'Düzenleme, Anayasa'nın 8. maddesine aykırı'

'Düzenleme, Anayasa'nın 8. maddesine aykırı'

Başbakan Tufan Erhürman bir sonraki dönemde hayat pahalılığı yansırken, daha az maaşı olana daha çok, daha çok maaş alana daha az yansımasının çalışması Maliye Bakanlığı’nda başladı diye açıklama yaptı. Uzmanlar böyle bir değişikliğe gidildiği takdirde zamanla memurlar arasında ki maaş ve barem farkları kalkacak, herkesin aynı maaşı aldığı bir sistem oluşacaktır görüşünde.


Dahası Başbakan’ın yapmak istediği bu düzenlemenin Anayasa’nın 8. maddesine aykırı olacağı da ortaya çıkmıştır. Hukuk uzmanlarına göre bu tip bir uygulama kesinlikle KKTC Anayasa’sının 8. maddesinde yani eşitlik ilkesine açıkça aykırıdır. Bir memurun yüzde 10 zam alması diğer bir memurun ise yüzde 20 zam alması mümkün değildir. Daha az maaşı olana daha çok, daha çok maaş alana daha az artış verilmesi de tam da bu tip bir durum ortaya çıkararak memurlar arasında eşitsiz bir durum doğuracaktır. Popülist bir yaklaşım ile Sn. Başbakanın sözünü ettiği doğrultuda çıkarılacak olan yeni düzenlemeye Anayasa Mahkemesi’nin müsaade etmeyeceği gün gibi ortadadır. Hükümetin başı olan ve aynı zamanda idare hukuku doçenti olan Sn. Başbakan Tufan Erhürman’ın ise bunu bilmemesi mümkün değildir.


Çözüm yeni yasada


Hukuk uzmanları eğer hükümet gerçekten bir çözüm konusunda samimi ise yeni bir yasa çıkararak maaşlarla ilgili düzenleme yapabilir. Çıkarılacak olan yeni yasa hem Anayasa Mahkemesi’ne takılmayacaktır hem de biz yaptık yargıdan döndü gibi bir mazereti ortadan kaldıracaktır. KKTC Anayasasının 8. maddesinin 3. fıkrasından yola çıkarak yapılacak olan yani ekonomik olarak güçsüz kişilere yardım amacı taşıyan bir yasanın herhangi bir hukuksal sorun yaratmayacağı konusunda hemfikir. Bunun doğal bir sonucu olarak yeni yasanın ekonomik bakımdan güçsüz olan özel ve devlet çalışanlarının veya genel olarak yurttaşların kimler olacağını açıkça belirtmesi gerekiyor. Buna örnek verilecek olursa da KKTC tarafından her 2 ayda bir belirlenecek yoksulluk sınırı altında maaş alan veya gelir elde eden kişiler tipi bir tanım yerinde olacağı üzerinde duruluyor. Yani yasa ile ekonomik olarak güçsüz kıstasına düşen kişilere yakıt yardımı veya ek ödenek gibi benzeri katkılar devlet tarafından verilirken Anayasayı çiğnemek de mümkün olabilmekte ve gerçekten adil bir tablo ortaya çıkabilmektedir. Bu sayede Ekonomik Bakımdan Güçsüz kıstasına düşmeyen memura artış verilmeyecekse bile bu herhangi bir hukuksal sorun yaratmayacaktır. Şöyle ki uzmanlar Anayasamızın 8. maddesi yani eşitlik ilkesi öne sürülerek Ekonomik bakımdan güçsüz olanların Anayasa ve yasalar ile elde ettikleri veya "edecekleri" kazanımlar, ortadan kaldırılamaz görüşünde.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18