'Eksik kalsın madalyalarınız'

'Eksik kalsın madalyalarınız'
banner23

“Eksik kalsın verecekleri madalyalar, bu saatten sonra verseniz de bir anlam ifade etmiyor”. Hakları olan madalyaların kendilerine verilmemesinden dolayı tepkisini Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, bu sözlerle dile getirdi. Şimdiye kadar bütün diğer muharip dernekler madalyalarını alırken bir tek biz bu konuda üvey evlat muamelesi gördük dedi. Başbakanlık kendi adlarına bastırılan 2167 madalyayı hala bekletiyor, ancak Gürsel Benan ve ekibi tarafından yapılan tüm çalışmalar ise sonuçsuz kalıyor. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, kendilerine çıkarılan zorlukları ise Başbakanlık bünyesindeki bu birimde çalışan “3 personelin iş bilmezliği” olarak yorumluyor.


“Yaşlı ve malul insanları ayaklarına çağırıyorlar”


Madalyaya hak kazanmış insanların şu an hepsi yaşlı ve yardıma muhtaç. Biz onların hakkı olan bu madalyaları almaları için çaba harcıyoruz. Bu insanlar adına tüm gerekli evrakları hazırlayıp götürüp Başbakanlığa teslim ettik. Ancak bizden evrakları madalyaya hak kazanan kişilerin kendilerinin bizzat elden vermesini istiyorlar. Böyle şey olmaz. Sadece Lefkoşa’da 375 kişi var madalya almaya hak kazanan. Onu bile 3’e bölün de liste olarak verin dediler. Dağıtamayacaksınız verin bu madalyaları biz dağıtalım.


“Sizin derneğinizi tanımıyoruz”


Bizlere güvenmediklerini ve derneğimizi tanımadıklarını söylüyorlar. Bu konuyla ilgili Başbakanlık müsteşarına kadar çıktık ve çözülmesi yönünde güvence aldık. Lakin müsteşarın sorunu çözün demesine rağmen madalya biriminde çalışan 3 arkadaş sürekli engel çıkarmaya devam ediyor. Zaten bu yaşanan süreçten sonra verecekleri madalyalarında bir anlamı kalmadı.


Dernek sosyal medya hesabından tepki gösterdi


Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği dışında tüm dernekler madalyalarını almışlardır. Bizlerde Mehmet Kortay döneminde tüm listeleri Sosyal Hizmetler Dairesi ile çalışarak hazırladık ve Başbakanlık madalyalar birimine verdik. Fakat oradaki memurlar bizim derneğin vermiş olduğu listeleri tanımadıklarını söylediklerinden işlemler durmuştur. Biz yine de tüm listeleri yeniden hazırlayıp 3 ay önce tekrardan Başbakanlık müsteşarı huzurunda madalyalar birimine verdik. Madalyalar üyelerimize ve hak sahiplerine tarafımızdan dağıtılması için talep edildi. Ancak kabul edilmedi. Ne yazık ki oradaki memurların bu işte yetersiz olduklarını ne yapacaklarını bilmediklerini gözlemliyoruz. Üst kademeye durumu anlattık. Şu anda sonucu bizlerde çok merak ediyoruz. İnşallah bu durumu çözerler ve bizler de 2167 tane madalyayı hak sahiplerine verebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18