banner38

Genel Sağlık Sigortası Alanında Milad

banner32

Genel Sağlık Sigortası Alanında Milad
banner37
banner23

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TC Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında, Genel Sağlık Sigortası Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı.

Protokole KKTC adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, TC adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk imza koydu.

Mutabakat kapsamında, iki ülke arasında, karşılıklı fayda temelinde sosyal ve ekonomik kalkınma ile refahta bireylere sağlanan genel sağlık sigortası uygulamalarının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedefleniyor.

İmzalanan mutabakat ile iki ülke, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de uygulanacak olan Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile Tüzüklerinin hazırlanması, Genel Sağlık Sigortası uygulamasının ve diğer altyapı olanaklarının geliştirilmesi, Genel Sağlık Sigortası sisteminin sürdürülebilirliğinin ve etkinliğinin sağlanması ve bu konudaki bilgi, tecrübe ile iyi uygulama örneklerinin paylaşılması hususlarında işbirliği yapacak.

Yapılacak olan işbirliği çerçevesinde, GSS sisteminin örgütlenmesi ve yönetimi, GSS uygulamaları,GSS sisteminin aktüeryal sürdürülebilirliğinin sağlanması, Sağlık sigortası ve finansmanına yönelik politikaların geliştirilmesi, GSS Yasası ve Tüzüklerinin düzenlenmesi, GSS kapsamında sağlanan yardımlar, GSS faydalanma koşulları, Geri ödeme sistemi ve diğer bilişim sistemleri, Sağlık Hizmeti Sunucuları ve bunlar ile yapılan sözleşme ve protokollerin taslak hazırlıkları ile Sağlık Hizmet Sunucularının denetim uygulamaları konuları ele alınacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği Mutabakat Zaptı hükümlerinin uygulanması ve uygulamanın izlenmesi için bir Ortak Çalışma Komisyonu oluşturacak ve en kısa sürede yasa tasarısı ile sistemlerin geliştirilmesine yönelik 3 yıllık bir eylem planı hazırlayarak çalışmalara süratle başlayacak

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18