Gibetsu, İstanbul’a çıkarma yapıyor!

“İkinci Cadde’nin Mahkumu” 2. Maltepe Uluslararası Tiyatro Festivali’nde…

Gibetsu, İstanbul’a çıkarma yapıyor!
banner23

Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu, ünlü yazar Neil Simon’un yazdığı “İkinci Caddenin Mahkumu” adlı oyunu Maltepe Belediyesi’nin bünyesinde 11-15 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2. Maltepe Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katılmak üzere 19 kişilik bir ekiple yarın adadan ayrılıyor…

Derman Atik’in Sanat Yönetmenliği’ni yürüttüğü Girne Belediyesi, bünyesinde bulunan Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu (Gibetsu)’nun yeni oyunu, dünyaca ünlü yazar Neil Simon’un yazdığı “İkinci Caddenin Mahkumu”, Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği  2. Maltepe Uluslararası Tiyatro Festivali’nde gösterilecek.

Geniş kadro

Çalışmalarına yaklaşık 3 ay süren ve yoğun bir tempoda geçen provalar sonucunda sahnelenecek oyunun yönetmenliğini Nermin Uğur yaptı.

Oyunun kadrosu ise oldukça kalabalık. Kadroda Cenk Gürçağ, İlkşen Varoğlu Atik, Mehmet Soyluoğlu, Ayleta Futsi, Şerife Eminağa, Ayşen Rahvancıoğlu, Sevil Birben Sargın, İlde Atik, Perihan Hulusioğlu, Dilek Seçkin ve Fethi Ercan oyuncu olarak yer alırken Fatma Tüney ve Perihan Hulusioğlu da yardımcı yönetmenlik görevini üstleniyorlar. Oyunda görev alan diğer isimler ise şu şekilde; Işık Tasarımı ve Işık UygulamaMehmet Saygıer, Dekor Tasarımı Derman Atik, Dekor Uygulama Levent Korol, Celal Onat, Müzik ve Müzik Efekt Uygulama Evren Mercimekçi.

Derman Atik “İnsanoğlunun yaşamdan beklentileri nedir”

Oyunun hazırlanışı ve içeriğiyle ilgili açıklama yapan Girne Belediyesi Sanat Yönetmeni Derman Atik ise “Çağımızda Dünyamız nelere gebe/ nasıl bir toplum olmuşuz / dünyada, ülkemizde veya en yakınımızda, Türkiye’de insanlar yaşamlarını nasıl ve nelere göre şekillendiriyor. Günümüz insanı deyince aklımıza neler geliyor? Kolay yoldan para kazanmak mı? Tüketim toplumu olmak mı? Ünlü birisi olmak mı? Sıkıştırılmış yaşamlar mı? Dünyada tek başımıza kalmak mı? Geçmişten günümüze insanoğlunun yaşamdan beklentileri nasıl olmuş?  Neleri yitirmişiz! Neler kaznmışız! Teknoloji mi? İletişim çağı mı? İnsani İlişkiler mi? Yoksa ilişkisizlikler mi? Acılar mı besliyor bizi böyle mi düşünmeliyiz?”dedi.

“Oyun, bugünkü yapımızla bizleri yüzleştiriyor”

Atik oyunla ilgili açıklamalarını şöyle tamamladı “Neil Simon Amerikalı bir oyun yazarı 26 Ağustos 2018’de 91 yaşında öldü. İkinci Caddenin Mahkumu adlı oyununu oynamaya  KKTC’nin bundan 15 yıl önceki yaşam biçimi devam ediyor olsaydı bugün oynamazdık. Ancak  günümüzde ister ABD de, ister İngiltere’de, ister Türkiye’de, isterse KKTC’de olsun, makineleşen dünyada bizler, onu kullanmayı değil kullanılmayı tercih ettiğimizden ve tüketim toplumunun en üst saflarına doğru hızla ilerleyip, insan ilişkilerinden yoksun, sevgiden uzak mekanikleşen bir toplum olma yolunda “Evrenselleştiğimiz” için İkinci Caddenin Mahkumu adlı oyun, bu günkü yapımızla bizleri yüzleştiren çok özel bir oyun.”

Derman Atik “Maltepe Belediyesi ile kardeş gibi olduk”

Derman Atik sözlerini Maltepe Belediyesi ekibine teşekkür ederek bitirirken şunları söyledi “İstanbul’da gerçekleşen bu festivale ikinci defa davet edildiğimiz için büykü bir mutluluk duyuyoruz. Yaptığımız çalışmaların yurt dışına taşınabilmesi kolay değil şu dönemde. Eminim bu katılımlarımız gün geçtikçe artacak. Bu sanatçı ekibimizle bunu başaracağımıza inanıyorum. Artık kardeş gibi olduğumuz Maltepe Belediyesi kültür sanat ekibine, Maltepe Belediye Tiyatrosu şefi Kubilay Erdelikara’ya bize bu şansı verdikleri için teşekkür ederim”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18