banner38

Elcil Türkiye ve KKTC'yi suçladı

banner32

Elcil Türkiye ve KKTC'yi suçladı
banner37
banner23

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası siyasi statü kazandığı “Kıbrıs Cumhuriyeti” temelinde bir mücadele vererek, Kıbrıs’ta çözüme ulaşma yerine “maceralar” peşinde koşulduğunu savundu.

Elcil, bu yüzden Türkiye yetkilileri ile KKTC’deki yetkililerin “diplomatik hatalarla Kıbrıs Türkünü yine sıcak çatışma ile yüz yüze getirdiklerini” iddia etti.

Şener Elcil yazılı açıklamasında, geçmişteki toplumsal çatışmaların sebepleri hakkında bazı bilgiler vererek, tarihten hatırlatmalar yaptı ve 1963 yılındaki toplumsal çatışmaların ardında yapılan siyasi hataların, Kıbrıs Türkünü bugünkü gergin ortama taşıdığını savundu.

Elcil, geçmişe yönelik Türkiye, Kıbrıs Türk yönetimleri ile Rum yönetimlerine eleştirilerde bulunarak, Kıbrıs’ta geçmişte yapılan tüm bu yanlışların sonucunda sıcak çatışma olduğunu, savaşın mağdurunun her zaman masum insanlar olduğuna işaret etti.

Şener Elcil, bu çerçevede “Kıbrıs Türk toplumunun özne olacağı ve Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü temelde hak arama süreçlerinin sonuna kadar sürdürülmesi ve her iki toplumun da açılımlar yapması gerektiğini” vurguladı.

Elcil, “Savaş; kan, gözyaşı, göçler, kayıplar ve acılar demektir. Kıbrıslıların savaşa değil barışa ihtiyaçları vardır” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut coşkun
Turgut coşkun - 2 yıl Önce

Sanki kendini başbakan sanıyor hiç muhatap almayın çok istiyorsa tutan yok gitsin babasına

Vedat Öztekin
Vedat Öztekin - 2 yıl Önce

Yeni sene cumhurbaşkanlığa sen adaylığını koy belki kazanırsın ve bir gecede yarım asrı aşkın kıbrıs meselesini Rumların hazırlayacsğı anlaşma metnini gözlerin kapalı imza atarsın ve biter.Sen zannettin da rumlar bize istedşklerimizi verdiler de liderlerimiz imza atmadılar.bu saöz rahmetli Denktaşa ait.ne acı ki Talat eroğlu ve Akıncı da söyledi.böyle bizim tarafı suçlama lütfen.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3