Dolar haftaya hızlı başladı: 7,50'nin üstüne çıktı

Dolar haftaya hızlı başladı: 7,50'nin üstüne çıktı
banner23

Geçen haftayı 7.47 seviyesinden kapatan dolar/TL kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Kur sabah saatlerinde 7.50'nin üzerine tırmandı

Haftaya yükselişle başlayan kur, sabah saatlerinde 7.50'nin üzerini gördü.

Türk Lirası, KKTC saati ile 09.10'da dolar karşısında 7.49, Euro karşısında 9.06 seviyesinden işlem gördü. Kur sepeti 8.28 oldu.

Küresel piyasalarda dolar bir miktar yükselişte. Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.10 artıda seyrediyor.

Borsa İstanbul'da BİST 100 Endeksi geçen hafta yüzde 1.05 geriledi. Gösterge endeks Pazartesi günkü işlemlere yatay bir başlangıç yapmasının ardından yönünü aşağı çevirdi.

Türkiye iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan artışla yüzde 14.8 oldu. 10 yıl vadeli dolar cinsinden Hazine tahvillerinin faizi 5 baz puan artarak yüzde 5.78'e yükseldi. Türkiye'nin 5 yıllık kredi temerrüt takas (CDS) primi 12 baz puan artışla 333 baz puana çıktı.

ELVAN: “MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Twitter hesabından 2020 bütçe sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "2020 yılı bütçe açığımız, hedeflenen 239,2 milyar liranın altında 172,7 milyar lira olarak gerçekleşti ve 66,5 milyar lira tasarruf sağladık. Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikaları devam edecek." ifadelerini kullandı.

YELLEN'DAN "DOLAR" VURGUSU BEKLENİYOR

ABD'de Başkan Biden'ın Hazine Bakanı olarak belirlediği Janet Yellen'ın bakanlığının onaylanacağı sunumda dolar üzerine yaklaşımını açıklayacağı ifade edildi.

Wall Street Journal'ın haberine göre Yellen, doların değerinin piyasalarca belirleneceğini ve ABD’nin rekabet avantajı için doları zayıflatmayacağını söyleyecek.

Yellen’ın ayrıca rekabet avantajı sağlamak için ABD’nin daha zayıf bir para birimi hedeflemeyeceğini ve diğer ülkelerin de bu tip girişimlerine karşı durulacağını vurgulaması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18