banner38

'Eğitimde aktif denetmenlik'

banner32

'Eğitimde aktif denetmenlik'
banner37
banner33

Berova: Yasa içerisinde tutarsızlıklar vardı


Özyiğit: Yasa yeniden ele alınacak


Candan MERT


Başbakanlığın, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan, Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Milli Eğitim Denetleme ve Yönlendirme Kurulu(Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nın komiteden geri çekildiğine ilişkin tezkeresi milletvekillerinin bilgisine getirildi.


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Özdemir Berova ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında Milli Eğitim Denetleme ve Yönlendirme Kurulu(Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nın komiteden geri çekilmesi bağlamında açıklamalarda bulundu.


Berova: Yasa içerisinde tutarsızlıklar vardı


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Özdemir Berova, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Milli Eğitim Denetleme ve Yönlendirme Kurulu Yasası’nın bugüne kadar içerisinde tutarsızlıkların bulunduğu bir yasa olduğunu belirtirken, çalıştırılamayan bir yasanın çalıştırılarak eğitimdeki denetimin önünü açmanın amaçlandığını ifade etti. Geçmiş dönem içerisinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası(KTÖS)’nın bu yasa tasarısına karşı çıktığını dile getiren UBP Milletvekili Özdemir Berova, “Sendikanın bu yasaya karşı olmasının sebebi benim düşünceme göre eğitimde denetimi Bakanlığın yapmasının okullar üzerindeki kendi hükmünü kıracağı içindir” dedi.


Özyiğit: Denktaş ‘yasa çekilmeli’ demişti


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında yasanın Ulusal Birlik Partisi(UBP)- Demokrat Parti(DP) döneminde hazırlanıp meclisten geçirildiğini kaydederken, gerek öğretmenler, gerekse de sendikaların büyük bir bölümünün itirazı ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından içerikte bulunan eksikliklerden dolayı yeniden görüşülmek amacıyla seçimlerden önce meclise geri gönderildiğini anımsattı. Cemal Özyiğit, Özdemir Berova’nın Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan ayrılarak UBP’ye gitmesinin ardından dönemin Eğitim Bakan Vekilliği’ni yapan Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın yasanın geri çekilmesi adına yazılı başvuruda bulunduğunu ve ‘Biz bu yasanın arkasında değiliz, yasa yeniden değerlendirmeli’ dediğini belirtti.


“Yasa yeniden ele alınacak”


Kendileri Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevini devraldıklarında yasa içerisinde bu tutarsızlıkları fark ettiklerini dile getiren Bakan Cemal Özyiğit, daha önce de bu yasanın geçirilip geçirilmemesi açısından yapılan oylamaya mecliste ‘Hayır’ oyu verdiklerini hatırlattı. Bu doğrultuda kendilerinin de yasanın geri çekilmesi için Serdar Denktaş’ın başlattığı prosedürü tamamladıklarını kaydeden Bakan Özyiğit, mevcut konumlarında bahse konu yasayı yeniden ele alacaklarını dile getirirken, “İlgili kesimler, sendikalar ve öğretmenler ile birlikte bu ülkenin ihtiyacı doğrultusunda bir denetim yasasının geçmesi bağlamında çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı. Bakan Cemal Özyiğit, 2006 yılında bu çerçevede geçen bir yasanın bulunduğunu, o yasanın eksikliklerinin ‘tüzüklerin geçmemesi’ olduğunu aktarırken, tüzüklerin geçirilmesi gerekirken UBP-DP hükümetinin yeni yasa yapmayı tercih ettiklerini dile getirdi.


“Eğitimde aktif denetmenlik olacak”


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, “Doğru olan, eski yasa ve ona bağlı tüzüklerin çıkarılması mıdır, bu yasanın yeniden değerlendirilip daha kapsamlı bir şekilde sunulması mıdır; bunları yeniden değerlendirip, ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitimin daha verimli olması, eğitime daha işlevsellik kazandırılması amacıyla denetmenlik formasyonunu yapacak yasanın yeniden düzenlenmesi hedefiyle çalışmalarımıza başladık” ifadelerini kullandı. Kendilerinin ‘Eğitim adına yapılan her şeyin denetlenmesi’ hususunu sürekli gündeme taşıdıklarını ifade eden Cemal Özyiğit, bu bağlamda bilimsel, lâik ve demokratik ilkeler çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3