"Fiyatlar 50 kuruş düşer"

“ İthal una izin yoksa fırıncılar kendilerine göre maliyet çıkaracak” 

"Fiyatlar 50 kuruş düşer"
banner23

“ İthal una izin yoksa fırıncılar kendilerine göre maliyet çıkaracak” 

Fırıncılar Birliği un ithalatının serbest bırakılmasında ısrarlı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, ithal una izin versinler ekmek fiyatları 50 kuruş düşecektir dedi.

“YENİ YOL HARİTASI ÇİZECEĞİZ”

İthal una izin verilmediği takdirde fırıncıların kendilerine göre maliyet çıkarıp yoluna devam edeceğini ifade eden Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, Türkiye’den gelecek olan unun piyasalarda rahatlama yaratacağını ve ekmekte 50 kuruşluk bir düşüş olacağını iddia etti.

REKABET YOK

Un piyasasının mutlaka rekabete açılmasını isteyen Çıralı, şu anki şartlarda bütün fabrikalarda fiyatlar aynıdır dedi.

“KURDAKİ ARTIŞ BİZLERİ ETKİLEMEYECEK”

Türkiye’de bir çok firma ile görüştüklerinin altını çizen Çıralı, bizim siparişimize göre fiyatlar şekillenecektir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim Türkiye’de 50 kg unun fiyatı 90 TL’dir. Buraya maliyeti maksimum 110 TL olacaktır. Biz burada 130 TL’den alıyoruz. Yarın dolar yükseldiğinde unun fiyatı 150 TL’ye çıktığı zaman bizler bu zamdan etkilenmiş olacağız. Ama Türkiye’den TL olarak bağlantıyı yaptığımız takdirde dolardaki artış bizi etkilemeyecektir diye konuştu.

“DOLAR YERİNE TL İLE ALACAĞIZ”

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, Tarım Bakanı’nın açıklamasından bu işi bilmediği ya da bilmediğimiz bir düşüncesi olduğu kanaatindeyim. Tonuna 475 dolar ödediğimiz un ile Avrupa’nın en pahalı ülkesiyiz. Benim iddiam Türkiye’den unun daha ucuza geleceği yönündedir. Fabrikaların iddiası ise buğdayı dolar ile alıyoruzdur. Bize Türkiye’den unun TL ile geleceği için biz ithal unu talep ediyoruz diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18