Erhürman "Eylem'in söylediklerini reddediyorum"

Ara Bölge'de gerçekleştirilen federal çözüm panelinde KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ile Başbakan Tufan Erhürman arasındaki polemiğin detayları belli oldu.

Erhürman "Eylem'in söylediklerini reddediyorum"

Ara Bölge'de gerçekleştirilen ve KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ile Başbakan Tufan Erhürman arasında polemik konusu olan tartışmanın detayları belli oldu.

Etkinlikte Eylem'in ifadeleri şöyle:

EYLEM: "KIBRIS'IN KUZEYİ TC'NİN ARKA BAHÇESİ HALİNE GETİRİLDİ"

"Kıbrıslı Türkler uzun yıllardır TC tarafından uygulanan sistematik asimilasyon ve saldırı politikalarına karşı varoluş mücadelesi vermektedir. KC’nin eşit ortağı olmaktan çıkartılıp hakları gasp edilmiş, TC tarafından dayatılan paketlere boyun eğen hükümetler aracılığıyla uygulanan politikalarla Kıbrıs’ın kuzeyi bugün TC’nin arka bahçesi haline getirilmiştir. Tacizler, tecavüzler, kriminal suçlar her geçen gün artmaktadır. Casinolar, gece kulüpleri, karapara aklama, bet ofisler, mafya, uyuşturucu, insan kaçakçılığı yanında TC bankaları, üniversiteleri ve otelleriyle ülke yeşil sermayeye peşkeş çekilmiş, Merkez Bankası’ndan polisine, askerinden sivil savunmasına, Vakıflar İdaresi’ne kadar her kurumuna el konulmuştur.

Nüfus politikasıyla demografik yapı bozulmuş, ekonomik paketlerle çıkarılan yasalarla alım gücü azaltılıp fakirleştirme, eğitim sağlık gibi kamusal hizmetlerin bitirilmesi hedeflenmiş, siyasi, sosyal, kültürel, dini dayatmalarla beraber kıyıların ve çevrelerin yağma talanı yanında özelleştirme adı altında KT’lere ait kurumlar TC sermayesine devredilmiştir.

TC ile paralel götürülen eğitim sistemine 2011 yılından itibaren dini unsurların enjekte edilmesiyle başlayan ve Kuran kursları, Din İşleri Yasası’yla dernekler, tarikatlar, külliyeler, cami bahçelerine yapılan oyun parklarıyla, işsiz öğretmenlerimiz iş beklerken TC’den öğretmen görevlendirme dayatmasıyla toplum mühendisliği hedeflenmektedir.

Eğitim aracılığıyla gerici, dinci, sorgulamayan, biat eden, farklılıklara tahammülü olmayan, bağımlı, boyun eğen bir toplum modeli yaratılmaya çalışılmaktadır”

ERHÜRMAN: "BÜTÜNÜYLE REDDEDİYORUM, KABUL EDİLEBİLİR ŞEYLER DEĞİL"

Erhürman ise Eylem’in açıklamalarına şöyle yanıt verdi:

”Gecenin konusu bu değil ama maalesef iki cümleyle de olsa Selma Eylem’in konuşmasında söylediklerine hiçbir şekilde katılmadığımı, bunları reddettiğimi, tek tek ele almayı da gerekli görmediğimi, konuşmayı bütünüyle reddettiğimi söylemek zorundayım. Çünkü hiçbir şekilde kabul edilebilir şeyler değil söylenenler. Ama gecenin konusu bu değil. Başka bir ortamda bunları daha ayrıntılı tartışabileceğimizi umut ediyorum”.

Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salise
Salise - 7 ay Önce

Bende solcu birisiyim. Ama bu kadar faşistlik görmedim hayatımda. Utandım. Türkiye'nin arka bahçesi değildir burası. Tam aksine Güney Kıbrıs Yunan bayraklarıyla donatılmış, Yunan milli marşını kullanan ve kiliselerde Bizans bayraklarından geçilmez. Rum tarafı Yunanistan'ın arka bahçesi iken ona tek bir laf söylemeyip, Başbakanımızı ve orada bulunan Kıbrıs Türklerini çok zor durumda bıraktığı için tebrik ederim. Rezalet bir durum. Yasal girişim derhal başlatılmalı. Başbakan da artık görsün bu kin ve nefret dolu insanların bir sendika adı altında yasal olmayan bir şekilde (tüm tüzüklere ve yasalara aykırı olacak şekilde) topluma nefret ve ırkçılık yayan söylemler için bir yasal girişim başlatılmalı. Bunu kabul etmeyik.

Emine H
Emine H - 7 ay Önce

Bu kadar irkcilik Fasistlik olabilir mi? Bu kadar Turkiye ve Turk dusmanligi sadece toplu mezarlara Turkleri gomen Rumlarda gorduk. Insanlari rencide etme birbirine dusurme hatta tehlikeye sokma boluculuk yaratma suc degilmi? Devlet neyi bekliyor? Bunlari yapanlar cezalandirilmali. Basbakan karsi cikmak la iyi yapti da keske Basbakan olarak orada olmasaydi.

O. Özgür
O. Özgür - 7 ay Önce

Sayın Erhüman’ın orada işi neydi? Bir başkan bu mahlukla niye muhatap oldu ki?

Kufi Seydali
Kufi Seydali - 7 ay Önce

Sn. Basbakanimiz Tufan Erhurmani kutluyorum. Isde bekledigimiz liderlik bu.
Solcu Sagci fark etmez, serefli ve hayisiyetli olmak lazim.

O Hanim efendinin konusmasini dinledim. Hic bir Solcu Rum oyle pislik konusmadi.
Cidden onlari da sonuna kadar dinledim. Boyle seviyesiz ve terbiyesizce kimse konusmadi.
Allaha cok sukur ki Erhurman agzinin payini verdi. Hem de ne guzel yapmis.

SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18