Harman "O"ismi açıkladı

Harman "O"ismi açıkladı
banner23

Usta gazeteci Haberal Kıbrıslı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kartal Harman, "10 kişilik Bakanlar kurulunda tek bir kadın bakanın bulunmaması ‘eşitsizliğin’ bir göstergesi olsa da, Meclis başkanlığının bir kadına emanet edilmesi toplumun her kesimi tarafından sempati ile karşılanacağı inancındayım" dedi. 

Harman yazısında şöyle dedi;

⚫️ Meclisin başı bir kadın olmalı ! 
➖ Nüfusumuzun ciddi bir bölümünü oluşturan kadınlarımızın “karar alma süreçlerine katılamaması” , “siyasette eşit oranda temsil edilememesi” , herşeyden önce bir demokrasi meselemiz ve ayıbımızdır ! 
➖ “Her ne kadar eksik temsilin nedenlerini kadınların siyasete olan ilgisizliği; toplumsal ve kültürel yapı; siyasal sistem ve partilerin yapısı; eğitim; ekonomik nedenler”  gibi belli başlıklar altında toplamak mümkün olsa da, bütün bunların temelini tarih boyunca süregelen erkek egemen bakış açısı oluşturmaktadır.” 
➖ Bu bağlamda UBP’nin KKTC Meclis başkanlığını bir kadın başkana emanet etmesi çok yerinde bir adım olacaktır diye düşünmekteyim. 
➖ 10 kişilik Bakanlar kurulunda tek bir kadın bakanın bulunmaması ‘eşitsizliğin’ bir göstergesi olsa da, Meclis başkanlığının bir kadına emanet edilmesi toplumun her kesimi tarafından sempati ile karşılanacağı inancındayım.
➖ “Siyasal yaşam dünyada ve ülkemizde kadın erkek eşitsizliğinin en belirgin olarak görüldüğü alandır. 
➖ Erkeği “güçlü – akıllı - yöneten”, kadını “güçsüz, duygusal - korunması gereken – yönetilen”  olarak gören erkek egemen zihniyet, kadınların siyasete katılımının önünde aşılması zor bir engel oluşturmaya devam etmektedir
➖ Bu noktada kendi adıma öne çıkan ismin Resmiye Canaltay olduğunu söylemekten de çekinmeyeceğim.
➖ Umarım UBP bu yönde bir karar üretir ve Meclisin başkanlığını bir kadına emanet eder...Ersan Saner Ersin Tatar
 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18