Hak-Sen: İğneyi kendinize batırmadan, çuvaldızı bize batırmaktan vazgeçin

Haksen hükümetin aldığı ekonomik tedbirleri eleştirdi.

Hak-Sen: İğneyi kendinize batırmadan,  çuvaldızı bize batırmaktan vazgeçin

Mevcut hayal kırıklığı hükümeti maalesef yaşanan döviz artışı ve ekonominin içine düştüğü kötü süreci yönetmekte maalesef sınıfta kalmıştır. Hükümetin açıkladığı 24 madde içerisinde halkı rahatlatacak, marketteki ürünlerin fiyatlarının yükselişine son verecek ve bankalarda döviz borcu olan halka çözüm üretecek bir icraat olmamıştır.

Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu, “çalışanın ek mesailerinden kesinti yapma” ve “bilgimize gelen tüm kamu çaalışanlarının maaşlarından %1 kesinti yapılması” sürecini bizlere yaşatan başta mevcut hükümet ve yandaşlarını kınıyoruz. Emek en yüce değerdir diyerek her sıkıştığında emeğe saldıranları belki bizler değil ama tarih mutlaka yargılayacaktır.

Mevcut hükümetten sendikamız Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) olarak ek mesailerin ve memur maaşlarının kesintilerinden önce;
1- Tüm siyasi partilere yapılan ve yıllık 10 milyonun üzerinde olan yardımların ya tamamen ya da en az %50’sinin 1 Ocak tarihine kadar yapılmaması,
2- Kamu içerisinde, mevkisine bakılmaksızın tüm İzaz ikramların derhal kaldırılması,
3- 4 Bakanlığa verilen örtülü ödeneğin kalan kısımlarının derhal kamu maliyesine aktarılması.
4- Makam arabası olarak kullanılan mercedeslerin satışının yapılması mevcut alım garantili sözleşmenin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile iptal edilmesi ve satıştan elde edilecek gelirin kamu maliyesine aktarımı,
5- Vergi Reformu gercekleştirerek yıllardır vergi toplanmayan firmalardan tahsilat yapılması.
6- Marketler başta olmak üzere, fahiş zamlar yaparak halkı soymaya çalışan tüm mağazalardan ve firmalardan en yüksek cezalar kesilerek halkın mağduriyetinin giderilmesi, konularının gerçekleştirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.

Ayrıca Gümrük ve Liman İşletmelerindeki çalışanların Limanlarda yaptıkları çalışmanın karşılığı ek mesai ücretlerinin ithalatcı firmalar tarafından fazlası ile karşılanmaktadır. Bu yüzden Gümrük ve Liman İşletmesi çalışanlarının ek mesaileri kamu maliyesinden çıkmamaktadır. Ancak bu ödemeler halkın aldığı ürünlere ithalatçı firmalar tarafından fiyat artışı olarak yansıtılmaktadır. Bu nedenle Gümrük ve Limanların gerekli istihdamlar yapılarak rotasyona geçilmesi, ürün fiyatlarında direk halka yansıyacak düşüşe sebep olacağı görüşündeyiz.
Sağlıkta ve birçok kamu biriminde hizmetlerin sürdürülmesi elzemdir ve ek mesai tasarrufu ile mağduriyet yaratılmasına izin verilmesi mümkün değildir. Ancak bilinmelidir ki bir çok dairede yaşanan fazla ek çalışma, mevcut ita amirlerinin denetimsizliği ve bazı yandaşlara rant sağlaması yüzünden gerçekleşmektedir. 
Ek çalışmalardan tasarruf yapılacaksa, hükümet önce halkın alım gücünü artıracak gerekli ekonomik tedbirleri almalıdır. Akabinde ita amirlerinin fazla ek çalışmaları önleme adına, etkin denetim sağlaması yönünde yaptırım uygulayarak gerçekleştirebilir. 
Sendikamız bu önerilerin sonunda halen tasarrufa ihtiyaç duyulması halinde, yaptığı rasyonel ek çalışma programını da hükümetin talep etmesi durumunda paylaşmaya da hazırdır. 
Sendikamız HAKSEN bu süreçte emekten ve halktan yana olan tüm paydaş örgütler ile de birlikte mücadele edecektir.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18