'Darbe, dış politikaya agresif yansıyor'

'Darbe, dış politikaya agresif yansıyor'
“AB desteğini alacaklarını düşünüyorlar”

“Çipras, başarısızlığını örtmeye çalışıyor”

“Türkiye’nin kırmızı çizgileri aşılamaz”

Candan MERT

Yunanistan Başbakanı Aleksis ÇiprasEge Denizi’nde Türk ve Yunan sahil güvenlik güçleri arasında yaşanan gerilim hakkında konuştu. Çipras, Yunanistan'ın kendi egemenlik haklarını sonuna kadar korumaya kararlı olduğunu  vurgularken, Yunanistan'ın bir AB ve NATO ülkesi olarak birçok ittifak içinde bulunduğunu hatırlattı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türk ve Yunan sahil güvenlik güçleri arasında yaşanan gerilim hakkındaki açıklamaları hususunda görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, gazetemize açıklamalarda bulundu.

“Darbe, dış politikaya agresif yansıyor”

Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Yunanistan’ın mevcut konumunda çok sıkı bir ekonomik darbe alanından geçtiğini dile getirirken, darbe olan her ülkedeki gibi durumun dış politikaya agresif biçimde yansıdığını ifade etti. Çipras’ın ekonomik başarısızlıkları ve verdiği hiçbir vaadini yerine getiremediğini kaydeden Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, hemen hemen bütün sektörlerin özelleştirildiğini ve Yunanistan’ın tüm Avrupa’da dışa olan imajının bir nevi toparlanması açısından klasik 3’üncü dünya ülkelerinde olan bir yöntem olarak Çipras’ın da dış politika kapsamında saldırgan bir siyaset içerisine girdiğini aktardı.

“AB desteğini alacaklarını düşünüyorlar”

Bu durumu takiben Çipras’ın bu tutumunu en kolay kullanabileceği cephenin Ege Denizi ve Türkiye olduğunu belirten Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, bu noktada Çipras’ın altını çizdiği noktanın Yunanistan’ın AB ile NATO üyeliği olduğunu kaydederken, bu bağlamda ima edilmek istenenin Yunanistan olarak tüm Avrupa Birliği desteğini bir şekilde alınması olduğunu dile getirdi. Bunun doğruluğunun tartışılır bir durum olduğunu ifade eden Uluslararası İlişkiler Uzmanı Işıksal, Avrupa içerisinde Yunanistan’ın gittikçe düşen bir imajının bulunduğunu ve bundan dolayı Avrupa’nın Yunanistan’a tam destek verdiğini söylemenin kendi fikri çerçevesinde mümkün olmayacağını belirtti.

“Kardak krizinden dolayı sorunlar sürüyor”

Kardak krizinin Ege’deki kıta sahanlığı ile ilgili bir sorun olduğunu aktaran Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, sorunun henüz çözülememesinden dolayı bu tür sorunların olmaya devam ettiğini kaydetti. Bunun sebebinin tarafların konu bağlamında Uluslararası Adalet Divanı’na gitmemesi olduğunu ifade eden Uzman Işıksal, Yunanistan’ın Ege’deki kara sularını 12 mile çıkarmaya çalıştığını dile getirirken, suların 12 mile çıkarılmasının Türkiye tarafından savaş sebebi olarak görüldüğünü belirtti. Bundan dolayı konunun ciddi bir konu olduğunu aktaran Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, Uluslararası Hukuk Standartlarına göre her ülkenin karasularını 12 mile çıkarma hakkının bulunduğunu belirtirken, Ege Denizi gibi son derece kapalı bir denizin ve Yunanistan’ın adalarının yardımı ile Ege Denizi’nin Yunan Gölü’ne çevrilme çabalarından dolayı Uluslararası Hukuk Standartları bağlamında da kabul göreceğini düşünmediğini ifade etti.

“Türkiye’nin kırmızı çizgileri aşılamaz”

Dolayısıyla sorunun iki taraflı çözülmeden bu tür tartışmaların süregeleceğini dile getiren Doç. Dr. Hüseyin Işıksal, özel anlamda Çipras’ın kendi ekonomik ve siyasi başarısızlığını bu tür söylemlerle örtmeye çalıştığını kaydetti. Genel olarak Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon savaşları, kıta sahanlığı ve Münhasır ekonomik bölge sorunlarıyla Ege Denizi’ndeki sorunların birbiriyle bağlantılı olduğunu ifade eden Uluslararası İlişkiler Uzmanı Işıksal, Rum-Yunan ikilisinin birlikte hareket ettiğinin bilindiğini kaydederken, her 2 konudan 1’inde Türkiye’nin kıskaca alınmaya çalışıldığını söyledi. Bu siyaset anlayışının çok başarılı olacağından emin olmadığını aktaran Hüseyin Işıksal, Türkiye’nin kırmızı çizgilerini koruma bağlamında son derece kararlı olduğunu dile getirirken, “Afrin Operasyonu’nda da gördüğümüz gibi Türkiye hiçbir şekilde kırmızı çizgilerinin geçilmesine izin vermeyecektir.” ifadelerini kullandı.

 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18