'Gece kulübü paraları haramdır!'

'Gece kulübü paraları haramdır!'
banner23
“Beyaz kadın ticaretinden haram para!”

“Muhalefette başka, iktidarda başka!”

Rabia ÇAKMAK

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Meclis Genel Kurulu’nda gece kulüpleri ile ilgili eleştirilerde bulunurken, geçtiğimiz gün Haberal Kıbrıslı Gazetesi olarak manşetimizden “Gece kulüplerine 3.2 milyon vergi” başlığıyla verdiğimiz haberi göstererek, konu bağlamında Kıbrıs’ ta fuhşun yasak olmasına rağmen devletin fuhuş merkezlerinin oluşmasına izin verdiğini ve bu fuhuş merkezlerinden devletin ciddi gelir elde ettiğini aktarırken, elde edilen miktarın tümünün haram para olduğunun altını çizdi.

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, gazetemize yaptığı özel açıklamasında gece kulüplerin elde edilen haram paranın mecliste yapılan bütçe görüşmelerinde örtülü ödenek gibi kamu vicdanına uymadığını belirtirken,  konu hakkında yapılması gerekenleri açıkladı.

“Beyaz kadın ticaretinden haram para!”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, mecliste yaptığı konuşmasında örtülü ödenekten  2 milyonunun dört siyasi partinin genel başkanına bırakılmış 1 milyon 300 bin liranın da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bırakıldığını aktarırken, dolayısı ile bunun kamu vicdanının kabul edemeyeceği bir olay olduğunu açıkladı. Seçim öncesi genel başkanlarına böyle bir örtülü ödenek bütçesinin aktarılması ve bunun da hane halkına yardım şeklinde uydurulması olayının  kamuoyu tarafından kabul edilmediğini  ifade eden Arıklı,  başka bir şekilde kamu oyunun kabul etmediği bütçe geliri olarak beyaz kadın ticaretinden elde edilen haram paranın olduğunun altını çizdi.

“Konsomatris başına 5 bin TL”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Kıbrıs’ ta fuhşun yasak olmasına rağmen devletin fuhuş merkezlerinin oluşmasına izin verdiğini ve bu fuhuş merkezlerinden devletin ciddi gelir elde ettiğini aktardı. Devletin her konsomatristen aylık 304 lira, gece kulüplerinden konsomatris başına 5 bin TL  masraf üzerinden aylık %20 KDV aldığını belirten Arıklı, gece kulüplerinin sunduğu beyanlara dayalı yıllık 33 bin ile 110 bin Türk lirası arasında gelir vergisi elde ettiğini açıkladı. Bunların yanında konsomatrislerden %10 civarında ön izin harcı talep ettiğini belirten Arıklı, bu bağlamda devletin  ortak gelir elde ettiğini belirtti.

“Gece kulübü paraları haramdır”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı,  kısa bir süre önce kapatılan dört gece kulübünden sahiplerinden birinin gazetemize yaptığı açıklamayı değerlendirirken,  gece kulübü sahibinin açıklamasında devlete 3.2 milyon TL vergi ödediğini aktararak, örtülü ödeneğin de 3 milyon 300 bin lira olduğunu ve bakıldığı zaman bu miktarların birbirine denk geldiğini açıkladı. Gece kulüplerinden elde edilen geliri ayırma talebinde bulunan Arıklı, bu oluşturulan fonun örtülü ödeneğe aktarılması talebinde bulunduğunu çünkü iki gelirin de kamuoyunun kabul etmediği haram bir gelir olduğunu ifade etti.

“Kamuoyu vicdanı rahatlayacak”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, yapılacak öneri ile kamuoyunun da vicdanının rahatlayacağını açıklarken,  meclisin bu konuyu gündemlerine alabileceği ihtimalini ya da bu örtülü ödeneği kaldırabileceklerini aktardı. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, gece kulüplerinden elde edilen ahlaksız gelirden devletin vazgeçebileceğini açıkladı. Genel Başkan Arıklı’ya  yönelttiğimiz “ bu talebinizin gerçekleşmediği takdirde bundan sonraki süreçte neler bekliyor” sorusu ardından devletin bu konu hakkında bir şey yapacağını beklemediğini, sadece kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmek istediğini aktarırken “ bir taraftan böyle bir ahlaksız geliri meşrulaştıracaksınız öbür taraftan da ahlaksız bir gideri(siyasi rüşveti)  yine meşrulaştıracaksınız” diyerek  bu konunun göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Muhalefette başka, iktidarda başka!”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, hükümetin bu konuda ciddi bir adım atmayacağının ardındaki sebep olarak hükümetin ilkeli olmadığını ve muhalefette iken bet ofislerine karşı çıkanların kayıt altına alacağız gerekçesi ile bet ofislerini meşrulaştırdıklarını fakat muhalefette iken kadın ticaretine ve bet ofislerine karşı çıktıklarını aktardı. CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin 3 gün önce bu konu hakkında yaptığı açıklamaya destek veren Arıklı, neticede bu gece kulüplerinden elde edilen geliri gene devlet hazinesine koyanın yine kendi partisi ve büyük ortak olduğu hükümet olduğunu aktardı.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “bu hükümetin bu tip ahlaki adımlar atmasını beklemek ölü gözünden yaş beklemek gibi bir şey bana göre“  diyerek, sözleri ile ahlaki adımların atılması gerektiğine dikkat çekti.

 

 
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18