Erhürman grev yasağıyla ilgili iki farklı tutum sergiledi

Ercan’daki eyleme ‘grev yasağı’ getirmeye çalışan Bakanlar Kurulu kararında imzası bulunan Erhürman’ın, Kasım 2013’teki “Grev yasağı, hukuk devleti ilkelerine aykırı” şeklindeki ifadeleri, derin bir çelişki yarattı…

Erhürman grev yasağıyla ilgili iki farklı tutum sergiledi
banner23

Hava Trafik Kontrolleri Sendikası’na (HTKS) bağlı hava trafik kontrolörü çalışanlarının Ercan Havalimanı’nda gerçekleştirdiği eylem, sendikanın Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı müzakereler sonucu sonlandı.

Fakat Bakanlık ile sendika arasında varılan uzlaşı öncesi, saat 21.00 sıralarında Bakanlar Kurulu flaş bir kararla, yapılan eylemin ‘grev niteliğinde’ olduğuna kanaat getirmiş ve grevin yasaklanması kararı almıştı.

Alınan karar, çalışanların grev değil, eylem yaptığı gerekçesiyle uygulamaya girmemişti.

Başbakan Tufan Erhürman’ın da imzasını taşıyan grev yasağı kararı, Erhürman’ın Kasım 2013’te, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği bir paylaşımı gündeme getirdi.

Bugünün Başbakanı, Kasım 2013’ün ise CTP’li ‘hukukçu’ milletvekili Erhürman, dönemim CTP-DP iktidarının, yine HTKS’de örgütlü çalışanların grev yapma hakkına ilişkin aldığı ‘grev yasağı’ kararını, paylaştığı bir gönderiyle eleştirmiş ve kararın hukuk devleti ilkelerine uymadığını vurgulamıştı.

İlgili Yasa’da, “Bir temel hak olan grev hakkı yalnız ve ancak yasayla sınırlanabilir” denmesine karşın, dönemin CTP-DP iktidarı, yaptığı bir emirnameyle, grevi yasaklama yetkisini getirmişti. Erhürman, Kasım 2013’te yaptığı paylaşımında, iktidarın hazırladığı bu emirnameye ilişkin “Kabul etmek mümkün değil” diyerek, Bakanlar Kurulu’nu ‘keyficilik’ yapmakla suçlamıştı.

Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun ‘keyfi yaklaşımına’ ilişkin şu ifadelere yer vermişti:

“Bakanlar Kurulu önce kendisini bir konuda yetkilendirmiş, sonra da aynı gün dönüp kendi kendisine verdiği yetkiyi kullanmıştır. Bu şekilde düzenleyici işlem yapmanın hiçbir manası yoktur. Çünkü düzenleyici işlem yapmanın temel anlamı keyfiliği ortadan kaldırmaktır. Aynı makam önce düzenleyici işlemle kendi kendisini yetkilendirip, sonra da düzenleyici işleme dayanarak birel işlem yaparsa dilediği zaman keyfi bir biçimde her istediği grevi erteleyebilecek/yasaklayabilecek demektir ki böyle bir durumu hukuk devleti ilkesi çerçevesinde kabul etmek mümkün değildir.”

Katıldığı her programda ve yaptığı her açıklamada, hukukun üstünlüğüne olan inancını vurgulayan ve “Biz bir hukuk devletiyiz” ifadelerinde bulunan Başbakan Erhürman’ın, dönemin CTP-DP iktidarını, yine ayni konuda “Böyle bir durumu hukuk devleti ilkesi çerçevesinde kabul etmek mümkün değildir” şeklinde eleştirmesi, öte yandan da Ercan’da gerçekleşen eyleme ilişkin ‘grev yasağı’ kararı çıkarması, kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

kaynak:kıbrıs postası

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 10:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandas Lefkosa
Vatandas Lefkosa - 3 yıl Önce

Zaten tutarli yaptigi ne var ? Muhasebeci

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18