Hasan Birtan “En büyük hayalimdi”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi,  Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirdi. İlk kez bir kadavradan alınan kalp başka bir hastaya 5 saatlik uzun ve zor bir operasyonun ardından nakledildi. Zaman zaman eleştrilen ancak başarıları gerek toplum gerekse de medya da çok konuşulmayan Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde tarihi bir başarıya imza atıldı .

Hasan Birtan “En büyük hayalimdi”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi,  Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirdi. İlk kez bir kadavradan alınan kalp başka bir hastaya 5 saatlik uzun ve zor bir operasyonun ardından nakledildi. Zaman zaman eleştrilen ancak başarıları gerek toplum gerekse de medya da çok konuşulmayan Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde tarihi bir başarıya imza atıldı .

Bu ameliyat için uzun yıllardır hazırlık yapan Başhekim yardımcısı Dr. Hasan Birtan, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuştu. Dr. Hasan Birtan, benim en büyük hayalim bir gün bu ülkede bu ameliyatı gerçekleştirmekti. Allah’a şükürler olsun bu hayalimi gerçekleştirdim.  Bu ameliyat Kıbrıs adasında bir ilkti. Şimdi hasta için bir aylık önemli bir süreç başlıyor” dedi. 

“Aniden Gelişti”

Başhekim yardımcısı Dr. Hasan Birtan, “bu tür ameliyatlar spontane gelişir. Bunun nedeni de kalp ameliyatı için bir kadavranın olması şarttır. Allah kimseye vermesin 45 yaşında bir kişinin beyin ölümü gerçekleşti. Bu arada organlarını bağışlayan kişiye de Allah’tan rahmet diliyorum. İnsanlık adına ne kadar büyük bir şey yaptığının mükafatını inşallah Allah verecektir. Bu ölümün ardından ailesine organ bağışı konusu bahsedildi ve kabul edilmesinin sonrasında serüven Salı günü başladı. Bunun üzerine ileri safhadaki hastalar çağrılmaya başlandı. Yapılan değerlendirmelerin ardından içlerinde en acil olanı nakil komitesine sunuldu. Yapılan sunumun ardından karar verildi. Bunun üzerine de Antalya Akdeniz Üniversitesi’nden Türkiye’de ilk kalp naklini gerçekleştiren hocamız Prof.Dr. Ömer Beyazıd ile iletişime geçtim. Tabi bu arada nakil konusunda uzmanlık eğitimlerini Avrupa’da almıştım. Ama böyle bir duayene ihtiyacımız vardı. O da bizi kırmadı her hangi bir ücret talep etmeden tamamen insanlık adına bu ameliyatta yer aldı. Bakanlığımız ile daha önce Akdeniz Üniversitesi arasında da yardımlaşma konusunda protokol imzalanmıştı” diye konuştu.

“İki Duyguyu Anda Yaşadım”

Başhekim yardımcısı Dr. Hasan Birtan “daha önceden bu tarz bir ameliyat için hazırlıklarımızı yapmıştık. Operasyonu organize ettikten sonra 5 saatlik bir ameliyata girdik. Ameliyat öncesi ve sonrası çok büyük hazırlıklar yapıldı. Ameliyat anında ise iki duyguyu birlikte yaşadım. Bir tarafımda sevinç vardı diğer yanda ise hüzün. Bir aile sevinçle bekleyen diğer tarafta ağlayan insanlar gözümün önündeydi. Siz o anda ikisinin ortasında kalırsınız. Ameliyat başlayana kadar ne hissedeceğinizi bilmezsiniz. Maalesef boşlukta kalırsınız. Birisini ameliyata hazırlarsınız diğer tarafta organınız alacağınız kişinin ailesinin duyduğu acıyı ruhunuzda hissedersiniz. Ameliyat başladıktan sonra konsantrasyonunuz operasyona odaklanır. Ameliyat bittikten sonra da üzerinizdeki yük kalkar” ifadelerini kullandı.

“Çok Duygulandım”

Başhekim yardımcısı Dr. Hasan Birtan, “hasta yakınları ile ameliyat sonrası görüşmemde çok duygulandım. Böyle bir ameliyat yapacağımızı biliyordum ama ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyordum. Yıllarca bunun eğitimini aldım ve bugünün geleceğini bile bile bekledim. O yönde eğitim aldığım hocam da aklıma geldi ve gözlerim doldu” dedi.

“Her İki Tarafı Keskin Bıçak”

Dr. Hasan Birtan, “hasta için önümüzdeki 1 ay çok önemli. Hastanın yatış süresi de 1 aya yakın olacak. En az 3 hafta sonra taburcu olur. Bu süreç çok önemli ve hassastır. Genel olarak enfeksiyona ya da başka probleme açık hasta gurubudur bunlar. Kullandıkları bazı ilaçlar vardır, tıpta biz buna her iki tarafı keskin bıçak deriz. Vücut organı dışlamasın diye bazı ilaçlar verirsiniz ama diğer taraftan da verdiğiniz haplar başka sistemlerine zarar verebilir. Onun için inşallah bu hassas dönemde bir ayı da güzelce atlatıp taburcu edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma birtan
Fatma birtan - 5 ay Önce

Allahtan hastamiza acil sifalar dilerken organlarini bagislayana da Allahtan rahmet dilerken doktorlarimiza da iylik basarilar dilerim seninle gurur duyarim oglum Allah seni sevenlerine bagislasin

Hatice Karabulut Abit
Hatice Karabulut Abit - 5 ay Önce

Sevgili Dr.Hasan Birtan’in soylediklerinin ustune ;sadece doktor olarak degil tertemiz insani duygularla yasadiklarini anlatmasinin ustune ne soylense eksik kalir.Kalbini bagislayan kisiye Allah’tan rahmet diler ve yasli Ailesine sabir dilerim ;yegenim seninle de tum aile gurur duyar bunu bil isterim.Hayatta umarim tum dileklerin gercek olsun ,iyiki varsin.

Selma  Sıtkı
Selma Sıtkı - 5 ay Önce

Allah yardımcınız olsun, yüreğinize sağlık sizlerle gurur duydum. Başarı , şans hep sizinle olsun.

Vedia Sherifali
Vedia Sherifali - 5 ay Önce

Oncelikle bu amaliyatin gerceklesebilmesi icin cok onemli olan organ bagisinda bulunan sahisa Allahtan rahmet diler Degerli Doktorlarimizi basarilarindan dolayi teprik ederim Allah elinize yureginize saglik versin hastamiza acil sifalar dilerken Ailemizin gururu Dr.Hasan Birtan Allah seni sevenlerine hastalarina bizlere bagislasin gurur verici basarilarinin devamini dilerim

Nazlı tulga
Nazlı tulga - 5 ay Önce

Sizi yürekten kutlarım .BU hayatta en büyük başarı veli çelik arkadaşımıza hayat verdiniz geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.

Eray hur
Eray hur - 5 ay Önce

Teprikler organ bagişı yapan aileyede sabit diliyorum

SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18