GAÜ, "30.Uluslararası Biyofizik" kongresine katıldı

banner32

Girne Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Can Akyolcu, Dünyanın En Gelişmiş Görüntüleme Tekniklerinin tartışıldığı 30. Uluslararası Biyofizik Kongresi’ne katıldı.

GAÜ, "30.Uluslararası Biyofizik" kongresine katıldı
banner23

Türk Biyofizik Derneği ve Sungulets Yachting ve Travel işbirliğiyle Muğla’nın Bodrum ilçesinde 30. Uluslararası Biyofizik Kongresi gerçekleştirildi.

10-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Gümbet Mahallesi’ndeki otelde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden gelen akademisyenlerin yanı sıra Ukrayna, İngiltere, Danimarka, İspanya ve Avusturya’dan konularında uzman katılımcıların da konferans ve bildirileri ile katkıda bulunduğu Kongre’ye Girne Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Can Akyolcu da katıldı.

Biyofizik, tıbbi biyoloji, fizyoloji, biyoloji, radyoloji, nükleer tıp bölümlerini ilgilendiren konularda yapılan çalışmaların sonuçlarının paylaşıldığı Kongre’de, elektromanyetik alanların biyolojik etkileri, protein modelleme, biyomekanik araştırmalar, Sitokinler ve Hipertansif hastalık ilişkisi, Mito-tempo gibi ilgi çekici konular yer aldı.

Kongre hakkında GAÜ Haber’e bilgiler aktaran Prof. Dr. Mehmet Can Akyolcu, Türk Biyofizik Derneği’nin 30 yıldır organize ettiği ulusal biyofizik kongrelerinin bir devamı niteliğinde gerçekleştirilen kongrenin, tıp alanında düzenlenen önemli kongrelerden biri olduğunu ve dünyada moleküler düzeyde hastalığın oluşmadan önce yakalanması ve buna karşı çarelerin aranması konusunda ilerlemeler için taban oluşturduğuna işaret etti.

Akyolcu, bu yıl ilk kez ingilizce dilinde gerçekleştirilen ve uluslararası bir nitelik kazanan Kongre’de dünyanın en gelişmiş görüntüleme tekniklerinin tartışılmasının önemine değinirken, görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile birçok hastalığın teşhisinin önceden mümkün olacağını ifade etti. Prof. Dr. Akyolcu ‘Moleküler tıpta görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile birçok hastalığın teşhisi daha önceden mümkün olacak.

Daha hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan bizi bilgilendirmesi bakımından çok önem taşıyan bir konu. Tüm hastalıkları kapsayan, her şeyin temelinde yer alan moleküler olayları açıklamaya çalışıyoruz.’ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18