'Derya zil- zurna sarhoştu'

'Derya zil- zurna sarhoştu'
“Kıbrıs Türk halkı canlı şahittir”

“Söylediklerim yalansa istifa edeceğim”

 “Siyasette hiçbir zaman yalpalamayacaksın!”

“Geçen yıl yediğiniz naneler unutuldu mu?!”

Candan MERT

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu, önceki gece KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde yaşanan olayları değerlendirerek çeşitli iddialarda bulunurken, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın sarhoş olarak mecliste çıkardığı tartışmalar hususunda söylediği tek bir yalan varsa ve bu oradaki şahitler ile ispatlanırsa istifa edeceğini dile getirdi.

“Başkana, Derya’nın sarhoş olduğu söylenmişti”

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu, önceki gece Cumhuriyet Meclisi’nde CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın ‘Zivaniya’ adında alkolü içip sarhoş biçimde meclise geldiğini iddia ederken, mecliste yeni milletvekili olduğundan dolayı alkol kullanmanın yasak olmadığını düşündüğünü ancak bu durumu doğru karşılamadığını ifade etti. Orada bulunan tecrübeli milletvekillerine de bu bağlamda danıştığını kaydeden Zaroğlu, mecliste Derya’nın kendini kaybeder pozisyonda içki içtiğinin orada bulunan bir milletvekili tarafından kulis kısmında Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’a iletildiğini aktarırken, buna rağmen Derya’nın o halde Genel Kurul salonuna girdiğini belirtti.

“Kıbrıs Türk halkı canlı şahittir”

Bu noktada halk tarafından görülen kısmın gerçekleştiğini dile getiren Bertan Zaroğlu, Derya’nın Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’ye ithafen ‘Gerizekalılar, pis faşist, pislik herif!’ gibi kelimeleri Genel Kurul Salonunda ifade ettiğini kaydederken, bu duruma orada Kıbrıs Türk halkının canlı olarak şahit olduğunu aktardı. Toplantının sonunda Doğuş Derya’nın Zorlu Töre’nin yanına gelerek zapt edilemez bir şekilde ‘Katiller, kaç kişiyi öldürdünüz!’ ifadeleri ile üzerine gitmeye devam ettiğine şahit olduğunu dile getiren Bertan Zaroğlu, orada bulunan milletvekilleri ve Başbakan Tufan Erhürman’ın da Derya’ya ‘Yeter!’ diyerek defalarca uyardığını belirtirken, ardından Asım Akansoy’un da Doğuş Derya’nın yanına giderek Derya’yı tuttuğunu ve buna rağmen Doğuş Derya’nın aynı tavırlarına devam ettiğini ifade etti.

“Vicdanı nasırlı zümrenin saldırısına uğradık”

Tüm bunların üzerine oturum kapatıldığında Başbakan Tufan Erhürman’ın anlaşılamaz biçimde ‘Zorlu Töre’nin açıklamalarının meclisin seviyesini düşürdüğünü’ söylediğini dile getiren YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, “Bizim anlayamadığımız nokta; kendi partisinin milletvekili alkollü bir şekilde Meclis Genel Kurulu’na gelerek, kürsüde konuşan Meclis Başkan Yardımcısı’na hakaretler savuracak ve milletin meclisinin seviyesini düşüren kişi Derya değil de, Zorlu Töre, Bertan Zaroğlu düşürecek” ifadelerini kullandı. Milletin vekili olarak yaşanan durumları tasvip etmediğinin altını çizen Zaroğlu, bu millete vekalet etme görevinin sorumluluğunu bilerek yaşananları kınadığını kaydederken, yaptığı açıklamanın ardından sosyal medyada diğer açıklamaları takip ettiğini belirterek, “Gözü kör olmuş, vicdanı nasır tutmuş bazı zümreler hala Zorlu Töre ve açıklamalarımdan dolayı bana inanılmaz derecede saldırılar yapıyor; bu artık işin son noktasıdır. Buna kim dur diyecek?” dedi.

“Hakaret içerikli laflar için uyarı yapılmadı”

Kartal Harman’ın sormuş olduğu Meclis Başkanı’na bu durum ifade edildiği zaman başkanın tepkisinin ne olduğu sorusuna karşılık YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, halkın da gördüğü üzere Meclis Başkanı’nın kürsüde konuşan Zorlu Töre’yi susturmak istediğini kaydederken, sesi daha çok çıkan ve hakaret boyutunu aşan Doğuş Derya’ya herhangi bir uyarıda bulunulmadığını aktardı. Amacının suçlama olmadığını ve Meclis Başkanlığı görevini başarıyla sürdüreceğini düşündüğünden dolayı Teberrüken Uluçay’a kendisinin de oy verdiğini belirten Zaroğlu, orada Derya için herhangi bir işlem yapılmama nedenini sorguladı.

“Söylediklerim yalansa istifa edeceğim”

Program Sunucusu Kartal Harman’ın, Bertan Zaroğlu’nun iddiası olan ‘Doğuş Derya’nın meclise alkollü geldiği’ iddiasını nasıl kanıtlayacağı yönündeki sonunun üzerine Zaroğlu, bu bağlamda söyleyeceklerinin çok net olduğunu kaydederken, millete vekalet eden birisi olarak orada gördüğü gerçekleri konuşmakla mükellef olduğunu ve bunları konuştuğunu belirtti. Doğuş Derya veya herhangi bir milletvekili tarafından iddialarının aksi olarak “Hayır, Zaroğlu yalan söylüyor; Derya alkollü biçimde Genel Kurul salonuna girmedi ve Töre’ye hakaret etmedi” ifadeleri kullanılacak olursa istifa etmeye hazır olduğunu dile getirdi. Mecliste bulunan 50 ‘onurlu’ milletvekilinin doğruları söyleyeceğini ve tek tanığın kendisi olmadığını söyleyen Zaroğlu, parti odasının koridor kısmında bulunduğunu ve kendisi ile birlikte milletvekilleri ve bütün meclis çalışanlarının da olaya şahit olduğunu belirtirken, içilen içkinin markasına kadar bilindiğini ifade etti.

“Doğuş Derya hakkında ne yapacaksınız?”

Birçok milletvekilinin bu duruma isyan etmek ile beraber şok içerisinde olduklarını dile getiren Bertan Zaroğlu, “Meclis içerisinde asla olmaması gereken öyle bir olay yaşandı ki; kimsenin ağzını bıçak açmadı.” ifadelerini kullandı. Aynı şahısların sürekli ülke içerisinde sorun çıkarmaya çalışarak insanları tahrik ettiğini vurgulayan YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, “Nedense her şeyin sonunda bu durumlara itiraz eden biz kötü gösteriliyoruz; buna bir açıklama getirsinler” dedi. Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin bu durum karşısında ne yapacağı hususunda açıklama beklediğini kaydeden Zaroğlu, 2 hafta önce mecliste yaşanan ve kendisinin tepki dahi vermediği olay yüzünden CTP Milletvekili Asım Akansoy’un katıldığı bir televizyon programında YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’ya “Biz bir şey yapmadık, Zaroğlu yaptı. Zaroğlu hakkında disiplin işlemi yapacak mısınız?” sorusunu yönelttiğini dile getirirken, şimdi bu soruyu CTP’ye kendisinin sorduğunu belirtti. Zaroğlu, bu bağlamda Genel Kurul salonuna alkollü girerek milletvekiline hakaret eden Doğuş Derya hakkında ne yapılacağını sorguladı.

“Siyasette hiçbir zaman yalpalamayacaksın!”

Tartışmanın başlangıç konusu olan TDP Genel Başkanı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in konuşmaları hususunda açıklamalarda bulunan YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, “Siyasette hiçbir zaman yalpalamayacaksın! Söylediğin sözün de ardında duracaksın!” ifadelerini kullanırken, Özyiğit’in ilk konuşmasında kullandığı “Bu halk 1963’ten 1974’e Papazın Ordusu’na teslim olmadı, bugün de İmamın Ordusu’na teslim olmayacak” sözlerinde kast ettiklerinin arkasında ikinci konuşmasında durmadığını dile getirdi. Bertan Zaroğlu, Özyiğit ilk konuşmasından sonra yerine oturduğunda Halkın Partisi(HP) Genel Başkanı ve Dış işleri Bakanı Kudret Özersay’ın Özyiğit’e konuşmasının yanlış olduğu yönünde olduğunu düşündüğü sözlerinin üzerine ikinci konuşmasında ‘yanlış anlaşıldım, sözlerim farklı yerlere çekilmesin. İmam diye Erdoğan’a değil, FETÖ’ye söyledim’ ifadelerini kullandığı belirtti.

“Geçen yıl yediğiniz naneleri unutuldu mu?!”

Bu bağlamda Cemal Özyiğit’e seslenen YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu, “Bundan tam 1 yıl önce, KTÖS’ün bir eyleminde ‘imamın askerleri’ diye kimi kastettin? O zamanki isim, sayın Recep Tayyip Erdoğan değil miydi?” ifadelerini kullandı. Zaroğlu, konuşmasında, “Milletin Meclisi’nde, 1963-74 yılları arasında 11 yıl boyunca her açıdan KKTC’nin arkasında durarak her türlü desteği veren Milletin Reis-i Cumhur’una ‘imamın ordularına da karşı geleceğiz’ diyeceksin, ondan sonra da çıkıp, ‘ben FETÖ’yü kastettim’ diyeceksin. Geçen yıl yediğiniz naneler unutuldu mu?!” dedi. Bertan Zaroğlu, Özyiğit’e ithafen, terör örgütünün başı olduğunu iddia ettiği FETÖ hakkında şimdiye kadar neden tek bir açıklaması veya soruşturması olmadığını sorgularken, konuşmasında “Bu millet bu yaşananları unutmadı, unutmayacak!” ifadelerine yer verdi.

“Özersay, ‘alkolmetre ile mi gezeceğiz?’ serzenişinde bulundu”

Kartal Harman, CTP Genel Başkanı ve Başbakan Erhürman ve Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’dan parti iç tüzüğünde bu gibi davranış, konuşmalar ve iddialar bağlamında ne yapılacağı hususunda yanıt beklediğini ifade etti. Bertan Zaroğlu, bir başka iddiasında yaşananlar karşısında Kudret Özersay’ın ‘Mecliste alkolmetre ile mi gezeceğiz artık?’ ifadelerini kullandığını belirtirken, Özersay’ın bu ifadeleri ile durumdan rahatsız olduğunun görüldüğünü ileri sürdü. Yapılan algı operasyonlarına gelinmemesi gerektiğini söyleyen Zaroğlu, yanlış gördükleri her durum karşısında tepkilerini koyarak bunları kamuoyuyla paylaştıklarını da sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18