Gümrük Komisyoncuları Bugün Hiçbir İşlem Yapmayacak

Gümrük Komisyoncuları Birliği bugün gemilerle ilgili hiçbir gümrükleme işlemi yapılmayacağını açıkladı. İhracat veya ithalat ilgili hiçbir gümrükleme yapılmayacak olması devletin vergi kaybına neden olacak.

Gümrük Komisyoncuları Bugün Hiçbir İşlem Yapmayacak
banner23

Gümrük Komisyoncuları Birliği bugün gemilerle ilgili hiçbir gümrükleme işlemi yapılmayacağını açıkladı. İhracat veya ithalat ilgili hiçbir gümrükleme yapılmayacak olması devletin vergi kaybına neden olacak. Birlikten yapılan açıklamada “Mağusa Gümrüğü’nde personel eksikliğinden dolayı uzun zamandır yaşanılan sıkıntıların şube amirleri atanmasına rağmen personelin tüm iyi niyet ve özverisine rağmen son günlerde gelen talimatlarla Gazi Mağusa Gümrüğünün durumu iyi etüt edilmediği için işler tamamıyla durmuştur. Gün geçtikte daha da kötüye giden ve artık bir çözüm bulunması gereken bu konuya parmak basmak için Mağusa Gümrük Komisyoncuları olarak bugünkü eylemimizi yapıyoruz. Eylemimiz sonuç alana kadar devam edecektir” denildi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı Güç-Sen Başkanı Derviş Dağman da, kendilerine de böyle bir bilginin geldiğini ancak üyelerinin greve katılmayacağını bildirdi.

“Devlet 6 Milyon TL Kayba Uğrayacak”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne yapılan açıklamada “Mağusa Limanı’nda 2 gündür yetki karmaşası olduğu, grevin petrol şirketlerini de etkileyeceği, bundan dolayı da maliyenin günde 6 milyon TL vergi kaybına uğrayacağı” belirtildi.

Gümrük Komisyoncuları Birliği Taleplerini İse Şöyle Sıraladı;

1- Gümrükteki eksik olan personel sayısı ve buna bağlı olarak geciktirilen isleme hızı.

2) Personelin doğru şekilde görev dağılımı yapılmamasından dolayı yaşanılan gecikmeler 

3) Mağusa kadrosunda olmasına rağmen Mağusa dışındaki şube amirliklerinde görevlendirilen memurlar ve bu sebepten dolayı Mağusa’daki memur eksikliği

4) Sürekli işlemlerin yapıldığı bölümlerde iş takibine izin verilmemesi(odaların kitlenmesi ve oda dışarısına çıkarılma) 

5) İlgili memura ulaşılamaması 

6) Şu andaki problemlerimizin ana maddesi olan daha önceki beyana göre sisteminin geri getirilmesi ve daha akıcı, hızlı bir şekilde geliştirilmesi 

7) Günümüzde gelişmekte olan iş hacminin sistem tarafından iş hızlandırılması gerekirken işin aksine yavaşlatılması ve zamanın verimli kullanılamaması 

8) Kıymetlendirme bölümündeki adam eksikliğinden dolayı olan yavaş çalışılması ve bunun hızlandırılması 

9) Gümrükler arası mal nakil evraklarının geç işleme alınması 

10) Az olan memur sayısının sınır kapılarına ve dış görevlere görevlendirilip işlerin daha da adam eksikliğinden dolayı aksaması.

“Eylemi Birlikte Yapabilirdik” 

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Güç-Sen Başkanı “Derviş Dağman da, eylem yapılacağı bilgi bize ulaştı. Eylemin amacı nedir, personel onlara çalışmıyor mu, yoksa personel eksikliği mi? 

Personel eksikliğinden kaynaklıysa eylemleri birlikte yapabilirdik. 

Ama işlerinin dönmediği çalışanlar işlemiyor diye yapıyorlarsa bunu kabul etmiyoruz. 

Biz yarın görevimizi yapacağız, işimizin başındayız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18