Deniz Sezonu Boğulma Tehlikesiyle Açıldı

Havaların ısınmasıyla birlikte deniz sezonu açıldı. Dalgalı denizlerde acemi yüzücülerin fazla açığa gitmesi ölümleri ve boğulma tehlikelerini de beraberinde getirdi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi hem boğulma sırasında ilk yapılması gerekenleri uzmanına sordu, hem de iki büyük belediyenin aldığı önlemleri yetkili ağızlardan öğrendi. 

Deniz Sezonu Boğulma Tehlikesiyle Açıldı
banner23

Havaların ısınmasıyla birlikte deniz sezonu açıldı. Dalgalı denizlerde acemi yüzücülerin fazla açığa gitmesi ölümleri ve boğulma tehlikelerini de beraberinde getirdi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi hem boğulma sırasında ilk yapılması gerekenleri uzmanına sordu, hem de iki büyük belediyenin aldığı önlemleri yetkili ağızlardan öğrendi. 

“İlk Önce Kalp Atışı Kontrol Edilmelidir”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Hasan Birtan, “önce boğulan bir insana, denizden çıkartıldıktan sonra bakmak lazım yani kalp atışları var mı yok mu diye. Çünkü bazen bilinçsizce kalp atışı olan birisine masaj yapılabilir ve kalp durabilir. Solunumu var mı onlara bakmak lazım. Diyelim ki solunumu ve kalp atışı yoktur. O zaman masaj yapılması gerekir. Kalbe yönelik hem dolaşım sistemi hem de solunum için reanimasyon dediğimiz olaya geçilir. Reanimasyon nasıl yapılır? Göğüs bölgesinde göğüs kemiği, iman tahtası dediğimiz sternum kemiği vardır. Sternum kemiğinin üstüne iki avuç birleştirilerek şiddetli bir şekilde baskı yapılır. Göğse yapılan bu baskı kalbi sıkıştırır ve kalbin dolaşımı sağlaması sağlanır. Tabii ki 15 baskı hareketinde 2 hareket de solunum yapılır yani 15 masaj 2 solunum yapılır. Tekrar hastaya bakılır solunumu döndü mü, kalp atışları döndü mü diye. Kalp atışı dönerse solunum takviyesi yapılır ve tabii ki en hızlı şekilde de en uygun ilkyardım merkezine, bir sağlık ocağına, bir hastaneye ambulans çağrılır. Ambulans çağrılacak, ambulansın geleceği bir ortam yoksa sağlık ocağına veya bir hastaneye hastanın en yakın zamanda masaj yapılarak, solunum ve kalp takipleri yapılarak kaldırılması gerekir” dedi.

“Taş Teşekküllü Ekip İle Çalışıyoruz”

Gazi Mağusa Belediyesi’nden verilen bilgide “bu anlamda, ada genelinde profesyonel çalışmaya başlayan ilk belediyedir. Çünkü Mağusa’da bulunan Güçver Su Sporları Kulübü, Gazi Mağusa Belediyesi sınırları içerisinde cankurtaran sertifikası ve ilkyardım eğitimi veren bir firmadır. Sene başında plajlar açılmadan önce, sayın başkanımız kendileri ile görüştüler, anlaştılar. Bu anlamda kendilerinden hizmet satın alıyoruz, profesyonel destek alıyoruz, Zodyağımızdan tutun da jet skilerine kadar Glapsides plajında hizmet vermektedir. Silver plajını sulak alandan dolayı yani yoğun yağış sebebiyle deniz ve sulak alanın birleşmesi nedeniyle bu sene aktif olarak kullanamadık. Derinya plajı için hazırlıklarımızı yaptık. Derinya plajımız da açılıyor. Onun için de, Mağusa sahillerinde Gazi Mağusa Belediyesine ait olan bütün alanlar için de cankurtaran hizmetini bize Güçver Su Sporları Kulübü verecek. Şu anda yaklaşık 6 kişi 2 ekiple bu hizmeti veriyor bize. Akşam 19.30’a kadar bütün önlemler alınarak, işte dubalarından tutun da zodyaklarına kadar, buna ek olarak bayraklarından tabelalarına kadar çok başarılı bir şekilde yaptık. Hatta 2 kere boğulma olayı oldu ki belediye plajı sınırları içerisinde olmayan yerde. Onlara da müdahil olup 5 kişinin hayatını kurtardık” denildi.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgi de ise “Kervansaray halk plajında gözetleme kulesi var. Orada bir tane görevli var. Hepsinden evvel zaten su sporları da var orada. Giriş çıkışlar balonla kesilmiş bulunmakta. Yüzecekleri alan belirlenmiş durumda. Bu nedenle dışarıdan herhangi bir jet ski veya motorlu yat girmesine izin verilmiyor. İlk yardım konusunda oradaki arkadaşlar bilgili.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18