Halkın gündemi Hükümet

Halkın gündemi Hükümet

Partilerin gündemi Paylaşım !


Erken Genel Seçimin ardından ortaya çıkan 6 partili meclis aritmetiği doğrultusunda olası bir koalisyon hükümeti için partilerin gayrı resmi başlayan ardından hükümetin Cumhurbaşkanına istifasını sunmasıyla resmiyete dönüşen partiler arası görüşmeler devam ederken halkın tüm kesimleri bir an önce hükümet oluşturulmasını bekliyor. Son 2 ayda tırmanan dövizin yarattığı Hayat Pahalılığı, kamu çalışanları ve emeklileri bu ay sonu maaşlara yapılması gereken ancak henüz hiçbir adım atılamayan yüzde 7 lik artış beklerken özel sektör çalışanları da yeni asgari ücretin ne kadar artışlı olacağının hesabını yapmakla meşgul.

 

Diğer yandan Hastanelere ilaç alımı gibi çok önemli harcamaların da bütçesizlik nedeniyle beklemede olması yeni bir erken seçim yerine mevcutlarla yeni bir koalisyon hükümeti beklentisini öne çıkarıyor…

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin içinde bulunduğu dış konjoktür ve Kıbrıs Sorununun yakın zamanda yeniden uluslararası toplumun baskısıyla gündeme gelme olasılığına dikkat çeken 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve yaşanan ekonomik ve sosyal sorunları gerekçe göstererek 4 partinin bir an önce koalisyon hükümetini hayata geçirmesi yönünde açıklama yapan eski 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’dan sonra yeni hükümet için toplumun birçok kesiminden ardı ardına talepler gelmeye devam ediyor.

Sanayi Odası, Küçük Baş Hayvan Yetiştiricileri Birliği’nin ardından dün bir açıklama yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, belediye olarak güçlü bir mali yapıya sahip olmalarına karşın hükümet yardımlarını alamadıkları için yarım kalan yatırımların beklediğini, bu beklemenin uzaması halinde gecikme zammı ödemekle karşı karşıya kalacaklarına dikkat çekti ve tüm belediyelerin benzer sorunlarla karkı karşıya olduklarını, yeni hükümetin gecikmesi durumunda bir süre sonra maaş ödeyememekla karşı karşıya kalınacağını bildirdi.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen)’den dün yapılan açıklamada mümkün olan en kısa süre içerisinde hükümet oluşumunun tamamlanarak icraat yapma noktasına gelinememesi durumunda, bundan ülkenin tüm kesimlerinin ciddi şekilde olumsuz etkileneceğini, sorun ve sıkıntıların yaşanacağını kaydetti. Açıklamada, hükümet oluşumu konusunda gerçekleşmesi mümkün olmayan senaryolar üzerinde zaman yitirilmemesi gerektiği belirtilerek, siyasi partiler arasında yapılacak görüşmelerde yasal sürelerin sonuna kadar beklenmeden karar üretilmesi istendi.

Meclis Önünde Eylem

Bu arada yeni Meclis’in ant içerek göreve başlayacağı Pazartesi günü Bağımsızlık Yolu da Meclis önünde eylem yapacağını açıkladı. Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklamaya göre, “özel sektör çalışanlarının sıkıntılarına dikkat çekmek” amacıyla yapılacak eylemde, "özel sektörde 10 ve üzeri işçi çalıştıran patronların sendikasız işçi çalıştırmasının yasaklanması" talebi hatırlatılacak.

Açıklamada, “milletvekilleri Meclis içerisinde yemin ederken, Bağımsızlık Yolu üyeleri de meclis dışında yemin töreni düzenleyerek sendikasız işçi çalıştırılması yasaklanana kadar mücadeleye devam etme kararlılığı vurgulanacak” denildi.

Hafta Sonu Sıcak Geçecek !!

Yeni hükümet oluşturulmasında dünün en önemli gelişmesi CTP-HP-TDP-DP hükümeti için 4 parti genel başkanının CTP genel merkezinde biraraya gelerek oluşturulacak hükümeti netleştirme yönünde parti genel sekreterlerinin görüşmelere başlama kararı almaları oldu. Karar çerçevesinde 4 partinin genel sekreterleri bugün CTP genel merkezinde saat 11.00 de ilk çalışma toplantısına başlayacak. Bu çalışma toplantılarının hafta başına kadar netleştirilip ortaya 4 parti başkanının altına imza atacağı bir mutabakata dönüştürülmesi hedefleniyor.

Bakanlık Dağılımları Nasıl Olacak ??

Yapılan pazarlıklarda özellikle DP’nin “maliye” ve “turizmi” yeniden istediği ve diğer partilerin bu isteme karşı çıkmadığı, HP’nin “dışişleri”, “ekonomi” ve “çalışma” bakanlıklarını, TDP’nin de “eğitim” ve “içişleri bakanlığını” talep ettiği öne sürülüyor.

Bu durumda kendisine “başbakanlık”, “sağlık” “ulaştırma” ve “tarım” bakanlıkları kalan CTP’nin, olası değişiklikler dışında taleplere çok fazla itiraz etmeyeceği öğrenildi.

Örneğin TDP’ye “içişleri” yerine “tarım” bakanlığının verilebileceği belirtiliyor. Ancak pazarlıkların sürdüğünü ve bakanlık dağılımlarının çok değişebileceğini iddia eden kaynaklar da var.

DP, UBP’ne Şimdilik Kapıları Kapattı

Bu arada DP Genel Başkanı Serdar Denktaş dün basına yaptığı değerlendirmelerde CTP-HP ve TDP ile sürdürülen koalisyon hükümeti temaslarının olumlu seyrettiğini, bu temaslar sonuçlanana kadar UBP ve YDP ile koalisyon oluşturma gayreti içine girilmeyeceğini, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ü de koalisyon hükümeti oluşturulması yönünde çok istekli görmediğini dile getirdi.

UBP Her Olasılığa Karşı Hazırlıklı

Öte yandan dörtlü koalisyonun kurulamaması durumunda gözler yine “üçlü koalisyona” dönecek.

UBP’nin her türlü ihtimale karşı DP ve YDP ile temaslarını sürdürdüğü belirtildi. UBP’nin başka olasılıklara karşı da hazırlıklı olduğu öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18