Dr. Özlem Gürkut, yapılması gerekilenleri sıraladı

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bugün açıklanan 32 vakanın ardından, acilen yapılması gerekenleri sıraladı...

Dr. Özlem Gürkut, yapılması gerekilenleri sıraladı
banner23

KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut, son günlerde Girne'de ağırlık gösteren vakalara Lefkoşa'nın da katıldığını belirterek, Virüs yayılıyor. Haftasonu siyasiler, toplumun önde gelenleri, doğa sporcuları, eli kalem tutanları... Çeşitli mekanlardan maskesiz mesafesiz, yakın temaslı, toplu etkinliklerden fotoğraflar paylaştı..." dedi.

"Sıkıldık mı? Evet, hem de çok. Sağlık çalışanlarımız yoruldu mu? Evet, daha da çok" diyen Gürkut, ancak pandeminin hız kesmeden sürdüğünü vurguladı.

Gürkut'un sosyal medya paylaşımının devamında şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizde ise giderek artan şekilde, her geçen gün bizlere daha da yaklaşan bir tehditle yayılıyor. Halkımıza soruyorum:

Durumun ciddiyetini sevdiğiniz birini kaybetmeden anlamak istemiyor musunuz? Bu virüsün insandan insana yakın temasla bulaştığını hala anlamadınız mı? 1-2 ay daha meyhaneye, kafeye, eğlenceye gitmeseniz ölmezsiniz ama Koronavirüsten 40 yaşında başka hiçbir hastalığı olmayan bir insanımızı kaybettik. Bana olmaz mı diyorsunuz? O da öyle demiştir ki hastalanmıştır.

Yetkililere çağırımdır: Bölgesel kapanmayı kabul etmediniz. Ülkeyi kapatmak daha mı kolay?

Bugüne kadar birçok tedbir kararı alındı. Uygulamada aksaklık ve eksiklikler olmaması için yeterli düzenleme ve denetleme yapmadınız.

DERHAL YAPMAMIZ GEREKENLER:

  • Vaka sayılarının, temaslı sayılarının, bölgelere göre dağılımın, test sayılarının vb. kayıt altına alınıp, epidemiyolojik çalışmaların yapılacağı ve bilimsel kanıtlara dayalı uygun karar ve tedbirlerin üretileceği çalışma başlatmak.
  • Bulaşıcı Hastalıklar Yasasına uygun alt komitelerin tamamlanıp çalıştırılması, Üst Komite kararlarının icabında yasada önerildiği şekilde ilgili uzmanların katılımı ile genişletilerek koordinasyon içinde alınmasını ve üretilen kararların siyasi endişelerle değiştirilmemesi/budanmaması.
  • Hastalığın toplumsal yayılımını durduracak yüzde 70-80 bağışıklık oranına ulaşacak şekilde uygun aşı/aşılama çalışmalarının devamını sağlamak. Etki/yan etki takibinin, aşılanan kişilerin monitorizasyonunun bilimsel temelle sağlanması.
  • Acil Durum Hastanesinin gerekli yasal/teknik kontrollerinin tamamlanması ve iş sağlığı güvenliği açısından onaylanıp, personelinin de yasalarımıza uygun şekilde oluşturularak hizmete açılması."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18