banner38

Emlak vergilerine artış!

banner32

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak harçlara yapılan % 30 zamlar, vicdani ret, kira mukaveleleri ve emlak vergisinde uygulanacak yeni düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Emlak vergilerine artış!
banner37
banner33

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak harçlara yapılan % 30 zamlar, vicdani ret, kira mukaveleleri ve emlak vergisinde uygulanacak yeni düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. 

 “Kira mukaveleleri ve emlak vergilerinde yeni düzenleme” 

Kira mukaveleleri ile ilgili yeni bir yaklaşımları olduğunu belirten Bakan Denktaş, emlak vergisine yeni bir düzenleme tasarısı hazırlandığını, şu anda Bakanlar Kurulu’nda tartışıldığını, bu esnada emlak vergilerinin arttırılması açısından çalışmanın tamamlandığını, 1 Ocak itibari ile yürürlükte olduğunu söyledi. Vergi iadesi gibi çalışmalarında bu ay sonundan önce Bakanlar Kurulu gündemine girip meclise aktarılacağını açıkladı. 

Denktaş, mal sahibi kiracı arasındaki ilişkiyi de düzenleyecek yeni yaklaşımları olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Yıllık peşin kira alma talebi uygulanıyor ve karşı tarafın ödeme yapmama ihtimali göz önüne alınarak uygulanıyor. Uzun süreli kira ödeme yerine ev sahibini makul kira istediği müddetçe koruyabilen, kiracıyı da yıllık ödeme derdinden kurtaran, kiraların daha makul seviyelere gelmesini sağlayacağını düşündüğümüz bir takım tedbirler olacak. “

“Zamlar hayat pahalılığı oranına göre yapıldı”

“Ucuz muhalefetten vaz geçsinler”

Harçlara yapılan % 30 luk zamları değerlendiren Bakan Denktaş, bu zamların her yıl hayat pahalılığı oranına göre yapıldığını söyledi. 

“ Her gün yaptığınız harcamalara yapılmadı bu zamlar. Yılda kaç kez kimlik ve pasaport çıkarılmaktadır? Hükümetler bütçeyi hazırlarken nasıl ki bir önceki yılın hayat pahalılığı oranında giderlerini arttırıyor, kendi gelir kaynaklarını da ona orantılı bir şekilde düzenlemek zorundadır. Bu harçların düzenlenmesi ile bize bu yıl ki katkısı 66 Milyon TL’dir. Vatandaşa, çalışana, emekliye verdiğimiz rakam bunun çok üzerindedir. Aralık sonu itibari ile aylık giderimiz 272 Milyon TL dir. Bu rakam 300 Milyonların üzerine çıkmaktadır. “ Her yıl olağan olarak gerçekleşen bu olay eleştiriliyor. Bunu yapmamanız gerekirdi diyenler benim olduğum mevkide olsaydı bunu yapacaktı. Ucuz muhalefetten vaz geçsinler”. 

“Muhalefet partisi tarafından bu konuda da nifak tohumu sokma girişimleri var”

Vicdani ret konusuna değinen Bakan Denktaş, özellikle muhalefet partisi tarafından bu konuda da yine nifak tohumu sokma girişimleri yapıldığına işaret etti.

Bu hükümeti oluşturan 4 partinin 4’nün de seçim bildirgesinde bu konu yer aldı diyen Denktaş, bu hükümet programında da yer almış durumda. Bu konu bahsedildiği gibi her isteyenin ben vicdani retçiyim diyerek askerlikten muaf tutulacağı bir durum değildir. Bedelli askerlikle zaten bu muaflık sağlanabiliyor ifadesinde bulundu. 

“Vicdani Ret Yasası, askerlikten muaf tutma yasası değildir” 

“Bu askerlikten muaf tutma yasası değildir. Bu ben silah kullanmak, tutmak istemiyorum diyenlere müracaat hakkı vermektir. Çağdaş her ülkede olan bir müracaat hakkının KKTC vatandaşlarının tarafından da kullanılmasını sağlayacak komitenin inceleme yapacağı ve netice vereceği, gerçekten tüm koşulları ile uygunumdur ona göre karar verileceği bir durumdur. 

Rum ile çözüm olmaz diyen milliyetçi arkadaşlar ( ki bu söylemlerine katılıyorum ) bu ülkede olağan üstü durum olduğunu ilan ediyorsunuz. Bırakın normal bir ülke olduğumuzu, dünyaya ispat edercesine, vatandaşa kendince hak gördüğü her türlü hakkını arama fırsatı verecek, vatandaşın devletine daha güven duyduğu, bu sebeplerden tartışma yaratacak her şeyi geride bırakarak, tüm dünyaya insan hakları diye öngörülen bu adımın olduğunu gösterebilelim. 

“ Bedelli askerlik gündeme geldiğinde neden sustunuz? “ 

Bu ülkede artık ateşkesteyiz, olağanüstü durum var söylemlerini kaldırmalıyız. Mecliste sıra bekleyen birçok önemli yasa var bu yasa da sıraya girecek ve bekleyecek. Her şeyin önüne bunu aldık denmesi yanlıştır. Bu yasa meclisin gündemine geldiğinde hangi koşullarda olacağı, anayasal durumu tartışılacak değerlendirilecek. Bugün geçirilecek gibi prim yapmaya çalışan bir muhalefet var. Buradan sormak istiyorum bedelli askerlik gündeme geldiğinde parası olanın faydalanacağı parası olmayanın faydalanmayacağı bu duruma neden ses çıkarmadılar? 

“Açıkça filanca partiyi istiyoruz o yüzden bu konuyu istismar ediyoruz desinler”

Kimse parmağının arkasına saklanmasın, sizi istemiyoruz filanca partiyi istiyoruz o yüzden bu konuyu istismar ediyoruz desinler benimde saygım devam etsin”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3