Güvenlik Ve Ortak Yaklaşım

Güvenlik Ve Ortak Yaklaşım
banner23
Soyer: Sivil yönetim ve güvenlik birlikteliği sağlanmalı

Töre: Ortak yaklaşımlara ihtiyaç var

Candan MERT

Eski Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ve Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisi’ndeki yaşananlar ve gelecek açısından alınması gereken tedbirler hakkında gazetemize açıklamalarda bulunurken, bugün yapılacak ‘Demokrasi Mitingi’ni ve 6 parti Genel Başkanlarından gelen ‘Herkese sağduyu çağrısı’nı değerlendirdi.

Soyer: Sivil yönetim ve güvenlik birlikteliği sağlanmalı

Eski Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, gazetemize yaptığı özel açıklamasında memleket içerisinde bir ‘garabet’in bulunduğunu dile getirirken, bu garabetin ‘KKTC Anayasası’nın Cumhuriyet Güvenlik Kurulu maddesinin işlemez durumu’ olduğunu aktardı. Anayasanın geçici 10’uncu maddesi nedeniyle maddenin işlemez halde olduğunu vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, insanların hangi görüşte olduğu fark etmeksizin bu çağda güvenlik ile sivil idarenin birlikteliğini demokratik değerler toplamında ele almanın önemine değindi. Ne yapıp edip, Cumhuriyet Güvenlik Kurulu’nun devreye girmesinin sağlanması gerektiğini ifade eden Eski Milletvekili Soyer, anayasanın ‘adil’ kuralının da yürürlüğe girmesi gerekliliğini vurgularken, Cumhurbaşkanı, Başbakan, GKK Komutanı, Polis Genel Müdürlüğü ve Kıbrıs sorunu nedeni ile KKTC’de bulunan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu sentezin içerisinde bulunmasının şart olduğunu dile getirdi. Aksi takdirde, her zaman için güvenlik noktasında tartışmaların olacağını ifade eden Ferdi Sabit Soyer, sivil yönetim ve güvenlik birlikteliğinin sağlanması ve anayasanın ilgili maddesinin yürürlüğe geçmesi gerekliliğinin altını çizdi.

“Demokratik hareket etme zemini düşünülmeli”

Ferdi Sabit Soyer, 6 parti Genel Başkanlarından gelen ‘Herkese sağduyu çağrısı’nı değerlendirirken, bu aşamada insanların siyasi inanç, dini inanç ve doğdukları yerin neresi olursa olsun bu memlekette demokratik birlik ve farklılıkların birbirine saygı temelinde uyumunun ele alınması gerektiğini aktardı. Hükümet konusu ile ilgili olarak bir kısım zorlamaları ve 4’lü koalisyon modelini yok etmek için yapılan girişimlerin kimseye fayda getirmediğini ve getirmeyeceğini savunan Eski CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, tüm tarihimizde bunun olduğunu aktarırken, “Dolayısıyla dini inancı, doğduğu yer neresi olursa olsun bütün insanların demokratik birliktelik içerisinde hareket etme zeminini herkesin düşünmesi gereklidir” ifadelerini kullandı.

“Demokrasiden yana olanlar destek vermeli”

Bugün yapılacak ‘Demokrasi Mitingi’ hakkında açıklamalarda bulunan Eski CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bunun demokratik bir hak olduğunu ve insanların bu hakkını kullanması gerektiğini ifade etti. Bireylerin kurallarına göre hareket ederek demokratik haklarını kullanacaklarını belirten Soyer, bütün bu olaylara barış ve demokrasiden yana büyük ölçüde isteği olan insanların da destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Töre: Meclis Başkanlığı bütçesinde dikkate alınmadı

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Zorlu Töre, gazetemize yaptığı özel açıklamasında güvenlik zafiyetinin yeni oluşan bir durum olmadığını ifade ederken, zafiyetin çok eskiye dayanan olaylardan geldiğini dile getirdi. Daha önce meclisin içini basanların olduğunu anımsatan Zorlu Töre, o zaman Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ne kadar ses çıkardığını bilmediğini kaydetti. Güvenlik zafiyetinin oluşmaması bakımından alınması gereken tedbirlerin bulunduğunu belirten UBP Milletvekili Zorlu Töre, mecliste alınması gereken bazı tedbirler olduğu ve bunların Meclis Başkanlığı’na da ifade edildiği halde Meclis Başkanlığı’nın bütçesi görüşüldüğünde bu konuların dikkate alınmadığını ifade etti. Dolayısıyla güvenlik zafiyetinin geçmişten kalan bir durum olduğunu söyleyen Töre, bunun yanında geçmişte CTP Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun meclisin içine girilmesine kendisinin ön ayak olduğunu belirtti.

“Akıncı’nın protesto edileceği düşünülmeliydi”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya devletin başı olmasından dolayı saygı duyduğunu kaydeden UBP Milletvekili Zorlu Töre, böyle bir eylemin içerisine büyük bir cesaret ile gidip yatıştırmaya kalktığını dile getirirken, oradaki topluluğun Akıncı’ya protesto şeklinde davranış sergilemesini yaşanan olayın sonucu olarak değerlendirdi. Şener Levent ile Mustafa Akıncı’nın dostluğunun bilinen bir olay olduğunu aktaran Zorlu Töre, “Şener Levent ve Afrika Gazetesi’ne büyük bir tepki verilirken, Akıncı’nın oraya bizzat kendisinin gitmesi ne derece doğruydu, bu da ayrı bir soru işareti.” ifadelerini kullandı. Dolayısıyla GKK ve PGM’ye kendisinin ulaşıp tedbir alınmasını isteyebileceğini kaydeden UBP Milletvekili Töre, Akıncı’nın oraya gitmesi ile oradaki topluluğun Akıncı’yı da protesto etmesinin düşünebilmesi gerektiğini dile getirdi. Güvenlik zafiyetinin birçok yerde olduğunu ve bu zafiyetin giderilmesi noktasında etraflıca konuşulması gerektiğini belirten Zorlu Töre, Meclis Başkanlığı’na daha önce PGM tarafından ‘Nasıl tedbir alınabilir’ bağlamında verilen yazıların bulunduğunu kaydederken, kendisinin de oradaki amirle bu konu hakkında görüşme yaptığını dile getirdi.

“Meclis içinin basılmasına çanak tutuyorlardı”

Meclis çevresinde yaşanan olaylar kapsamında meclisin arkasından çatıya çıkan bir yerin bulunduğunu ve çatıya çıkan 2 kişinin nasıl o yeri bulup meclis çatısına çıktığının bir soru işareti olduğunu söyleyen UBP Milletvekili Zorlu Töre, meclis içerisinde de farklı görüşten insanların bulunduğunu belirtirken, “Acaba meclis içerisinden birisi yardımcı mı oldu?” ifadelerini kullandı.

Daha önce meclis kürsüsüne kadar çıkılıp pankartlar açıldığını anımsatan Zorlu Töre, meclis içerisine giren bazı Sivil Toplum Örgütlerinin ‘Katillerden, tecavüzcülerden hesap sorulacak’ şeklinde sloganlar atmasının üzerine, bu protestolara özellikle CTP ve TDP milletvekillerinden bazılarının alkış kıyameti kopardığını dile getirdi. Çifte standart uygulamadan bu tür davranışlara son verilmesi ve güvenliğin öne çıkarılması gerektiğini vurgulayan UBP Milletvekili Zorlu Töre, meclisin itibarının zedelenmemesine dikkat edilmesinin önemine değindi. Meclis itibarının zedelenmesi yönünde daha önce birçok eylemin yapılmış olduğunu ancak bugünkü olaylara ses çıkaran kişilerin o zaman ağızlarını açmadığını, hatta yapılanları alkışladıklarını dile getiren Töre, “Hatta bu şahıslar o zamanlar meclisin içinin basılmasına çanak tutuyor, yardımcı oluyorlardı” ifadelerini kullandı.

“Afrika Gazetesi’nin kışkırtıcı yayını dikkate alınmalı”

Başbakanlığın önünde yapılan eylemlerde kapı-demir parmaklıkları kırmalar, Başbakanlığa yumurta gibi malzemelerin atılması gibi eylemlerin de görüldüğünü kaydeden Zorlu Töre, ‘Bugün ses çıkaranlar, o gün neden yardım ediyor ve ses çıkarmıyorlardı?’ diye sorgulanıp, birtakım tedbirlerin alınarak zafiyet nerede varsa o yönde çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizdi. Afrika Gazetesi’nin kışkırtıcı yayınını da dikkate alınmasının şart olduğunu vurgulayan UBP Milletvekili Zorlu Töre, eylemin dozajının nasıl olup da bu hale geldiğine de bakılması gerektiğini belirtirken, KKTC’deki basın-yayın organları ve bazı siyasilerin Anavatan Türkiye ve Türk Ordusu aleyhinde açıklamaların da kışkırtıcı ifadeler olduğunu sözlerine ekledi.

“Ortak yaklaşımlara ihtiyaç var”

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Zorlu Töre, 6 parti Genel Başkanlarından gelen ‘Herkese sağduyu çağrısı’nı değerlendirerek, bu çağrının yerinde bir çağrı olduğunu ifade ederken, “Keşke daha önce meclisin içi basıldığında da siyasi partiler böyle açıklama yapabilseydi.” dedi. Ulusal Birlik Partisi(UBP)’nin her zaman devlet sorumluluğunu ön planda tuttuğunu kaydeden Zorlu Töre, bu açıklamaya diğer partiler ile imza koyduklarını dile getirirken, bu tür ortak yaklaşımlara her zaman ihtiyacın bulunduğunu aktardı.

“Demokratik eylemler normaldir”

Bugün yapılacak ‘Demokrasi Mitingi’ hakkında açıklamalarda bulunan UBP Milletvekili Zorlu Töre, demokrasinin içerisinde miting, yürüyüş, boykot yapmanın bulunduğunu ve bunları gerginlik oluşturmadığı müddetçe normal karşıladığını kaydederken, “Yeter ki içerisinde hakaret, aşağılama, vicdan yaralayıcı ifadeler barındırmasın; demokratik eylemler, sesini duyurma çalışmaları ve birtakım tepkiler normaldir” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18