Güney’de Kıbrıs'lı Türklere linç girişimi

Güney’de Kıbrıs'lı Türklere linç girişimi
banner23

Güney Kıbrıs’ta, Kapalı Maraş’ın açılması için Rum Başkanlık Sarayı önünde yapılan mitingde, ırkçı ELAM partisi üyesi 20 kişilik grup, eyleme destek veren 10 Kıbrıslı Türk’ü linç etmek istedi. Kıbrıslı Türklerini, eyleme katılan kadınlar ve çocuklar korumaya çalıştı.

DHA’dan Sefa Karahasan’ın haberine göre, olay, akşam saatlerinde, Güney Kıbrıs’ta Rum Başkanlık Sarayı önünde meydana geldi.

Sözde Mağusa Belediyesi, kapalı Maraş için eylem yaptı. Eyleme 10 Kıbrıslı Türk de destek verdi.

Mağusa Başkanı Alexis Galanos, kürsüden Maraş’ın açılması yönünde açıklama yaptığı sırada, “Aramızda Kıbrıslı Türkler de var. Onlara teşekkür ederim”dediğinde ellerinde Yunanistan bayrağı olan 20 kişilik grup, “Türkleri bize verin” diye bağırıp, Kıbrıslı Türklerin olduğu yere gitmeye çalıştı. Bu sırada eylemdeki Rum kadınlar ve gençler de, “Katil EOKA B’ sloganlarıyla gruba karşı çıktı, Kıbrıslı Türkler korumaya alındı.

ELAM partililer “Kıbrıs Rumdur, Kıbrıs halkına aittir”sloganlarıyla karşılık verirken, polisin olaya müdahale etmedi.

Eyleme katılan Kıbrıs Türk Orta Öğretim Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, DHA muhabirine olayla ilgili açıklama yaptı. Elcil şöyle konuştu:

“Rum derin devleti ELAM üyelerini kullanarak olayların çıkmasını istedi. Bizler 10 kişilik grupla eyleme destek vermek için gittik. O sırada Galanos bizlere teşekkür etti. Bu sırada yaklaşık 20 kişilik liseli, ortaokullu gençler sloganlar atmaya başladı. Bizlerin tarafına yürümeye çalıştı. O sırada Rum kadınlar ve gençler de ELAM’lılara tepki gösterdi.”

ELAM’lıların öğrenci olduğuna dikkat çeken Elcil, “Öğretmenler de gençlerin beyinlerini yıkıyor. Sonra beyinleri yıkananlar bu şekilde eylemlere katılıyor. Rum polisi olayları izledi” dedi.

Eylemde bulunan Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir ise “Eylem başladığında ‘aramızda Kıbrıslı Türk kardeşlerimizde var’ anonsundan sonra olaylar çıktı. ELAM’lıların başında duran yaşlı adam, ‘Türkleri bize verin’ diye işaret yaptı. Sonra kadınlar ve gençler buna sert tepki gösterdi. Hatta, ‘Gidin Yunanistan’da yaşayın’, ‘Katil EOKA B’ sloganları atıldı. Daha sonra ana muhalefet AKEL üyeleriyle birlikte araçlarımıza binerek Kuzeye geldik” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat çolak
Kürşat çolak - 8 ay Önce

Çok iyi yapmış rumlar, linç etseydiler sizi keşke!!

Sabit recep
Sabit recep - 8 ay Önce

Türk tarafına destek çıkacağına rum tarafına çıkıyor sanki turkler rumlara saldırmış gibi

M. Erden Özerden
M. Erden Özerden - 8 ay Önce

Türklerin güneydeki bir eyleme katılıp destek belirtmeleri son derece yanlış.ŞENER elcil bunu hep yapıyor ama bir gün belasını bulacaktır.

Ahmet yilmaz
Ahmet yilmaz - 8 ay Önce

Cok iyi yapmıs rumlar .ah linç etseydiler sizi bizde kurtulurduk sizin gibi vatan hainlerinden

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18