır

Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) Genel Sekreteri Asım İdris, 22 maddelik protokolün icraatları içermediğini ifade ederken, hükümetin hangi prensiplerde çalışacağını belirleyen bir protokol olduğunu dile getirdi. Genel Sekreter Asım İdris, imzalanan protokolün hükümetin nasıl çalışacağı, kendi arasındaki diyaloğun nasıl olacağı, karar verme mekanizmaları ve işleyişi, eşgüdüm içerisinde nasıl çalışılacağı ile ilgili çalışmaları ve önerileri içerdiğini kaydederken, bunların yanında genel anlamda tüm usul dışı ve kanunsuzluklar ile ilgili hükümetin ortaklaşa tavır alacağı ve bunları araştıracağı yönünde hemfikir olunduğunu aktardı.

“Vaatler, hükümet programında vücut bulacak”

Müşavir oluşturmama konusunda da hemfikir olunduğunu belirten TDP Genel Sekreteri Asım İdris, esas ne yapılacağı ile ilgili açıklamaların seçim öncesinde partilerin yapmış olduğu vaatlerin hükümet programında vücut bulacağını söyledi. Bundan dolayı sorularımızın somut olarak cevabını hükümet programı açıklandığı zaman bulabileceğimizi aktaran Asım İdris, imzalanan protokolün teknik kısmı olduğunu ve bu kısmın işleyiş ile ilgili olduğunu kaydederken, buradan somut bir şeyler elde etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Özcafer: Ön planda olması gereken yasalar bekletiliyor

Demokrat Parti(DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, önümüzdeki Cuma hükümet programının okunacağını anımsatırken, 4 siyasi partinin seçim sürecinde yapmış olduğu manifestolarının icraatler bakımından önemli olduğunu vurguladı. Manifestolar çerçevesinde her bakanlık ile ilgili çalışmaların bulunduğunu belirten DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, 4 siyasi partinin manifestolarının bir araya getirilerek ortak noktada buluşulmaya çalışıldığını dile getirirken, önemli olan uyum çerçevesinde halkın beklentilerini ön planda tutulması gereken ancak mecliste bekletilen yasaların bulunduğunu ifade etti.

“Bekletilen yasalar oy birliği ile geçirilecek”

Mevcut konumda tüm siyasi partilerin gündeminde olan ancak bir türlü geçirilemeyen yasaların olduğunu aktaran Afet Özcafer, bu yasalar içerisinde en önemlilerinin Müşavirlik konusu, kamu-reform yasası ve faiz yasası olduğunu vurguladı. Tüm bunların bütçe geçirilmesinden hemen sonra geçirilmesi gerektiğini belirten DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, bunda da tüm siyasi partilerin siyasi iradesinin ortaya konduğunu ve önemli olanın ortak noktada buluşarak geçirilmesi gereken yasaların oy birliği ile geçirilmesi gerekliliğini savundu. Hepsinden önemlisi yolsuzluk ve ‘Yapanın yanına kalmasın’ felsefesi ile ilgili halk tarafından denetim mekanizmasının gündeme gelmesi gerektiğini belirten Afet Özcafer, bu gibi çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi.

“Hedefimiz bireysel değil, topluma hizmet”

Birçok insanın kurulan hükümetin uzun ömürlü icraat hükümeti olamayacağı yönünde düşüncelerinin bulunduğunu ifade eden DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, bu söylemlerin olabileceğini ancak kendilerinin bu hedef ile yola çıkmadıklarını ve amaçlarının hep birlikte bu toplumda, toplumu rahatlatacak değerler doğrultusunda hareket etmek olduğunu dile getirirken, “Hedefimiz, bireysel değil, topluma hizmet etmektir” ifadelerini kullandı. Hep negatif yönde eleştiriler ve söylemlerin olduğunu ve bunlara katılmadığını belirten Özcafer, halkın beklentisinin icraat hükümeti yönünde olduğunu ve icraat hükümeti olmayı başarmalarını umduğunu da sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18