Hayat pahalılığı kesintisine ara emri

banner32

Hayat pahalılığı kesintisine ara emri
banner23

Anayasa Mahkemesi, hükümetin ‘6 aylık hayat pahalılığı artışında yüzde 2 kesintiye gidilmesine’ yönelik çıkarttığı yasa gücündeki kararnameyi ara emri ile durdurdu. Karar, bugün görüşülen duruşmada açıklandı.

Hatırlanacağı üzere hükümetin aldığı karar, sendikalar tarafından ara emri talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşınmıştı.

 Verilen karar ile kamu çalışanları ve emeklilerin Temmuz ayı maaşlarının akıbeti de belli oldu. Ara emri alınmasının ardından, çalışanlar maaşlarını yüzde 2 kesinti yapılmadan, yani 6 ay için belirlenen enasyon oranı olan yüzde 7.57 artışla alacak.

Hayat pahalılığı kesintisine ara emri Anayasa Mahkemesi, hükümetin ‘6 aylık hayat pahalılığı artışında yüzde 2 kesintiye gidilmesine’ yönelik çıkarttığı yasa gücündeki kararnameyi ara emri ile durdurdu.

Alınan kararın ardından KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sendikal Platform adına açıklama yaptı, yasa gücündeki kararnamenin anayasa aykırı bulunduğunu belirtti.

Mücadelelerinin süreceğini dile getiren Bengihan, özetle şöyle konuştu: Sendikal Platformun mahkemeye taşıdığı, yüzde iki kesinti yasa gücündeki kararnameyle ilgili karar alındı,

Anayasa’nın 112. Maddesinin ivedilik sunup, kararnameyi anayasaya aykırı buldu.

Çalışan ve emeklilerinin yüzde 7.57 olacak şekilde düzenlenmesine vesile olacak. Mücadelemiz devam edecek.

kaynak: yeni düzen

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 12:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz Şentürk
Aziz Şentürk - 2 yıl Önce

Ben yaparım olur demekle olmuyor.Adalet sarsılır ama yıkılmaz.Anlaşılan ülkeyi yönettiklerini sananlar geçmiş emekli maaşlarından vergi alamadılar ama ders de almadıkları belli.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18