Hasipoğlu "Spor kazandı, Siyaset Kaybetti"

Gündem oluşturan MTG- Salamina dostluk maçıyla ilgili Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu'ndan açıklama geldi...

Hasipoğlu "Spor kazandı, Siyaset Kaybetti"
banner23

MTG – Nea Salamina dostluk maçı siyaseten önce bir krize, sonra maalesef Rum tarafının siyasi şovuna döndü. Önce maçın ara bölgede oynanacağı duyruldu, sonra BM ara bölgede güvenliği sağlayamam gerekçesiyle Güney Kıbrıs”ta, Pile de bir sahaya alındı. Bunun üzerine Sayın Akıncı ben oynamam dedi ve maça gitmedi. Bu noktada BM”yi suçlayan Cumhurbaşkanımız, ara bölgede bile güvenliği sağlamayan BM’nin adadaki işlevini sorguladı.  Bu noktada haklıdır. Dış Işleri Bakanı birkaç ay önce  BM”nin görev süresini sorgulamak ve uzatılmaması için Amerikalara kadar giderken, keşke gerekli hassasiyeti gösterseydi.

Bugünkü maç bir dostluk maçıydı, yıllardır yapılamayan bir olay. Bu açıdan baktığınız zaman MTG taraftarlarının tribünleri doldurmasına sonuna kadar hak veririm. Futbolda heycan ve teşvik ancak dış temasın yapılabilmesiyle mümkün olabilir. Ancak siyaseten ise Güneyin liderinin tribündeki yerini alıpta, bizimkinin orada olamamasını sorgularım. 

Anastasiades büyük bir edayla şimdi bakın ben burdayım, Kıbrıslı Türklere ambargo falan yok, işte size örnek dercesine stadyumda yerini almıştır. Yarın Güney gazetelerinde manşetleri görür gibiyim. “Kıbrıslı Rumlar ve Türkler Akıncı”nın kendi kendi dışlamasına rağmen futbol oynuyor!

Cumhurbaşkanımız ise ama haklı ama haksız nedenlerle orada yerini alamayarak uluslararası kamuoyuna vermesi gereken mesajı veremedi. Eğer endişe Güney Kıbrıs lideri kendi bayrağı ile sahaya gitmesiyseydi, sorun Cumhurbaşkanlığı makam aracı üzerindeki KKTC bayrağı iseydi, o zaman ver şoföre talimatı, Pilede zaten sınır yok, geç bayrağınla maçı izle. Karşılıklılık ilkesinin gereği zaten budur. Eğer Rum lider bayraksız geçiyor ise, siz de bayraksız geçin. Bu arada Anastasiadis eğer maç ara bölgede oynanırsa, ben yine gelirim şeklinde bildirimini Cumhurbaşkanımıza yapmış. Bu teklifte Futbol tabiri ile ofsayıta düştüğümüz andır! 

Bir diğer alternatif, eğer Bayrak krizini aşamadıysan, teklif edin organizasyon komitesine bir sonraki maçı kuzeyde yapın. Bir aydır bu konu ile ilgili yazıştığınıza göre bunun sözünü alın. Gerekirse gelip UEFA Atatürk stadını incelesin. Zaten bu konuda gerekli girişimlerin olduğunu biliyorum.

Bu süreci Sayın Akıncı yönetemedi, BM ve organizatör kuruluş arasında bir ay boyunca yazıştı, son gelinen noktada kriz çıktı, ve bu krize yenildi. Bunu kimse ben bayrağıma sahip çıktım edebiyatına dönüştürmesin. 5 yıldır ara bölgede bayraksız nasıl görüşüyor iseydiniz, veya gerek Akıncı gerekse Anastasiades kuzeyde ve güneyde yer alan kültürel etkinliklere hangi formatta katılıyorsaydı, bu maça da bu şekilde katılması gerekirdi.   

Yıllardır, futbol takımlarımızın Rumların ambargoları yüzünden başka takımlarla maç yapamıyor.  Şimdi Rum tarafı; bakın biz sizinle maç yapabiliyoruz, hadi gidin bakalım Galatasaray ile Türk Telekom stadında oynayın, onu geçtim Pile de oynayın, onu da geçtim Canbulat stadında oynayın dediğinde ne diyeceksiniz? İstediğiniz kadar siz MTG”yi eleştirin, ben her şeye rağmen bu maçın oynanmasına destek veririm. Benim için Siyasilerin orda olup olmaması ilk nazarda pek de önemi yoktur. Spora siyasetin karıştırılması bir siyasetçi olarak en son istediğim şeydir. Lakin bir orda olupta diğer olamıyor ise ve bu Anastasiadis”in bir şovuna dönüşüyor ise, futbolda bir gol attık, ancak siyaseten ise bir gol yedik demektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18