FETÖ soruşturmasında gözler Manavoğlu'da

FETÖ soruşturmasında gözler Manavoğlu'da
banner23

Polis teşkilatında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında savunmaları istenen Polis Müfettişi Ali Özbayrak ile Yılmaz Öztürk bugün Polis Hizmetleri Komisyonu'na avukatları aracılığı ile savunmalarını sundu, polis mensupları sabah saatlerinde komisyon huzurunda hazır oldu.

Polis memuru Sadık Erol'un ise savunmasını yarın sunacağı öğrenildi. FETÖ /PDY yapılanmasının KKTC Polis Teşkilatı bacağındaki soruşturmada gözler Polis Hizmetleri Komisyonu ve komisyonun başındaki Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu'nun üreteceği kararda.

Komisyonun 3 polis için vereceği karar, hakkında dosya hazırlanıp rapor sunulan ve aralarında polis müdürlerinin de bulunduğu 120 polis mensubu için emsal yaratacak.

SAVUNMA İÇİN SÜRE BUGÜN DOLDU

2017 tarihinde dönemin Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Yılmaz Yıldırım'ın emri ile 14 Nisan 2017 tarihinde PGM 2'inci Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı Soruşturma Komisyonu'nun başına atandı. Barış Kuvvetleri Komutanı olarak atanmasının ardından Yıldırım'ın soruşturmayı yakından takip ettiği bilinirken, Barış Kuvvetleri Komutanı Yıldırım ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tevfik Algan polis teşkilatındaki FETÖ/PDY yapılanması ile ilgili harekete geçilmesi için düğmeye bastı.

Geçtiğimiz hafta PGM'den gönderilen yazı ile ilk olarak Polis Müfettişi Ali Özbayrak, polis çavuşu Yılmaz Öztürk ve polis memuru Sadık Erol'un şahsen veya avukatları aracılığı ile savunmaları istenirken savunma için verilen süre bugün doldu. Polis Müfettişi Ali Özbayrak ve polis çavuşu Yılmaz Öztürk bugün avukatları ile birlikte Polis Hizmetleri Komisyonu karşısına çıkarak savunmalarını sundu. Polis memuru Sadık Erol'un ise yarın Polis Hizmetleri Komisyonu’nu karşısına çıkacağı öğrenildi. Karar 120 polis için emsal olacak Polis mensuplarının savunmalarını yapmasının ardından Polis Hizmetleri Komisyonu değerlendirme yapacak.

51/84 sayılı Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) Yasası’nın 71 (2) (C) maddesinde yer alan "Kamu yararı gereği" üç polis mahkeme emri olmaksızın görevinden ihraç edilebilir. Komisyonu’nun kararı ise Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşınabilir.

2017 yılından beri aralarında üst rütbeli polislerin de olduğu birçok polis mensubu ile ilgili soruşturma yürütülerek banka hesabı ve mal varlığı ile ilgili inceleme yapılırken soruşturmanın sona ermesi ile 120 polisin FETÖ/ PDY ile bağlantısı olduğu tespit edilerek haklarında dosya yapıldı.

İlk olarak komisyon karşısına çıkan Özbayrak, Öztürk ve Erol hakkında üretilecek karar ise geriye kalan polis memurları açısından emsal olacak. Görevinden ihraç edilecek polisler ile ilgili ceza dosyasının da tanzim edilmesi ve tutuklanmalarının gündemde olduğu öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18