Güneye geçen kişiler, KKTC'ye dönüşlerinde karantinaya alınacak

Güneye geçen kişiler, KKTC'ye dönüşlerinde karantinaya alınacak
banner23

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Bakanlar Kurulu'nda alınan yeni kararları açıkladı.

Buna göre, Güney Kıbrıs'a geçenler dahil, ülkeye giriş yapan herkes 14 gün merkezi karantinada tutulacak. Sağlık/tedavi sebebiyle gidenlere, sağlık şartlarına göre istisna saglanabilecek

Özersay sağlık nedeniyle Güneye geçişlerde ülkemize dönüşlerinde sağlık durumları çerçevesinde evde karantina mümkün olabilir dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Pile ve Beyarmudu'nun üsler bölgesi kısmında yaşayan vatandaşlar için muafiyetin kaldırıldığını Pile'den gelmek isteyen vatandaşlarımızın da KKTC'ye geldikleri takdirde merkezi karantinaya alınacaklarını söyledi.

Paris'ten Türkiye’ye giden yolcuların bulunduğu karantina otobüsünde bulunan KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı Güzide Sofi’nin, söz konusu otobüsten indirilerek KKTC’ye gönderilmesi üzerine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay kimseye bir torpil yapılmamıştır dedi.

Özersay: "Böyle bir dönemde herkesin hassasiyet gösterip eleştiriler yapması son derece normaldir ama doğrunu ne olduğunu bilinmesi gerekir. Bizim de inisiyatifimizle yerine getirmeye çalıştığımız bir görevin parçasıydı." ifadelerini kullandı.

"Farklı ülkelerde bulunan öğrencilerimizi KKTC'ye getirmek için inisiyatif aldık" diyen Özersay, kimseye torpil yapılmamıştır dedi.

Bakan Kudret Özersay şöyle devam etti "Farklı noktalardan uçağa alınmayan öğrencilerimizin İstanbul'a getirilmesini ve transit olarak ülkeye getirilmelerini sağlamaya çalışıyorduk. Otobüsten indirme sebebi tamamen buydu. Tüm Avrupa'dan gelecek öğrencilerimizle ilgili bir uygulamadır"

Özersay, özellikle İngiltere'deki KKTC vatandaşı öğrenciler için Cuma ve büyük ihtimalle Cumartesi 2 charter sefer düzenleneceğini açıkladı.

Özersay, ilk uçağın orada öğrenim gören Kıbrıslı Türk öğrencilerin adaya getirilmesi için kullanılacağını diğerinin ise geçici süreliğine gidenler için olacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18