Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin kapatılmasını talep ettiler

banner32

Hala Sultan İlahiyat Koleji'nin kapatılmasını talep ettiler
banner23

Sol Hareket adına Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile TC Eğitim Bakanlığı arasında eğitim kalitesinin yükseltilmesine yönelik mutabakat zaptının, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne Türkiye’den koordinatör atanmasını, Kolejin doğrudan Türkiye’ye devredilmesini ve aynı çatı altında İlahiyat Anadolu Lisesi açılmasının öngörüldüğünü savundu.

Korkmazhan, mutabakat protokolünün iddia edildiği gibi eğitim kalitesini yükseltmek yerine, gericiliğin ve vilayetleşmenin önünü açtığı gerekçesiyle, UBP-HP hükümetini şiddetle protesto ettiklerini bildirdi.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin “dini gericiliği ve Sünni İslam yaşam tarzını Kıbrıs’ta egemen kılma ve Kıbrıslı Türklerin laik, demokrat ve çağdaş yaşam tarzını yok etme”politikasının en önemli adımlarından biri olduğunu da iddia etti.

Ülkede pek çok “gerici dernek ve tarikat” bulunduğunu, her köşe başında Kuran kursları verildiğini ileri süren Korkmazhan, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kapatılmasını, protokolün ve Çanakkale kampının iptal edilmesini, gericilik ve tarikatlar ile mücadele edilmesini, Anayasa’nın da öngördüğü şekilde laik, bilimsel ve demokratik eğitim anlayışının hâkim kılınmasını talep etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine Canateş
Emine Canateş - 2 yıl Önce

Kapatılmasını istemiyoruz.

ayşe ay
ayşe ay - 2 yıl Önce

kapatılmasın kktc eğitim bakanı idare etsin .. Tc ye bağlanması yanlış olur ...

Halil  Özefe
Halil Özefe - 2 yıl Önce

Allah Celle Celelühü'nün izniyle islamın yükselişine hiç kimse engelleyemeyecek kafirler münafıklar kaybedecek .Kapatılmasını istemiyoruz .

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18