banner38

'Eti artık zenginler yiyor'

banner32

'Eti artık zenginler yiyor'
banner41
banner37
banner23

Rabia ÇAKMAK


Dövizin artış gösterdiği bu dönemde hükümetin elektrik,akaryakıt, gıda, ulaşım ve sağlık alanında da zam yapmasından sonra tepkisini belirten vatandaşlar  bu konuda devletin kısa süre içinde iyileştirici kararlar alması gerektiğini belirterek, beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulundular.


“30 yıl önce sağlık daha iyiydi”


Konu ile alakalı Haberal Kıbrıslı gazetesine konuşan Ramazan Akın(70), hükümetin zamlarla ilgili radikal karar alması lazım derken, en önemli faktörün denetim olduğunu ve bu noktada da üretici den  tüketiciye gelene kadar oluşabilecek haksız katkı payının önüne geçilmesi için devletin ciddi işler yapması gerektiğini belirtirken, konu ile alakalı devletin duyarsız olduğunu ve yapılan zamların özellikle vatandaş olmayanları zora soktuğunu aktardı. Diğer bir konu olan ev alım-satım ve kiralama aşamasında sterlin üzerinden hesap yapılmasının adaletli olmadığını açıklayan Akın, özellikle ev alınması şartında ödenen harcın çok  yüksek olması ile birlikte sterlinin arttığını fakat devletin Türk lirası üzerinden ödenen vatandaşı düşünerek hareket etmediğini ifade etti.


” Aracı para yiyor”


“İlacı olmayan sağlık bakanlığını ben napıyım”


Haberal Kıbrıslı gazetesine  ” Aracı para yiyor” diyen Akın, etin kilosunun Kıbrıs Rum tarafında 4 Euro iken  KKTC’de 55 TL olmasının sebebinin  aradaki aracılar sebebiyle fiyatın artmasına bağlamasının yanında benzine yapılan zam konusunda “devlet karagözlülük” yapıyor diyerek tepkisini aktardı. Ramazan Akın, sağlık alanında yapılan zamların halk için değil çalışanları için yapıldığını ve gene mağdurun vatandaş olduğunu ifade ederken, hastanelerde ilaç ve hizmetin yetersiz olduğunu, kendisinin de sağlıktan ve meclisten emekli olduğunu fakat 30 yıl öncesindeki sağlık koşullarını özlediğini kayıt etti. “İlacı olmayan sağlık bakanlığını ben napıyım” diyen Akın, sağlık bakanından hemşiresine kadar herkesin mevki peşinde olduğunu ve bu yüzden de özel hastanede muayene olduğunu ifade etti.


“Buzdolabım boş”


” Kıbrıs’ta sağlık bitti”


Haberal Kıbrıslı gazetesine konuşan Esnaf Ahmet Alkış(42), zamlardan çok dövizin artmasının vatandaşı çok etkilediğini belirtmesinin yanında  kendisinin de her şeyi zamlı aldığını ve bundan dolayı günün sonunda zararlı taraf kendilerinin olduğunu kayıt etti. Ev alım-satım kiralama konusunda Türk Lirasını tercih eden Alkış, diğer konu olan gıda konusunda yapılan zammın adil olmadığını 50 TL ile buzdolabının dolması yerine sadece kıvır zıvır alabildiklerini açıkladı. Sağlık alanında Türkiye’nin daha çok hastasına değer verdiğini fakat Kıbrıs’ta hasta ile ilgilenilmediğini ifade eden Alkış,” Kıbrıs’ta sağlık bitti”  diyerek tepkisini belirtti. Hükümetin siyasetten çok vatandaş için iyileştirici işler yapması gerektiğinin altını çizen Alkış, “insanlar günün sonunda kafasını yastığa yattığı zaman rahat uyusun” derken insanların zam korkusuyla yaşadığını ve artık devletin bu işe el atması gerektiğine açıklık getirdi.


“Zamlar 7 ocak seçiminin masraflarını karşılamak için yapıldı”


“3 kuruş verirler 15 kuruş alırlar”


Zam konusunda şikayetlerini dile getiren  Türk Barış Kuvvetleri ve Gaziler Derneği Başkanı Adil Çümen(65),  zam konusunda “ülkede kim memnun ki biz olalım” diyerek sözlerine başlarken,  “bir ay içinde akaryakıta iki defa zam, elektriğe iki defa zam” demesinin ardından vatandaşın çoğunun memnun olmamasından dolayı kendilerinin de dolayısıyla memnun olmadığını ve bunun yanında yapılan bütün zamların 7 ocak’taki yapılan seçim masraflarını karşılamak için yapılmış bir düzen olduğunu iddia etti. Devletin çalışana ve emekliye zam yapmadığını fakat elektrik, su gibi temel kullanım alanlarında zam yapmasının oldukça bir bencil hareket olduğunu aktarırken, ev alım satım konusunda kesinlikle Türk Lirasının olması gerektiğini ve “ biz İngiltere demi yaşıyoruz bize ne sterlinden” diyerek tepkisini belirtti.


“ İç piyasa da Türk Lirası dış piyasada döviz kullanılsın” diyen Çümen, akaryakıta zam yapılması dahilinde üreticinin de buna bağlı olarak zam  yapıcağını ve bu konudan gene zararlı çıkan tarafın tüketiciler olduğunu ifade etmesinin ardından hükümetin yaptığı bütün zamlara karşı olduğunun altını çizdi.  Sağlık alanında özellikle gazilerden muayene parasının alınmasının yanlış olduğunu ve bundan dolayı bakanlar kurulu tarafından halkın durumunu göz önünde bulundurarak alınacak kararların önem arz ettiğini açıkladı.


“Hastanelerde kötü muamele görüyoruz”


“Devlet istenilen özeni vermiyor”


“Eti artık zenginler yiyor”


 Üniversite cafe işletmecisi Koray Mızrak, ” işçi ve emekçi insanlar olduğumuz için bizim haklarımız aranmıyor”  demesinin ardından türk vatandaşı oldukları için 2. Sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini aktarmasının yanında, 14 yıldır kaçak çalışmadığını fakat verdiği hizmetin karşılığını almadığını özellikle ev alım-satım konusunda vatandaşların Türk Lirası üzerinden aldığı maaşı göz önünde tutmadıklarını aktardı.  Hekimlerin maaşında yaptıkları zam konusunda konuşan mızrak, daima halk ezilir diyerek tepkisini ortaya koymasının ardından hastanelerde sağlıkçılar tarafından kötü muamele gördüklerini dile getirdi. Türkiye’ de sağlık ocağında bile verilen hizmetin Kıbrıs’taki devlet hastanesinden daha iyi olduğunu açıklamasının ardından et alanından yapılan zamın haksız olduğunu “ eti zenginler yiyor bu ülkede” diyerek tepkisini dile getirdi.


“Zam öğrenciler yüzünden oluyor”


Üniversite çalışanı Rızvan Özbek,  yapılan zamların öğrenciler yüzünden olduğunu ifade ederken öğrencilere kümes gibi evleri  kiraya verdiklerini ve bu sebepten dolayı yaşayan yerli  halka da bu çerçevede muamele yaptıklarını açıkladı. “Bizlere ekmek kalmadı bizleri dışarı atıyorlar öğrencilere kümes gibi evleri kiralıyorlar” diyen Özbek öğrencilerin bu konuda sessiz kalmaması gerektiğine vurgu yaptı.


“Devlet yok”


Ev kiralayanların vergi kaçakçılığı yaptığını aktaran Özbek, kısa süre önce ameliyat olduğunu fakat sağlık için cuzi fiyat ödediğinin altını çizmesinin yanında 87 senesinde adaya geldiğini fakat hala vatandaş olamadığını ve nerde iti kopuk insan varsa devletin  onları vatandaş yaptıklarını dile getirdi. Yapılan zamlar konusunda devletin tamamiyle vatandaşı yolmak istediğinin altını çizen Özbek “biz açken devlet nerde, devlet yok” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3