“Devlet Kapısı Kapandı” 

CAS çalışanlarının sorunu devam ediyor. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, CAS’ın anlaşıldığı anlamda devlet kurumu olarak kabul edilmediğini bu nedenle de CAS çalışanlarının otomatik olarak devlete istihdam edilemeyeceğini yineledi. Özersay açıklamasında “bunun siyasi bedeli de olsa ben bu bedeli göğüslemeye hazırım, realite budur, yalan söyleyemem” dedi. Özersay’ın açıklamalarını Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne değerlendiren “CAS Ltd şirketinin kapatılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala 134 personelin 19’u dışında kalanların mağduriyeti devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Devlet Kapısı Kapandı” 
banner23

CAS çalışanlarının sorunu devam ediyor. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, CAS’ın anlaşıldığı anlamda devlet kurumu olarak kabul edilmediğini bu nedenle de CAS çalışanlarının otomatik olarak devlete istihdam edilemeyeceğini yineledi. Özersay açıklamasında “bunun siyasi bedeli de olsa ben bu bedeli göğüslemeye hazırım, realite budur, yalan söyleyemem” dedi. Özersay’ın açıklamalarını Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne değerlendiren “CAS Ltd şirketinin kapatılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala 134 personelin 19’u dışında kalanların mağduriyeti devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Siyasi Bedel Ödemeye Hazırım”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay “CAS çalışanlarıyla ilgili ben parmağımın arkasına saklanmam. Bakanlar Kurulu toplantılarının bazılarının öncesinde CAS’ın eski çalışanları geliyor gidip onlarla konuşuyorum. Orada durum ne ise açık yüreklilik ile kendilerine söylüyorum. Daha önceki hükümet döneminde de kendilerine söylediğimiz şey bugün de geçerlidir. CAS’ın anlaşıldığı anlamda devlet kurumu olarak kabul edilmediğini bu nedenle de CAS çalışanlarının otomatik olarak devlete istihdam edilemeyeceğini belirttik. Bunun siyasi bedeli de olsa ben bu bedeli göğüslemeye hazırım, realite budur, yalan söyleyemem. Ama ne yaptık biz daha önceki hükümet döneminde de şimdide. Eğer kamuda bu bağlamda bir imkan doğarsa daha önce CAS’da yaptıkları görevleri de dikkate alarak yardımcı olmaya çalışacağımızı söyledik ki bugüne kadar bir miktar arkadaşa da yardımcı olduk. Ama bu şu şekilde algılanmaması gerekir. Dışarıda işsiz olan, istihdam bağlamında beklentisi olan bu memleketin başka gençleri de var. Onun için imkan olduğu takdirde niteliklerini de dikkate alarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama senenin sonuna kadar şu kadar kişiyi ya da tamamınızı işe alacağız gibi bir söz verecek durumda değiliz” dedi.

“Başbakanlık Denetleme Kurulu Rapor Yazdı”

Özersay, “CAS konusunda daha önce doğru olmayan çok şey yapıldı ve buna ilişkin olarak Başbakanlık Denetleme Kurulu bir rapor yazdı. Bu konuyla ilgili de soruşturma devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“134 Personelin 19’u Dışında Mağduriyetler Devam Ediyor”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan CAS çalışanlarından Ethem Kızılörs, “CAS Ltd şirketinin kapatılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala 134 personelin 19’u dışında kalanların mağduriyeti devam etmekte. Yeni kurulan hükümetle yapılan görüşmeler sonucunda yapılması söz verilen devlete aktarımlar mali protokole takıldığından dolayı hiçbir adım atılamamakta” ifadelerini kullandı.

 Kızılörs açıklamasına şöyle devam etti;

CAS Ltd 2007 yılında Havaş ve KTHY ortaklı bir şirket olarak kuruldu.2010 yılında KTHY batınca %50 hissesi devlete satıldı ancak kayıt işlemleri yapılmadığından devletin ödediği 3,500,000 TL bulut olup uçtu. Devlet ne ödediği miktarı geri alabildi, nede şirketin hisselerine sahip olabildi. Ancak bu süre zarfında devlet hep mal sahibi olarak şirketin yönetimine ortak oldu yönetim kurulu atadı, istihdam yaptı,açık bütçeyi mali bütçelerden karşıladı ve CAS Ltd’i KKTC Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir kurum kuruluş olarak kabul edip emirler ve talimatlar yağdırdı.

2014 yılında; diğer ortak Havaş hisselerini devredip ayrılmak istediği zaman dönemin hükümeti  hisseleri KKTC Ulaştırma Bakanlığı adına, emanetter sıfatı ile bir şahıs adına mevcut borçlara karşılık ücretsiz olarak aldı. Ancak buda yasal olmadığından havada kaldı ve herhangi bir işlem yapılamadı. Dönemin hükümeti bu kez şirketin 100% sahibi olduğunu iddia ederek yönetimi tamamen eline aldı ve şirketi yönetmeye devam etti.

2018 yılında mevcut Havayollarının kimisinin antlaşmalarını iptal etmesi, kiminin uçuşlarını durdurması ve kimisinin de uçuşlarını azaltması yüzünden şirket maddi olarak dar boğaza girdi. Buna rağmen CAS yönetim kurulu ve mevcut hükümet herhangi bir yaptırım, önlem yada düzeltici faaliyet yapmamış ,bundan dolayı şirket personel maaşlarını ve giderlerini ödeyemediğinden dolayı tasviye edilmek zorunda kalmıştı.  

Bu süreçten sonra 134 personel hak aramaya başlamış ve Temmuz 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasından grev ,eylem ,yürüyüş ve hatta açlık grevi bile yapmıştır. Dönemin hükümeti CAS Ltd. hakkında başbakanlık denetleme kurulundan rapor istemiştir. Çıkan rapor neticesinde ve mahkeme kararında yapılan hisse devirlerinin uygun ve zamanında olmadığından hisselerin devlete ait olmadığı ve özel bir ltd şirket olarak gözüktüğü ortaya çıkmıştır. Dönemin hükümeti bu durum sonucunda personele herhangi bir yardımda bulunamayacağını ve herhangi işlem yapamayacağını aktarmıştır.20 Aralıkta başlatılan açlık grevi sonucunda hükümet personelin mağduriyeti görmüş ve  gidermek adına 2019 yılı içerisinde geçici işçi statüsünde alınacak kişilerin CAS personelinden (nicelik ,nitelik,e ğitim, yaşadığı bölge ve ekonomik durumuna) alınacağı sözünü vermişti.

2019 bütçesinin açılmasının hemen ardından Başbakanlığa bağlı olan personel dairesince çalışma başlatılarak 134 CAS Ltd. Çalışanının devlete istihdamları hakkında çalışma başlatılmış gerekli evraklar istenmiş başvurular tamamlanmış ve ilk etap alımlar yapılmıştır. Nisan 2019 ayına kadar geçici işçi olarak Mahkemelere 3  personel, Posta Dairesine 8 personel, Planlama ve İnşaat Dairesine 2 personel, Hastanelere 4 personel alınmıştır. 2 personelde Kamunun açtığı sınavlarda başarılı olarak kamuda istihdam edilip göreve başlamıştır.

Ancak hükümet değişimi sonrasında alımlar aksamıştır yeni hükümetin göreve başlamasından sonra alımlara devam edilecek gözüyle bakılırken Mali protokoldeki  2019 yılı içerisinde geçici işçi alımı yapılmaması kararı CAS personelini yine mağdur etmiştir.19 kişi dışında kalan 115 personel verilen sözün tutulmasını hala beklemekte ve talep etmektedirler. Keza verilen bu istihdam sözü neticesinde özel sektör firmaları personel devlete alınacak diye personeli istihdam etmemektedirler. CAS Ltd. personeli  bir yılı aşkındır işsiz ve hiçbir sosyal hakkını, tazminatını ve geriye dönük olan maaşlarını almadan sokaklarda beklemektedir. Ha bugün ha yarın alınacaksınız diyen hükümet edenler personeli oyalamakta ve bezdirmeye çalışmaktadır. CAS Ltd. Personeli en erken bir zamanda bir çare bulunmasını istemektedir

YORUM EKLE
YORUMLAR
serhat özer
serhat özer - 5 ay Önce

bızı bu duruma dusurdunuz ya hepsınız cehennemde yanarsınız ınsAllah yazıklar olsun sıze

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18