“Eziç yalan söylüyor”

Girne’nin tanınmış müteahhitlerinden Orhun Saraçoğlu, son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden Eziç Premier Restoran’ın kurtlu hamburger olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu

“Eziç yalan söylüyor”
banner23

Girne’nin tanınmış müteahhitlerinden Orhun Saraçoğlu, son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden Eziç Premier Restoran’ın kutlu hamburger olayı ile ilgili Yeni Bakış’a açıklamalarda bulundu. Saraçoğlu, kimsenin ekmeğiyle oynamak veya karalama yapmak gibi bir gayesinin olmadığını ifade ederek, yaşamış olduğu mağduriyetin kamuoyu tarafından bilinmesini istediğini belirtti. Her baba gibi çocuklarının sağlığı için gereken her türlü gıdanın en iyisini kullanmaya dikkat etmekte olduğuna vurgu yapan Saraçoğlu, 18 Mart 2019 tarihinde Eziç Premier’den 3 buçuk yaşındaki oğlu Emirhan için hamburger sparişi verdiğini belirterek, çocuğunun hamburgerin yarısını yedikten sonra hastalandığını, bunun üzerine incelediği hamburgerin içinde yüzlerce kurt sineği larvaları olduğunu gördüğünü söyledi.

“Hamburgeri yedi bir saat içinde hastalandı”

Orhun Saraçoğlu, oğlunun yüksek ateş, kusma ve ishal sonucu hastaneye kaldırıldığını ve ancak 3 gün sonra iyileşebildiğini belirtti. Yaşamış oldukları olay sonucu Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne ve Girne Belediyesine şikayetini bildirdiğini ifade eden Saraçoğlu, ayrıca Veteriner Dairesi ile doktor raporu aldığını belirtti. Eziç Premier Restoran Sahibi Mehmet Eziç’in yaptığı açıklamada iddia ettiği gibi oğlunun 6 saat sonra zehirlenmediğini, hamburgerin yendikten bir saat sonra çocuğun hasta olduğunu kaydetti.

“İçten içe yüzlerce larva hamburgerin içinden çıkıyordu”

Orhun Saraçoğlu, şöyle devam etti, “Ailece çocuğumuzun neden birden bire hasta olduğuna anlam veremedik. Hamburgerden olabileceği aklımıza bile gelmedi. Hamburgerin içindeki kurtcukları fark ettiğimizde bu kurtcuklar 2 mm olmuşlardı. Yani biz hamburgeri eve sipariş verdiğimizde, sipariş gelmeden bu kurtçukların hamburgerin içinde olduğunu ispatlıyor. Gözle görülür şekilde içten içe yüzlerce larva hamburgerin içinden çıkıyordu. Hamburgeri iyice açıp incelediğimde ise çoğu kurtçuğun pişmiş şekilde durduğunu gördüm. Bu raporlarla ispatlıdır. Ben ve ailem Eziç’in açıldığı ilk günden beri müşterisiyiz. Kimseye iftira atma gibi bir niyetimiz yoktur.”


 

“Tazminat davası açacağım, kazandığımı SOS Çocuk Köyü’ne bağışlayacağım”

Orhun Saraçoğlu, yaşanan bu olay sonrasında Mehmet Eziç’in kendisini arayarak ve mesaj atarak üzgün olduğunu belirttiğini ve özür dilediğini ifade ederek, çalışanlarının sabotaj yaptığını ve suçunu kabul ettiğini söylediğini kaydetti. Saraçoğlu, Mehmet Eziç’in 22 Mart günü ise tam tersi bir açıklama yaparak, yanlışlarla dolu beyanat verdiğini kaydetti. Saraçoğlu, 5 çocuk babası olarak 3 buçuk yaşındaki oğlunun zarar gördüğünü, Mehmet Eziç’ten maddi manevi bir beklentisinin olmadığını, konuyu yargıya taşıyarak tazminat davası açmaya karar verdiğini belirtti. Saraçoğlu, davayı kazanması sonucu alacağı tazminatın tamamını SOS Çocuk Köyü’ne bağışlayacağını söyledi.

Mehmet Eziç: Haksız bir ithamla karalanmaya çalışılıyoruz

Öte yandan, Eziç Restaurant, konuyla ilgili iddiaları resmi sosyal medya hesabından açıklama yaparak yalanlamıştı. Mehmet Eziç’in açıklaması şöyle:

“Orhun Saraçoğlu isimli müşterimiz, 18 Mart Pazartesi Saat 17:19 da Premier şubemizi arayarak ev adresine bir porsiyon ev yapımı hamburger, bir adet bulgur köftesi ve bir porsiyon cheesecake siparişi vermiştir. Sipariş edilen hamburger, o anda buzdolabından çıkarılıp mangalda pişirilmiş ve standart bir şekilde paketlenerek, hazırlanan diğer siparişleri ile birlikte 17:46’da müşterinin evine teslim edilmiştir. Sipariş teslim edildikten takriben 5 saat 48 dakika sonra Orhun Saraçoğlu, Whatsapp’dan gönderdiği mesaj ve fotoğraflarda çocuğunun ateşinin çıktığını ve etin üzerinde canlı larvalar gördüğünü beyan etmektedir. Müşteri tarafından yapılan beyanlara göre, hamburgerin yarısı çocuğu tarafından yenilmiştir. Hamburgerin diğer yarısının yaklaşık 6 saat boyunca ne şekilde ve nerede muhafaza edildiği; masada mı bırakıldığı; yoksa çöpe mi atıldığı bu beyanlardan anlaşılmamaktadır. 100 dereceden yukarı bir sıcaklıkta pişirilen bir ette canlı larva kalması mümkün değildir. Yukarıda belirtilen süreç, fotoğrafta görülenlerin larva olması halinde, bunun sonradan ve/veya sipariş teslim edildikten sonra bulunduğu ortamda etin üzerine geçtiğini açıklıkla ortaya koymaktadır. Önemle belirtiriz ki, restaurantımızda aynı gün içerisinde aynı kıymadan yapılmış 26 adet hamburger satılmış ve hiçbir müşteriden hiçbir şikayet alınmamıştır. Söz konusu et ve kıymanın taze ve sağlıklı olduğunu; etin muhafaza edildiği buzdolabının ve ortamın ise hijyen kurallarına tamamen uygun olduğunu ayrıca vurgularız. Olayın hemen ertesi sabahı, Girne Belediyesi, restaurantımıza ve üretim yerimize gelerek denetim yapmıştır. Yapılan sıkı denetimde, şikayetçinin iddialarını destekler mahiyette hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Yukarıda ifade edilenler ile ilgili tüm yazışma, görüntü kayıtları ve raporlar mevcuttur. Eziç Restaurant olarak yıllardır müşterilerimize büyük bir hassasiyetle kaliteli, lezzetli ve hijyenik yemekler sunarak oluşturduğumuz ismimizin, haksız bir ithamla karalanmaya çalışılması bizleri derinden üzmüştür. Söz konusu olayla ilgili olarak, yukarıda belirtmiş olduğumuz ve hepsi somut delillerle desteklenmiş bulunan gerçeklerin dışındaki iddialara itibar edilmemesini rica ederiz. Ayrıca sebebi ne olursa olsun hastalanan küçüğün, iyileşerek ertesi gün başka bir restoranda yemeğe gitmesi, bir sonraki gün ise okuluna başlamasının her şeyden önemli olduğunu ve bizleri mutlu ettiğini de değerli kamuoyu ile paylaşırız. Saygılarımızla…”

kaynak:yeni bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18