banner38

ERHÜRMAN: EKONOMİDE ZAMLARA KARŞI SİYASİ KARAR ALDIK

banner32

ERHÜRMAN: EKONOMİDE ZAMLARA KARŞI SİYASİ KARAR ALDIK
banner41
banner37
banner23
Başbakan Tufan Erhürman başkanlığındaki kabine, bugün son ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi

Koalisyon hükümetinin beşinci ayını doldurduğunu anımsatan Başbakan Tufan Erhürman, seçimler dolayısıyla Türkiye ile imzalanması gereken protokollerin geciktiğini söyledi.

Erhürman, dövizdeki artışın tüketicinin alım gücüne az yansıması için, girdi maliyetlerini düşürmek adına kararlılıkla çalışmalarını sürdürdüklerini anımsattı.

Erhürman, Akaryakıta zam 2 kuruş. 2 kez 40 kuruşa yakın zam baskılandı. bu defa da sadece 95-97 oktana 2 kuruş zam yapıldı. Sütte de zammı engelledik dedi.

5 aylık hükümet dönemi içinde sürekli “Bu hükümet hangi gün düşecek. Koalisyon ortakları arasında anlaşmazlık var” gibi sürekli spekülasyon yapıldığı siteminde bulunan Başbakan Tufan Erhürman,” Bu hükümetin yapamadığı çok iş var. Döviz karşısında yapmak zorunda olduğu ve hükümet ortakları ile birlikte yapacağı çok işler var. Koalisyon ortakları dışında başka görüştüğümüz biri yok”dedi.

“Ekonomide zamlara karşı siyasi karar aldık.. Fiyatlara müdahale etttik. Normalde zamlar daha fazla olmalıydı..Döviz karşısında alım gücü azalmasına karşı minimize etmeye çalıştık”

“Elektrik…Biz de hane halkı içindeyiz..Sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye’deki seçimlerden sonra dövizde denge bekledik. Bu fiyat ayarlaması başka sebepleri var..Bunları Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami açıklayacak”

Başbakan konuşmasının başında hükümet koalisyon ortakları dışında bir sıkıntı olmadığını ortaya koyduktan sonra TL’nin döviz karşındaki değer kaybını somut rakamlarla ortaya koyarak, döviz artışı karşısında hükümetin hiçbirşey yapmadığı eleştirisini kabul etmediğini, ancak “daha fazla şey yapılabilirdi” eleştirisini kabul edebileceğini ifade etti.

Basın toplantısında kendisinden sonra Ekonomi Bakanı’nın daha detaylı olarak ekonomik gelişmeler konusunda açıklamalar yapacağını kaydeden Başbakan, Reel Sektör Danışma Kurulu’nun Perşembe günü kurulacağını da açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3